יום שבת, 16 ביולי 2022 השבוע, 10 עד ה-16 ביולי 2022, בשטחים הכבושים

כל משפחות קהילת ראס א-תין נטשו את המקום בגלל התנכלויות מחבלים יהודים, הצתות, פגיעות ברכוש ואלימות קשה; משפחה פלסטינית עזבה את משכנה בצומת טייבה בשל אלימות המתנחלים; פיצוצים במסאפר יטא במסגרת אימוני הצבא – בית המשפט הורה למדינה לפרט ‘אמצעי בטיחות’ בהן תנקוט על מנת למנוע פגיעה בתושבים; עשרות מתנחלים השתלטו על אדמות בבני נעים, הצבא מנע מחאת תושבים פלסטינים בירי גז והלם; כנופיות מחבלים יהודים מתנכלות לקהילת מרג’עאת בבקעה, ובין היתר פיזרו בשטחה נקניקיות מורעלות שגרמו למותם של 3 כלבים ושועל; מרדף שערכו כוחות הכיבוש במסאפר יטא הסתיים בהתהפכות רכב בו נסעו פועלים לעבודה בישראל, פועל אחד נורה ברגלו ו-5 נפצעו בהתהפכות; מתנחלים גירשו רועים מאדמות פלסטיניות בסוסיה ותקפו בגז פלפל, הצבא הצטרף לתקיפה וגירש את הפלסטינים באלימות וירי גז והלם; פשיטות משטרה על שכונות במזרח ירושלים, והחרמת סחורה בשער שכם

תמונה: חיילי צבא מחרימים כלובי תרנגולות בתואנה שקרית שהוצבו בשמורת טבע, מפאקרה, דרום הר חברון, 14 ביולי 2022

דרום הר חברון
תושבי מסאפר יטא קיבלו בתחילת השבוע הודעה על המשך אימוני הצבא ב’שטח האש 918′ ביום ראשון עד חמישי. ביום ראשון בבוקר נשמעו באזור פיצוצים, וביום שני (11.7) דווחה תנועה כבדה של חיילים ורכבי צבא באזור, נשמעו פיצוצים על הקרקע ונראתה פטריית עשן גדולה. כמו כן, תושבים גילו פגיעת קליעים מהשבוע שעבר ליד הכפר רכיז שפגעה בעצי זית ומשוכת צבר. באותו לילה עיכבו חיילים רכב חוקי עם משפחה מג’ינבה שעשתה את דרכה לביר אל עיד. המשפחה חזרה לג’ינבה ברגל והרכב הוחרם. למחרת, שלישי (12.7) החרים הצבא רכב פלסטיני בדרכו לחלת’ א דבע. בדיון על בקשת תושבי האזור לצו ביניים למניעת אימונים בשטח האש ביום חמישי (14.7) הורה בית המשפט מהמדינה לפרט אמצעי בטיחות נוספים בהן תנקוט על מנת למנוע פגיעה בתושבים. ביום שבת (16.7) נפצעו שישה פועלים פלסטינים במסאפר יטא כשניסו להגיע לעבודה בשטח ישראל, ורכבם התהפך במהלך מרדף של כוחות הכיבוש. אחד מהם נורה ברגלו והאחרים נפגעו מהתהפכות הרכב.
ביום שלישי, 12.7, חיילים גירשו רועים ממפאקרה מאדמות המרעה שלהם סמוך ל’אביגיל’. כשהגיעו למקום פעילים, החיילים אפשרו את המשך המרעה. מתנחלים הגיעו למקום ונכנסו לאדמות סגורות לישראלים בצו אלוף, הצבא סירב להוציאם ולבסוף הציג צו שטח צבאי סגור וגירש את כל הנוכחים. בבוקר המחרת, מתנחלים שבו למקום וניסו שוב לגרש את הרועים, ואחר הצהרים היו אלה חיילים שגירשו את הרועים, בזמן שמתנחלים הטרידו פעילים שנזעקו למקום. ביום חמישי פלשו פקחים של רשות שמורות הטבע, מלווים בצבא, למתחם משפחה ליד מפאקרה – שאינו כלול בתחומי שמורת הטבע – והחרימו כלובי תרנגולות.
עשרות מתנחלים פלשו לאדמות פלסטיניות באזור בני נעים ביום שני (11.7) והחלו לעבד אותן, בחסות צבא והמנהל האזרחי. המתנחלים נטעו עצים והציבו אוהל וגדרות בכמה מוקדים סביב המאחז החדש שהוקם ליד ‘פני חבר’. הצבא מנע גישת תושבים ופעילים למקום בירי גז והלם ואף ניסה לעצור פלסטינים שהשתתפו במחאה. ביום רביעי ניסה רבש”ץ ההתנחלות לגרש רועים פלסטינים מהמרעה באזור.
ביום חמישי (14.7) פלשו מתנחלים עם עדר לאדמות סימרה והגיעו עד בתי הכפר. בשעות הערב גירשו מתנחלים רכובים על סוסים רועה ועדרו מוואדי סוויד ליד סוסיה. ביום שישי פלשו מתנחלים לאדמות סוסיה, השתמשו בבור מים פלסטיני פרטי וחיבלו בעצי זית בשטח סגור לישראלים בצו אלוף. משטרה הוזעקה למקום. בשבת בערב ניסו מתנחלים לגרש רועים פלסטינים מאדמות סגורות לישראלים בצו אלוף ליד סוסיה ותקפו את אחד הרועים בגז פלפל. כוח צבאי צפה בתקיפה ללא התערבות וגירש את הרועים והפעילים באלימות רבה, כולל ירי גז ורימוני הלם, ולבסוף הכריז על צו שטח צבאי סגור נרחב.
גם בטוואני ניסו חיילים לגרש פלסטינים מאדמתם באזור חאלי ביום שלישי (12.7). באותו יום דיווחו תושבים מתע’אלה שהמתנחל מהמאחז הסמוך, שעדרו בהסגר עקב מחלה, יצא עם עדרו למרעה בשטח פתוח.
פעילים ליוו כל השבוע חקלאים ורועים בדרום ההר והצטרפו בשבת לבעל האדמות באום אל עראייס. באותו יום, שבת, גירש מתנחל עם כלבי תקיפה רועה ועדרו ופעילים שהתלוו אליהם בעטריה.

