יום ראשון, 29 במאי 2022 השבוע, 22 עד 28 במאי 2022, בשטחים הכבושים

צו תפיסה צבאי לדרך שבין ביר אל עיד לג’ינבה נמסר לתושבי מסאפר יטא, במקביל לנוכחות מוגברת של כלים כבדים בבסיס סמוך, הכשרת דרך צבאית, הריסות וצווי הריסה באזור; גל מעצרי ‘מנע’ והרחקות פעילים ממזרח ירושלים לקראת ‘צעדת הדגלים’ של המתנחלים ברובע המוסלמי; פלישות יומיומיות של מחבלי המאחזים ועדריהם לשדות וכרמים פלסטינים בגב ההר; שוב פשיטת צבא באישון לילה על הכפר טוואני, חיפושי שווא בבתים ונזק במסגד; כוחות הכיבוש עצרו תושב סילוואן ושיסו בו כלב תקיפה כשהיה מוטל על הקרקע; מעצר אלים תוך שימוש בכלבי תקיפה במהלך הריסת בית בבית צפאפה; תועדה גרורה חדשה למאחז ‘אביגיל’; אלפי מתנחלים צעדו בשבת לתוך העיר העתיקה בירושלים כשהם מניפים דגלי ישראל, שרים שירים לאומנים ומטיחים קללות ויריקות בתושבים הפלסטינים – המשטרה פיזרה פלסטינים שניסו למחות ועצרה נער פלסטיני, אף יהודי לא עוכב

בתמונה: אריה קינג, סגן ראש עיריית ירושלים וממובילי ההתנחלות במזרח העיר, מגיב לניסיון של נער פלסטיני לחטוף ממנו דגל, 24.5.2022

דרום הר חברון
כוחות הכיבוש פלשו השבוע שוב לכפר טוואני בשעה שתיים וחצי בלילה שבין יום שני לשלישי, ערכו חיפושים בבתים וגרמו נזק למסגד.
ביום שני נמסרו 5 צווי הריסה סופיים למבנים באזור ג’וואיה, וביום שלישי הרס כוח צבאי פחון שנבנה מעל מטע זיתים בכניסה לטוואני וכן אוהל בעין אל בידה. למחרת, ביום רביעי, עצרו חיילים רועה ובנו מג’וואיה ליד עין אל בידא, בתואנת שווא שהשניים פרצו לתוך כרם שהקימו שם המתנחלים – וזאת ללא כל ראיה, ואף שלא מצאו כל פרצה בגדר או בשער. הרועה שוחרר רק בשתיים בלילה.
ביום רביעי תועדו כוחות צבא עם כלים כבדים שהכשירו דרך ליד דקייקא.
ביום שישי, 27 במאי, נמסר לתושבי מסאפר יטא צו תפיסה צבאי של הדרך המקשרת בין ביר אל עיד לג’ינבה, ודווח על ריכוז גדול של כלי הנדסה כבדים במחנה הנח”ל הסמוך ל’שטח אש 918′. פעילות הצבא באזור מעידה על השלכות מיידיות לפסיקת בית המשפט העליון שהכשירה את הטרנספר לקהילות הפלסטיניות ממסאפר יטא.
במקביל, תועדה ביום שישי הקמת גרורה חדשה של המאחז הלא חוקי ‘אביגיל’ סמוך לכניסה למאחז.
פעילים ליוו כל השבוע רועים וחקלאים פלסטינים באזור. ביום ראשון (22.5) הם הבריחו מתנחל שפלש עם עדרו לשדה פלסטיני מעובד בעטריה והזעיקו משטרה למקום. ביום שישי פלשו מתנחלים עם שני עדרים לאדמות פלסטיניות מעובדות באום אל עראייס ובשבת נכנסו שוב מתנחלים לאותן אדמות, אך כוח צבא הרחיק אותם. בשבת לפנות ערב פלשו מתנחלים מ’חוות מעון’ לאדמות חומרה.
הליווי הצבאי לילדי טובא בדרכם לבית ספרם וממנו התמיד גם השבוע באיחוריו. ביום שלישי איחר הליווי בשעתיים, וכן איחר בימים רביעי וחמישי.

