יום ראשון, 12 ביוני 2022 השבוע, 5 עד 11 ביוני 2022, בשטחים הכבושים

מחבלים מהמאחז ‘מצפה יאיר’, בשיתוף פעולה עם מח”ט גדוד ‘יהודה’ ופקודיו, רגמו באבנים אוטובוס ומכונית ופצעו פעילות שבאו למחות על טרנספר מסאפר יטא; המתנחלים פורצים דרך חדשה על אדמות עין אל בידא, ותקפו במכות ובגז מפגינים פלסטינים על גזל האדמות; כוחות הכיבוש החלו במבצע מיפוי, זיהוי וצילום תושבי קהילות מספאר יטא, והם מבצעים אותו עד השעות הקטנות של הלילה, בשישי ובשבת; מחבלי המאחזים בדרום ההר תקפו במכות, אבנים ומוטות רועים וחקלאים פלסטינים כל השבוע; הצבא פיזר באלימות קשה פלסטינים שניסו למחות נגד הקמת ישיבה הנבנית על אדמות פארסייה בצפון הבקעה; בפקודת מתנחל פורע חוק, חיילי הכיבוש מתנכלים לרועה פלסטיני מחמרה שבצפון הבקעה, והשבוע עצר אותו פעמיים ללא עילה; מחבל מהמאחז ה’מפורק’ מעלה אהוביה היכה שני פעילים בדיר ג’ריר; מעצרים אלימים של משפחות בסמטאות העיר העתיקה; כוחות הכיבוש פשטו כל השבוע על שכונות במזרח ירושלים כדי להסיר דגלי פלסטין, תוך שימוש בגז מדמיע לתוך בתים, עימותים ומעצרים; בית המשפט העליון דחה את עתירת הפטריארכיה היוונית נגד ‘עטרת כהנים’, שרכשה במרמה מבנים של הכנסיה ליד שער יפו בירושלים; בריוני ימין תקפו את שומר אדמות הכנסיה בהר ציון, השחיתו גן ומבנה וחיללו קברים

תמונה: האנדרטה המנותצת של חאג’ סולימאן האד’לין, שנדרס למוות על ידי גרר משטרתי, באום אל ח’יר, יום חמישי, 9.6.2022

דרום הר חברון
כוחות הכיבוש המשיכו גם השבוע בהכנות לביצוע הטרנספר של קהילות מספאר יטא בחסות פסיקת בית המשפט העליון:
ביום שלישי (7.6) חולקו לתושבי תבאן 13 צוו הריסה סופיים הכוללים למעשה את רוב מבני הכפר, בנוסף ל-3 בורות מים, 4 אוהלים ומערכת סולארית מרכזית. במקביל איים הפקח להחרים רכב של פעילים שהגיעו לביקור באזור בשל ‘כניסה לשטח אש’.
ביום שישי, 10 ביוני, הגיעו פעילים לצעדת מחאה נגד הטרנספר וניסו לפתוח את חסימת הדרך לביר אל עיד. מתנחלים רגמו באבנים את האוטובוס שהביא את המפגינים למקום בזמן שהצבא גירש את המפגינים באלימות, ירה עליהם גז מדמיע ורימוני הלם, עיכב בשטח שני פעילים ועם שחרורם כפה עליהם לצאת מהמקום במכוניתם בכביש תחת המאחז האלים ‘מצפה יאיר’. מחבלי המאחז חסמו את הדרך החוצה בפני המכונית ורגמו אותה באבנים מטווח קצר עד שאחת השמשות התנפצה ופעילה נפצעה. כוחות משטרה וצבא – ביניהם מח”ט יהודה – נכחו במקום ולא עשו דבר כדי למנוע את התקיפה הרצחנית או לעצור את המחבלים. חיילים קיללו פעילות.
ביום שישי בשעות הערב הגיעו כוחות צבא לכפרים תבאן, מג’אז ופחית (כולם במסאפר יטא) ועסקו כמעט עד חצות הלילה במיפוי, זיהוי וצילום תעודות הזהות של התושבים. למחרת, בשבת, המשיכו בפעילות המיפוי, הזיהוי והצילום של התושבים בכפרים חאלת’ א-דאבע , ספאי ו ג’ינבה.
בעין אל בידא החלו ביום שני (6.6) עבודות לפריצת דרך למתנחלים על אדמה פלסטינית, ונמשכו ביום רביעי. ביום שישי, תושבים פלסטינים שהפגינו בעין אל בידא נגד השתלטות המתנחלים על אדמותיהם הותקפו על-ידי מחבלים יהודים במכות ובגז פלפל. מפגין נכה הופל ונפצע. כוחות צבא הצטרפו למחבלים וגירשו את הפלסטינים באלימות וירי גז מדמיע.
גם ביום ראשון זה (5.6) נאלצו פעילים להתערב למען מעבר הסעת תלמידים ומורים לבית הספר בסוסיה , לאחר שחיילים עיכבו אותם במחסומים החדשים ליד סוסיה וכרמיל.
ביום שישי השתלטו חיילי הכיבוש על גינת הסומוד של הכפר טוואני, טענו שיש צו סגירה למקום ואיימו על התושבים בנשק ובמעצרים.
לאורך כל השבוע שיתפו כוחות הצבא והמשטרה פעולה עם מחבלי המאחזים וההתנחלויות בדרום הר חברון בזמן שאלה הגבירו את קצב וחומרת השחתת השדות והתקיפות נגד התושבים הפלסטינים:
מתנחלים פלשו לשדה פלסטיני מעובד בטוואמין ביום ראשון (הוגשה תלונה למשטרה) וכן ביום שלישי בערב, אז הוזעקו למקום כוחות צבא שלא עשו דבר. באותו ערב (יום שלישי) פשטו מתנחלים עם עדר על אדמות פלסטיניות מעובדות וסגורות לישראלים בצו אלוף באום אל עראייס ושוטרים שהוזעקו על ידי בעל האדמות עמדו מנגד וסירבו בהפגנתיות לסלק את הפולשים. ביום שני, 6.6, פלשו מתנחלים ועדרים לשדה פלסטיני מעובד ולמטע זיתים בעטרייה וגרמו נזק. פעילה שליוותה את בעל האדמות לתחנת המשטרה בקריית ארבע להגשת תלונה התקבלה באיומים של החוקר ואף נעצרה לזמן קצר.
ביום שלישי (7.6) תקפו מחבלים המאחזים מול התנחלות ‘מעון’ רועה וגנבו טלה למאחז. המשטרה סירבה לטפל בנושא וחיילים שהגיעו למקום לא עשו דבר. ביום חמישי שוב תקפו המחבלים מול ‘מעון’ רועה, הפעם בעזרת כלב. המשטרה והצבא שהגיעו למקום לא עשו דבר. באותו יום, חמישי (9.6) נופצה האנדרטה שהקימו תושבי האזור הפלסטינים באום אל חיר לזכר חאג’ סולימאן הד’לין, שנדרס על ידי רכב משטרה בחורף האחרון.
בשבת (11.6) תקפו מחבלים יהודים פלסטיני שהיה בדרכו למטע ליד סימרה והיכו אותו במוט ברזל ובאבן. הוא נפצע בראשו ונזקק לטיפול רפואי.
פעילים ליוו מרעה וחקלאים פלסטינים ברחבי דרום הר חברון כל השבוע.

