יום שני, 1 באוגוסט 2022 השבוע, 24 עד ה-30 ביולי 2022, בשטחים הכבושים

*
תמונה: הפגנת עוצמה יהודית בכניסה להתנחלות ‘מעון’, דרום הר חברון, 29.7.2022

דרום הר חברון
כוחות הכיבוש עוסקים בהתנכלות שיטתית לתושבים ב’שטח האש’ שהוכרז ברחבי מסאפר יטא, ומטרתו לגרום לטרנספר של הפלסטינים מהאזור, בחסות בית המשפט העליון. כך, גם השבוע עוכבו תושבי הקהילות במחסומי הצבא, רכביהם הוחרמו ובתים ומבנים חקלאיים נהרסו. זאת לצד גיבוי צבאי ומשטרתי לבריוני המאחזים הלא חוקיים הישנים ולמאחזי החוות החדשים, שבאמצעותן משתלטים המתנחלים על אדמות מרעה וחקלאות של פלסטינים בדרום הר חברון.
מסאפר יטא: רכב של ארגון סיוע עוכב סמוך לג’ינבה כשעה וחצי ביום ראשון, 24.7. ביום שני הקים הצבא מחסום פתע בין מפאקרה לחלת’ א-דבע ועיכב רכב הסעות חוקי של תושבי הכפר במשך שלוש שעות. ביום חמישי, שוב במחסום ליד ג’ינבה, עיכב הצבא במשך שעות שלושה רכבים, ביניהם מונית חוקית שהסיעה מדריכי קייטנה, טנדר עם מספוא לצאן ורכב של ארגון הסיוע ‘קומט’ – שלושת הרכבים הוחרמו. במקביל, ביום ראשון חולקו 3 צווי הריסה באום קוסא (2 בתי מגורים ובור מים), וביום שני הרסו כוחות הכיבוש בית באזור בירין, מבנה בבוייב ובית מגורים גדול באום קוסא , שם גם תקפו באלימות וברימוני הלם את בעלי הבית. ביום שלישי, 26.7, פרץ כוח צבא בשעת לילה מאוחרת למערת מגורים בחלת’ א-דבע , ערך חיפוש וגרם נזקים לרכוש. ביום שישי, 29.7, חסם דחפור צבאי את הדרך מסימרה לפחית.
ביום שלישי (26.7) מסרו כוחות הכיבוש צווי הפסקת עבודות באזור דיראת. צו תפיסה לאדמות משני צדי הכביש בכניסה לכפר טוואני נמסר ביום רביעי, 27.7.
מתנחלים מ’מצפה יאיר’ פלשו שוב לשדות מעובדים ומטעי זיתים של פלסטינים באזור עטרייה-שעב א-בוטום וגרמו נזק לגידולים. המשטרה הוזעקה וסירבה להתערב.
ביום שישי, 29.7, תועדו מתנחלים במאחז החדש שפונה כביכול ליד התנחלות ‘כרמל’. באותו יום ערכו מתנחלים פעולת מחאה בכניסה ל’מעון’. למחרת, בשבת, תיעדו פעילים מאחז-חווה חדש של ההתנחלות ‘עשהאל’, הכולל אוהלים, דיר עם עדר כבשים גדול וקו מים מההתנחלות. הפעילים תיעדו את עדר המתנחלים רועה באדמות פלסטיניות מעובדות הגובלות במאחז.
בשבת, 30 ביולי, ניסה כוח צבאי (שכלל קצין מילואים המשמש רבש”ץ מאחז הטרור ‘יצהר’) למנוע מבעל הקרקע הפלסטיני באום אל עראייס ומשפחתו לשהות על אדמתם כמנהגם מדי שבת – וזאת על אף התערבותו של קצין מת”ק, שאישר את בעלות הפלסטיני על אדמותיו. בעל הקרקע ומשפחתו התעקשו ונשארו במקום אך הפעילים שליוו אותם הורחקו באמצעות צו שטח צבאי סגור, בעוד מתנחלים מתגודדים סביב המשפחה הפלסטינית באין מפריע. באותו יום, שבת, בוואדי סוויד הסמוכה גירשו אותם חיילים, וביניהם הרבש”ץ מ’יצהר’, רועה פלסטיני מאדמתו ועיכבו פעיל מקומי ללא עילה.
פעילים סייעו בעבודות חקלאיות באום אל חיר בימים שישי ושבת, ללא אירועים מיוחדים, וכן הצטרפו לעבודות בחלת’ א-דבע.