בקעת הירדן וגב ההר
כל משפחות קהילת הרועים של ראס א-תין נטשו ביום ראשון, 10 ביולי, את משכנן לאחר התנכלויות רציפות, אלימות קשה, הצתות ופגיעות ברכוש על ידי מחבלי המאחזים באזור.
קהילה פלסטינית נוספת עזבה השבוע את משכנה בצומת טייבה שבגב ההר, וביום שלישי כבר רעו עדרי המחבלים מ’מעלה אהוביה’ על אדמתה. פעילים סייעו לעבודות הקציר באזור ביום רביעי, 13.7, ולמחרת תיעדו פריצת דרך חדשה של המתנחלים בשטח האש וכן פלישת מתנחלים ועדריהם לאדמות פלסטיניות מעובדות באזור.
בתחילת השבוע, מחבלים יהודים עקרו 450 שתילי עצים, ביניהם זיתים, גפנים ועצי פרי, באדמות פלסטיניות בין תורמוס ע’ייה ל מוע’ייר.
מחבלים יהודים ערכו ‘ביקור’ בכפר מרג’עאת שבאזור עוג’ה בדרום הבקעה בשעה אחת לפנות בוקר ביום שני, 11 ביולי, ובלילה למחרת פיזרו סביב הכפר נקניקיות מורעלות שגרמו למותם של שלושה כלבים ושועל. פעילים נשארו ללון בכפר בלילות הבאים. בערב שישי התגודדו עשרות מתנחלים סביב הקהילה, פעילים הזעיקו משטרה וצבא וככל הנראה מנעו תקיפה מתוכננת, והמתנחלים הסתלקו. ואולם, השכם בבוקר שבת תקף מחבל יהודי ילד ממרג’עאת שיצא למרעה והיכה אותו.
ביום שני תקף מחבל מהמאחז ליד ‘מבואות יריחו’ באבנים עדר פלסטיני באזור עוג’ה וגירש אותו. באותו יום פלש מתנחל עם עדר לאדמות פלסטיניות והצבא גירש את הרועים הפלסטינים ועדריהם. ביום רביעי גירשו שני בריוני מאחזים בג’יפ שלושה עדרים פלסטינים ליד ‘אנדרטת חרוב’. צבא הגיע למקום ואישר את הטענות השקריות של המתנחלים שהשטח שייך למאחז-החווה הסמוך. ליווי רועים התנהל ללא הפרעה ביתר ימי השבוע.
בחמרה שבצפון הבקעה, פעילים שניסו לחצוץ בין עדרי פלסטינים לעדר מתנחלים ביום שני (11.7) הותקפו בקללות, דחיפות ואיומים על ידי המתנחל האלים מהמאחז הסמוך והזמינו משטרה. ביום רביעי פלשו מתנחלים ועדריהם לאדמות הפלסטינים, סירבו לבקשת חייל לעזוב את השטח והמשיכו לדחוק את העדרים הפלסטינים, בין היתר באמצעות רחפן, בנוכחות הצבא. ביום שישי שב המתנחל להטיס את הרחפן מעל עדרי הפלסטינים, חסם את מכוניתם של פעילים וזרק עליה אבן. פלישת עדרי המתנחלים והטרדות הרחפן נמשכו גם בשבת.
פעילים ביקרו ביום שלישי בחלת’ מכחול ושמעו על פלישת מתנחלים ועדריהם לאדמות מעובדות של התושבים והשחתת יבול החיטה. בהמשך השבוע ליוו פעילים את המרעה במקום ללא הפרעה, וכך גם בפארסייה, ונשארו ללינת לילה בסמרה לבקשת התושבים.

ירושלים
כוחות הכיבוש פשטו ביום ראשון על רחוב סאלח א-דין במזרח העיר וייצרו עימותים, ופלשו למחנה הפליטים שועפט שם ירו גז מדמיע. כוחות משטרה גדולים פשטו השבוע יום אחרי יום על שכונת עיסאוויה. ביום רביעי (13.7) דרס רכב משטרה את הילד יוסוף מוטאוויר ליד שער שכם. עדים דיווחו שהרכב לא עצר, הילד פונה לבית חולים. באותו יום, רביעי, פשטו כוחות הכיבוש על שכונת ראס אל עמוד.
ביום שישי, 15.7, בזמן ביקורו של נשיא ארה”ב, הפגינו פעילים פלסטינים וישראלים בשכונת א-טור בתביעה לצדק לעיתונאית שנרצחה על ידי צבא הכיבוש, שירין אבו עקאלה. באותו יום, ההפגנה השבועית נגד גירוש תושבי שכונת שייח’ ג’ראח עברה בשקט יחסי בהעדרו של בריון הביבים רמי בן יהודה, שהורחק מהשכונה בצו ל-15 יום לאחר שתקף והפיל בשבוע שעבר את תושב השכונה, הנעזר בקביים.
בשבת האחרונה שוב חרימו שוטרי הכיבוש סחורה מרוכלים בשער שכם.
כ-100 פעילים הפגינו בשבת מול מעון ראש הממשלה בבלפור בדרישה למנוע את ההקמה המתוכננת של 10 מאחזים לא חוקיים החודש.