יום ראשון, 15 במאי 2022 השבוע, 8 עד 14 במאי 2022, בשטחים הכבושים

כוחות צבא חסמו באלימות וברימוני הלם מאות פעילים ותושבי מסאפר יטא, שהיו בדרכם להפגין נגד פסיקת בג”ץ לפינוי הכפרים הפלסטינים מ’שטח אש 918′ – בחסות החיילים, מחבלים ממאחז הטרור ‘מצפה יאיר’ רגמו את המפגינים באבנים ושברו באגרופן את אפו של תושב פלסטיני – מפגינה נוספת הוטחה לקרקע בידי שוטר וזרועה נשברה; חיילים היכו קשות פעיל פלסטיני שצילם אותם הורסים סוכה במטע זיתים בטוואני; 24 עצים נכרתו על ידי מתנחלים בחומרה וברכיז; כוחות הכיבוש הרסו השבוע עשרות מבנים במסאפר יטא, בירושלים וברחבי הגדה; מתנחלים השתלטו על בית בחברון ופלשו אליו בחסות חיילי הכיבוש; חיילות וקצינה התגייסו לסייע למתנחל אלים ממאחז ליד חמרה (צפון הבקעה) בגירוש רועים פלסטינים מאדמות המרעה שלהם; מתנחל רכוב על סוס חסם רכב של פעילים, שהיו בדרכם להגיש תלונה נגד פלישת בריוני הגבעות מ’מעלה אהוביה’ עם עדריהם לשדות פלסטינים בדיר ג’ריר וצומת טייבה

בתמונה: כוחות צבא חוסמים מפגינים פלסטינים וישראלים שהגיעו למחות נגד פסיקת בג”ץ ופינוי קהילות מסאפר יטא, יום שישי, 13.5.22
צילום: Alliance for Human Rights

דרום הר חברון
השבוע, לאחר שבית המשפט העליון של ישראל דחה פה אחד את עתירת תושבי הכפרים הפלסטיניים במסאפר יטא נגד פינויים והכיר בסמכות הצבא להתאמן בכל האזור המכונה ‘שטח אש 918′, הוכיחו כוחות הכיבוש ומחבלי המאחזים הפועלים בחסותם את משמעות הפסיקה בשטח.
ביום ראשון, 8.5, גילו תושבים פלסטינים 24 עצי זית כרותים בחלקותיהם שבחומרה (ליד סארורה) וברכיז. למחרת, ביום שני, הגיעו חיילים להרוס סוכה במטע זיתים בטוואני וניסו לגרש פעילים ותושבים שנזעקו למקום, ולעצור שני פעילים פלסטינים שתיעדו את האירוע במצלמותיהם. החיילים היכו קשות אחד הפעילים, שפונה לטיפול רפואי, והחרימו כלי עבודה, כל זאת ללא צו. ראו כתבה ב’שיחה מקומית’:
https://www.mekomit.co.il/%d7%aa%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%93-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%aa-%d7%9b%d7%aa%d7%91-%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%aa-%d7%91/