בקעת הירדן וגב ההר
ביום ראשון (5.6) הצטרפו פעילי הבקעה לסיוע בקציר בחדידיה ובסמרה. בהמשך השבוע התלוו למרעה בקהילות הפלסטיניות בצפון הבקעה. צבא הכיבוש נרתם לסייע למתנחל האלים המתנכל לרועי חמרה: ביום ראשון עצרו חיילים מעצר שווא רועה מהיישוב, ששוחרר לאחר שעתיים במחסום ללא הסבר. ביום שלישי הטריד המתנחל את הרועה ועדרו באמצעות רחפן, וביום רביעי חזרו החיילים לעכב את הרועה ללא עילה, תוך שהם מפעילים אלימות על הפעילים שליוו אותו.
תושבים פלסטינים ופעילים שניסו להפגין ביום שני (6.6) נגד הקמת ישיבה ב’גבעת סלעית’ הסמוכה לקהילת פארסייה נחסמו על ידי הצבא. החיילים פיזרו את הפלסטינים שהצליחו להגיע למקום באלימות, רימוני הלם וגז, וחיילת ריססה מפגין מבוגר בפניו בגז. 4 נפצעו, ביניהם ראש ועדת הגדר ועתונאים. הקמת הישיבה במקום זה נועדה לתפוס שטח ולגרש את הקהילה הפלסטינית מהאזור (בשדמות מחולה הסמוכה עומד שלד עצום של ישיבה תיכונית שבנייתו לא הושלמה כלל). כבר לפני שבוע הקימו המתנחלים באישון לילה סככה החולשת על האזור. כמו כן, פעילים תיעדו השבוע משאבת מים חדשה בעין סכות שגוזלת את מי המעיין מהרועים בשטח פלסטיני פרטי; אחת משלוש בריכות המעיין כבר יבשה.
בדיר ג’ריר שבגב ההר הותקפו שני פעילים שהגיעו ביום רביעי (8.6) לסייע בניכוש ידני של מטע זיתים (מאימת מחבלי המאחזים בסביבה, אף טרקטוריסט לא מוכן להגיע לחלקה) והוכו על ידי מחבל מ’מעלה אהוביה’ – המאחז ה’מפורק’. ביום שישי הוטרדו עדרי הרועים הפלסטינים ברשאש (גב ההר) על ידי רחפן שהעלו מתנחלים.
באזור עוג’ה שבדרום הבקעה נערך ליווי רועים שקט רוב ימי השבוע, מלבד כמה תקריות. ביום ראשון גירשו מתנחלי המאחז החדש ליד ‘מבואות יריחו’ את הרועים הפלסטינים, ולמחרת, שני, הטרידו רועים במרג’אעת הסמוכה. ביום שישי הצטרפו חיילי צה”ל למאמצי הגירוש וניסו לגרש את הרועים הפלסטינים בטענות שקריות וסותרות.