בקעת הירדן וגב ההר
מחבלי המאחזים ועדריהם פלשו השבוע מדי יום ביומו לשדות וכרמים פלסטינים בדיר ג’ריר ובצומת טייבה שבגב ההר. ביום שני, פעילים הבריחו עדר מתנחלים מכרם פלסטיני וסייעו בתיקון גדרות. השכם בבוקר יום שלישי הרחיקו פעילים, שהיו בדרכם לסייע בחריש בתורמוס ע’יה, מתנחלים ועדר מהכרם. ביום רביעי חזר העדר מהמאחז ה’מפורק’ ‘מעלה אהוביה’ לרעות בכרמי הזיתים של דיר ג’ריר, וכך גם ביום חמישי – בעלי האדמות ופעילים הזעיקו משטרה. בבוקר יום שישי רעו המתנחלים בשדה פלסטיני זרוע סמוך לצומת טייבה. באותו יום עזרו הפעילים לתקן גדרות באזור.
ליווי רועים התקיים כל ימות השבוע בחלת’ מכחול ופארסייה בצפון הבקעה. ביום רביעי דיווח רועה מחלת’ מכחול על קצין שאיים עליו. למחרת הגיע למקום מ”פ מהבסיס הקרוב והזהיר את הרועה והפעילים לא להתקרב לבסיס. ביום רביעי, 25.5, סייעו פעילים בקציר בקהילת סמרה. ביום שישי, 27.5, דווח על תקיפת רועה פלסטיני מחמרה על ידי בעל המאחז הסמוך, שדהר על רכב שטח לתוך עדרו של הפלסטיני, חטף ממנו טלפון והטיח אותו לקרקע, בזמן שמתנחל נוסף יידה אבנים.
באזור עוג’ה שבדרום הבקעה ליוו פעילים את המרעה כל השבוע ללא אירועים מיוחדים, מלבד ביום שלישי, כאשר חיילות הגיעו להגביל את המרעה בעקבות תלונה שקרית של מתנחל.

ירושלים
בעקבות פסיקת בית משפט השלום שהכשירה עליית יהודים להתפלל בהר הבית, עלו כבר ביום שני (23.5) כ-100 יהודים והתפללו קריאת שמע ברחבת המסגד. חלקם הניפו דגלי ישראל.
ביום שלישי, 24.5, פשטו כוחות הכיבוש שוב על שכונת עיסאוויה וחילקו דוחות וקנסות לבתי עסק. הפעיל מוחמד אבו חומוס יצא לתעד את הפשיטה והותקף על ידי שוטרים, שאף חטפו דגל פלסטין מתוך רכבו. הוא פונה לטיפול בבית חולים וכשחזר לביתו נעצר. בדיון להארכת המעצר דרשה המשטרה וקיבלה את הרחקתו ל-15 יום מאזור שער שכם ורחוב סלאח ד-דין – אף שנעצר בעיסאוויה – במסגרת שלל מעצרי מנע והרחקות של פעילים פלסטינים מהאזור לקראת ‘צעדת הדגלים’ של המתנחלים. כבר באותו יום תועדו מתנחלים צועדים עם דגלי ישראל בשער שכם, תחת אבטחת כוחות הכיבוש. סגן ראש עיריית ירושלים ומראשי ההתנחלות במזרח העיר, אריה קינג, הניף דגל ישראל, נפנף באקדח והיכה צעיר פלסטיני שניסה לחטוף ממנו את הדגל.
ביום רביעי, 25.5, הרסו כוחות הכיבוש מבנה בן שתי קומות בבית צפאפה והותירו משפחה בת 13 נפשות ללא קורת גג. לפני ההריסה פלשו הכוחות לבית עם כלבי תקיפה ועצרו באלימות קשה את אב המשפחה ובנו.
בית המשפט המחוזי בירושלים הפך ב-26.5 את החלטת בית משפט השלום וקבע שתפילת שמע בהר הבית היא עדיין בגדר עבירה.
בלילה שבין חמישי לשישי תועד מעצר אלים של פלסטיני תושב סילוואן על ידי כוחות הכיבוש ששיסו בעצור, בזמן שהיה מוטל על הקרקע, כלב תקיפה.
בשבת, יום קודם ל’יום ירושלים’, החלו אלפי מתנחלים ובני נוער לצעוד לתוך העיר העתיקה כשהם מניפים דגלי ישראל ושרים שירים לאומניים, מלווים בקללות ויריקות על התושבים הפלסטינים. כוחות משטרה פיזרו את הפלסטינים שניסו להתייצב מולם ועצרו נער פלסטיני בן 16. המתנחלים התיזו גז פלפל על פלסטינים בתוך העיר העתיקה. אף יהודי לא עוכב.

הריסות בבקעה וברחבי הגדה
חמאם אל מאלכ (נפת טובאס) – מבנה אחד ביום שלישי, 24.5
כפר א-דיק (נפת סלפית) – 4 מבנים ביום ראשון 22.5
איסטיה (נפת יריחו) – 3 מבנים ביום שני, 23.5
ערב א-רמאדין (נפת קלקיליה) – מבנה אחד ביום שלישי, 24.5