ביום שלישי הגיעו דחפורים של הצבא לאזור מרכז (מסאפר יטא) ובנו חסימות בתוך שטחים פלסטינים בבעלות פרטית. באותו יום התקיימה בכפר פחית הסמוך פגישה של תושבים ופעילים כדי לדון בהשלכות הפסיקה על קהילות מסאפר יטא, בנוכחות דיפלומטים, עיתונאים ועורכי דין רבים. ביום רביעי (11.4) החל גל הריסות של צבא הכיבוש באזור. כוחות גדולים הרסו 12 מבנים בפחית (2 דירים ו-10 בתי מגורים) ו-7 מבנים במרכז (דיר אחד ו-6 בתי מגורים). הכוחות הרסו גם 2 מבנים בכפר טוואני. ביום חמישי הציב הצבא מחסום בכניסה לכפר טוואני ותושבים עוכבו במחסום.
מאות פעילות ופעילים, פלסטינים וישראלים, עשו את דרכם למספאר יטא ביום שישי כדי להפגין נגד הפסיקה הנפשעת של בית המשפט העליון, אך כוחות צבא חסמו את האוטובוסים ואת רכבי המפגינים בדרך ומנעו מרובם להגיע למקום; חיילים זרקו רימוני הלם על המוחים שנאספו בכניסה לטוואני. תושבי מסאפר יטא, ביחד עם פעילים פלסטינים וישראלים, ערכו טקס לקריאת הדרך שבין ביר אל עיד לג’ינבה על שם העיתונאית שנרצחה ביריות בג’נין, שירין אבו עאקלה.
לאחר מכן, קבוצה של כ-80 תושבים ופעילים הצליחה להגיע אל הדרך לביר אל עיד במטרה להסיר את מחסום הסלעים שהקימו שם מתנחלים, אך חיילים מנעו זאת בכוח – וזאת לאחר שהצבא התחייב בפני בית המשפט לשמור על הדרך פתוחה. בינתיים נאספו במקום מחבלים ממאחז הטרור ‘מצפה יאיר’, חלקם רעולי פנים וחמושים באלות ואגרופנים, רגמו את הפעילים באבנים וחטפו מהם דגלים וטלפונים. החיילים סירבו להרחיק את המחבלים ואף הצטרפו אליהם. מחבל שבר את אפו של פעיל פלסטיני באגרופן ושוטר הטיח פעילה לקרקע וזרועה נשברה. גם חבר הכנסת מוסי רז הוכה. המחבלים ניפצו שמשות של שני רכבי עיתונאים. הצבא הכריז על שטח צבאי סגור וגירש את המפגינים. אף אחד מהפורעים לא נעצר ואף לא עוכב. בערב אותו יום ניסו חיילים להחרים דגל פלסטין ממכוניתו של פעיל פלסטיני במחסום ליד סוסיה.
בשבת בבוקר הוזעקו פעילים לעטריה כדי לטפל בפלישת מתנחל עם עדר לשדות מעובדים. הפעילים גרמו לצבא להגיע ולהרחיק את המתנחל ועדרו, אך נזק כבר נגרם ליבול. בשעות הערב חזרו מחבלי ‘מצפה יאיר’ למקום, רגמו באבנים רועה ועדרו והסתלקו כשהגיעו לשם פעילים. באותו יום פלשו מתנחלי ‘מצפה יאיר’ לאדמות בבעלות פלסטיני הסגורות לישראלים בצו אלוף באום אל עראייס וכן בחומרה ליד טוואני – אחד מהם חמוש. בתבאן (מסאפר יטא) החרימו כוחות הכיבוש רכב ועצרו שני פלסטינים, אב ובנו, ללא עילה. פעילים ליוו בשבת מרעה בסימרה-פחית וערכו ביקור בחאלת א-דאבע אצל הפעיל הפלסטיני שנפצע בהפגנה ביום שישי.
מתנחלים פלשו והשתלטו על בית פלסטיני בעיר חברון ביום שישי, 13 במאי. לטענת בעל הבית, הוא לא מכר אותו, ולמתנחלים אין היתר מכירה הנדרש על ידי שלטונות הכיבוש – אך זה לא מנע מכוחות צבא להתייצב במקום מיד כדי להגן על הפולשים.

בקעת הירדן וגב ההר
קהילות פלסטיניות רבות מדווחות ששלטונות הכיבוש הגבילו השנה את התיאומים לצרכי חריש במקומות מועדים לאלימות מתנחלים בבקעת הירדן, בגב ההר ובכל רחבי הגדה, ובכך למעשה אינם מאפשרים את השלמת החריש במועדו.
בחמרה שבצפון בקעת הירדן גירש המתנחל האלים מהמאחז הסמוך רועים פלסטינים באמצעות הטסת רחפן ואלימות פיזית ביום ראשון. למחרת הגיעו קצינה ושתי חיילות לסייע לו וגירשו את הילדים הפלסטינים הרועים עם עדריהם. באותו יום, שני, דהר רכב של מתנחלים לתוך עדר של רועים בסמרה ומתנחל אחר ניסה להצית שם שדה פלסטיני; הצבא גירש את הפלסטינים מהשדה. המתנחל האלים חזר לגרש רועים מחמרה מאדמות המרעה ביום חמישי, בעזרת כמה בריוני גבעות, וביום שישי עשה זאת שוב אמצעות רחפן ומערכת כריזה, ובסיוע חיילות; מאוחר יותר הגיעה קצינה לביתו של הרועה הפלסטיני ואיימה עליו במאסר כדי למנוע ממנו להמשיך לרעות באדמות הסמוכות למאחז. באדמות ממערב לחמרה נערך מרעה בליווי פעילים כל השבוע, ללא הפרעות, וכן גם בפארסייה ובחלת’ מכחול. ואולם, ביום שישי, פעילים שחילקו שתילי חרוב לקהילות צפון הבקעה הגיעו לחלת’ מכחול ומצאו שם כוח צבאי שהגיע לאיים על משפחת רועה כאשר זה היה מחוץ לבית.
בעוג’ה שבדרום הבקעה הצליחו פעילים למנוע ממתנחלים לגרש רועים ביום ראשון, ובשאר ימות השבוע ליוו רועות ורועים ועדריהם ללא הפרעה.
בגב ההר, ביום שני, פלשו שוב מתנחלים ועדרים מהמאחז ה’מפורק’ ‘מעלה אהוביה לשדה, לכרם ולמטע זיתים של פלסטינים באזור דיר ג’ריר – פעילים הגיעו למקום והזעיקו משטרה, שהרחיקה את הפולשים. מתנחל רכוב על סוס חסם את מכוניתם של הפעילים כשהיו על הכביש הראשי בדרכם לצומת טייבה. למחרת מצאו הפעילים עדר פרות מהמאחז רועה ללא השגחה על חלקה בבעלות פלסטינים מטייבה ודיווחו למשטרה, ושוב חסם מתנחל את רכבם על הכביש. ביום חמישי חזרו המתנחלים לפלוש לכרם הפלסטיני בדיר ג’ריר; שוטרים שהוזעקו על ידי פעילים זיהו את המתנחלים. בעלי הקרקע ופעילים הגישו תלונות במשטרה.
ביום רביעי הרסו כוחות הכיבוש מבנה במרג’ נאג’ה שבמרכז הבקעה.