ירושלים
ביום ראשון, 5 ביוני (חג שבועות), עלו 539 יהודים לרחבת אל אקצא מלווים באבטחה כבדה. הכוחות נעלו את הגברים המוסלמים בתוך המסגד ולנשים הותירו להישאר ברחבה. גז מדמיע נורה לתוך המסגד, ממנו הושלכו אבנים. כוחות הכיבוש עצרו 5 פלסטינים, ביניהם 2 נשים מבוגרות. בשער חוטה שבעיר העתיקה תקפו חיילים ועצרו גבר מבוגר, אשה ובנם, והיכו ועצרו זוג פלסטיני צעיר.
באותו יום לפנות בוקר פלשו כוחות הכיבוש למחנה הפליטים שועפאט ודווח על עימותים קשים, שבמהלכם נעצר פלסטיני שנפצע מירי. כוחות הכיבוש פלשו גם לשכונת צור באהר והסירו דגלי פלסטין. באותו יום יידו מתנחלים אבנים ברכבים פלסטינים שנסעו בכביש החוצה בין מזרח העיר ומערבה.
ביום שני, 6 ביוני, החלו מדידות לקראת הריסת בית בן 12 דירות בסילוואן – 32 מבוגרים ו-42 ילדים יוותרו ללא קורת גג. תושבים שניסו למחות הותקפו על ידי כוחות הכיבוש שירו גז מדמיע לתוך הבתים, וילד בן 4 נזקק לטיפול רפואי כתוצאה מחנק. כוחות הכיבוש עצרו באלימות אב ובנו בעיר העתיקה – הבן אושפז לטיפול רפואי. באותו יום תועדו שוטרי מחוז ירושלים תוקפים באלימות את אחד מראשי התנועה האסלאמית ורע”ם, השייך מוחמד חסאן סלאמה ובני משפחתו בשער חוטה בעיר העתיקה. כוחות נוספים פשטו שוב על שועפאט ועל עיסאוויה כדי להסיר דגלי פלסטין. באותו יום התנפלו בריונים יהודים על שומר אדמות הפטריארכיה היוונית בהר ציון, תקפו אותו ופלשו לגן ולמבנה, השחיתו אותם וחיללו קברים.
כוחות הכיבוש התעמתו ביום שלישי עם פלסטינים במחנה הפליטים קלנדיה והותירו אחריהם נפגעי חנק מגז מדמיע, זאת לאחר שעיכבו במחסום שעות רבות תינוק בן שישה חודשים שהוסע לניתוח קריטי בבית החולים אלמוקאסד. בא-ראם פלשו הכוחות לסוכת אבלים במהלך מרדף אחרי פלסטיני ואיימו על יושביה, ובשכונת עיסאוויה ערכו פשיטה אלימה לביצוע מעצרים ועצרו 2 קטינים. בסילוואן תועד מעצר והתעמרות בנער פלסטיני שהופשט מכל בגדיו. הוא שוחרר כעבור שעות ואושפז בבית חולים עם חבלות בראש ושברים – וזומן לחקירה.
באותו יום, שלישי, הותקפו בעיסאוויה שני שוטרים שנכנסו בטעות לשכונה ברכב פרטי, הנשק של אחד מהם נחטף והם רוססו בגז פלפל. למחרת עם שחר פשטו כוחות כבדים על השכונה, חסמו את כל היציאות, ירו על מכונית, פשטו על בתים וביצעו מעצרים תוך שימוש כבד בגז מדמיע. דווח על פצוע פלסטיני אחד.
בית המשפט העליון דחה ביום רביעי את עתירת הפטריארכיה היוונית נגד השתלטות מתנחלי ‘עטרת כהנים’ על שלושה מבנים סמוך לשער יפו, ובכך הכשיר את התרמית שבעזרתה נרכשו המבנים.
במהלך השבוע נעצרו עוד קטין בן 12 במזרח ירושלים וכן נעצר שנית הנער עבדול קארים סמארין מסילוואן, בן 15 שנעצר והוכה אחרי שמשפחתו הותקפה על ידי מתנחלים בשבוע שעבר (אביו עדיין מאושפז).
מסכת הפשיטות של כוחות צבא ומשטרה לשכונות הפלסטיניות בירושלים לצורך הסרת דגלי פלסטין נמשכה כל השבוע, וכך גם עליית יהודים לרחבת המסגדים בהר הבית תוך כדי קריאת קללות גזעניות ואיומים לפוצץ את המסגדים.