בקעת הירדן וגב ההר
באזור הבקעה, כוחות הכיבוש מקדמים טרנספר של הקהילות הפלסטיניות העניות באמצעות החרמת מכליות מים, הריסת בורות מים ומבנים דלים, וסיוע גלוי למחבלים היהודים שמתנכלים באלימות לרועים המקומיים ומשפחותיהם. אלימות קשה של מחבלי מאחזים הביאה כבר 20 משפחות מראס א-תין שבגב ההר לעזוב את משכנן. באזור עוג’ה ומערג’את בדרום הבקעה ממשיך הצבא לגרש רועים ורועות פלסטינים על פי הוראת המתנחל ה’מיוחס’ (איש צבא בכיר במיל’) השולט במאחז-חווה סמוך ובריוני מאחזים חדשים ליד ‘מבואות יריחו’.
פעילים ליוו מרעה באזור עוג’ה כל השבוע. בימים שני, רביעי וחמישי, חיילים שיצאו ברכב ממאחז החווה דהרו לתוך עדרים כדי לגרש את הרועים הפלסטינים בפקודת המתנחל. ביום רביעי עסק במלאכת הגירוש גם טרקטורון של המתנחל, וביום שישי טסו בשטח 4 מצנחי רחיפה ממונעים שהנמיכו מעל העדרים והפחידו אותם; כמו כן דווח על מתנחל ברכב שאיים על רועות בדרכן הביתה. פעילים נשארו ללון במערג’את ביום חמישי (28.7) בשל נוכחות מאיימת של רכבי מתנחלים סביב הקהילה בשעות הלילה.
בגב ההר, פעילים ערכו ביום רביעי (27.7) סיור בין 20 המשפחות הפלסטיניות שנאלצו לעזוב את משכנן בראס א-תין בשל התנכלויות קשות של מתנחלים. במקום בו המשפחות שוהות עכשיו אין בית ספר, ואף לא ידוע כמה זמן יתיר להן בעל הקרקע להישאר. במקביל, הטרדות המתנחלים נמשכות. כמו כן הוצאו צווי פינוי למשפחות שנותרו – אחת המשפחות כבר עזבה, לאחר שמתנחלים הרסו את מכלי המים והמבנים שבהם התגוררו. הפעילים גם ליוו מרעה וסייעו בתיקון גדרות בדיר ג’ריר ביום חמישי, וביום שישי (29.7) תיעדו פלישת עדרים מהמאחז ה’מפורק’ ‘מעלה אהוביה’ לשדות מעובדים בדיר ג’ריר ומתנחל עקב אחריהם בתוקפנות.
בצפון הבקעה ליוו פעילים מרעה שקט פחות או יותר בקהילות חלת’ מכחול וחמרה, שם מנעו ביום שני (25.7) נסיון של מתנחל רכוב על טרקטורון להבריח את העדרים. באותו יום החרים הצבא משאית דשן בפארסיה.
פעילים קיימו מחאה נגד החרמת מכליות מים של פלסטינים מול מפקדת חטיבת הבקעה ביום שני, 25.7. הם פוזרו באמצעות צו שטח צבאי סגור. בשבת פירקו פעילים גדר פיראטת שהקימו מתנחלים בבקעה כדי לחסום מעבר פלסטינים ועדריהם למרעה ולמים.

ירושלים
גם השבוע עסקו כוחות הכיבוש בהרס חיי פלסטינים במזרח ירושלים באמצעות פשיטות אלימות על שכונות, מעצרים ופעילות יזומה של ‘הורדת דגלי פלסטין’.
כוחות גדולים פשטו ביום ראשון ושני על שכונת ג’בל מוקבר ועל אל-וואד בעיר העתיקה, שם ביצעו 3 מעצרים אלימים – אחד העצורים סבל מחבלות קשות ושבר. באותו יום יידו בריונים יהודים אבנים על רכבי פלסטינים בעיר – איש לא נעצר. כוחות נכנסו לשכונת עיסאוויה והורידו דגלי פלסטין. אשה פלסטינית הותקפה שוב ברחוב יפו ליד הרכבת הקלה.
במהלך ההפגנה השבועית נגד הטיהור האתני של שכונת שייח’ גראח נאלצו המפגינים להתמודד גם ביום שישי זה במטח הקללות והאיומים של בריוני הביבים היהודים, המתרכזים לאחרונה בשכונה, מייצרים תקריות ומיידים אבנים ברכבים פלסטינים שנקלעים למקום.
בשבת, 30 ביולי, בעיצומן של חגיגות סיום התיכון ופרסום תוצאות בחינות הבגרות בבתי ספר פלסטינים, פשטו כוחות הכיבוש על שכונת בית חנינא, וכן פלשו למחנה הפליטים שועפאט ועצרו 14 נערים שהשתתפו בחגיגות התאוג’יהי.

הריסות ברחבי הגדה
חוואת בני חסן (נפת סלפית): 5 מבני מגורים ביום שלישי
קיזין (נפת שכם) 4 מבנים ביום שלישי
ג’למה (נפת ג’נין) 4 מבנים ביום שלישי
יעבד (נפת ג’נין) 2 מבנים ביום שלישי
שכם:מבנה מגורים ביום ראשון