הריסות ברחבי הגדה
טובאס מבנה אחד ביום שני
בית דג’ן (נפת שכם) 3 מבנים ביום שני
פורוש בית דג’ן מבנה אחד ביום שני
חלת זכריה (נפת בית לחם)מבנה אחד ביום שלישי
אל כאדר (נפת בית לחם) 4 מבנים ביום שלישי

הריסות בירושלים
ג’בע’ מבנה אחד ביום שני
סילוואן: מבנה אחד ביום שלישי, וביום רביעי מבנה נוסף
בית חנינה מבנה אחד ביום רביעי
עיסאוויה 2 מבנים ביום רביעי
וולאג’ה מבנה אחד ביום רביעי
ג’בל מוקבר מבנה אחד ביום רביעי

ירושלים – דוח עיר עמים
יום ראשון, 8.5
על רקע החוב העצום של חברת החשמל המזרח ירושלמית לחברת החשמל הישראלית התחילו הפסקות חשמל יזומות בעיר ובסביבותיה. ביום ראשון הופסק החשמל לאום טובא וצור באהר למשך 6 שעות. במסגרת הניתוקים, כל שכונה במזרח ירושלים (ויישובים מסביב לירושלים) תנותק מהחשמל ל-6 שעות אחת ליומיים.

יום שלישי, 10.5
כוחות ישראלים הגיעו לשכונת עין אל-לוזה בסילוואן כדי להרוס את בית משפחת רג’בי – בו התגוררו 5 משפחות, כ-30 נפשות, ביניהם ילדים רבים. בקומת הקרקע של הבניין שנבנה ב-2002 עמדה עד לאחרונה מרפאה של קופת חולים כללית. הבניין נהרס בטענה שנבנה שלא כחוק – המשפחה ניסתה פעמים רבות להסדיר את בנייתו אך סורבה על ידי הרשויות. יש לציין כי בניגוד לשכונות הישראליות בירושלים, הוצאת אישור לבנייה בשכונות הפלסטיניות זו משימה כמעט בלתי אפשרית. ישראל כמעט ולא מחדשת תוכניות מתאר לשכונות ולא מתכננת בניית יחידות חדשות בעצמה. לאחר שנהרס הבניין ממשיכות חלק מהמשפחות לחיות בשטח, לצד הבית ההרוס.
עוד מתבצעות ההריסות, שוטרי מג”ב תקפו באלות תושבים מקומיים שהגיעו למקום. תושבת מקומית נפגעה בראשה מהתקיפה.
באותו היום התקיימה פגישה של חברי פורום פערי בריאות במזרח ירושלים ובהם נציג עיר עמים, עם אנשי משרד הבריאות – ובהם סמנכ”ל הפיקוח על קופות החולים ומנהלת המחלקה לבקרה על קופות החולים. נושא הפגישה היה שימוש נכון בכספי ‘תוכנית החומש לצמצום פערים חברתיים כלכליים במזרח ירושלים’ עבור התושבים הפלסטינים בעיר.

יום רביעי, 11.5
כוחות ישראליים הגיעו להריסות בתים בשכונות ג’בל מוכבר, עיסאוויה ו-ולאג’ה. בג’בל מוכבר נהרס משרד שגודלו לא עלה על 20 מ”ר. בוולאג’ה, מעולם לא אושרה תוכנית מתאר – מהיום בו סופחה לעיר ב-67′ ועד היום. המשמעות היא שעל אף שחלק מהכפר נמצא בשטחי ירושלים, כל בניין שייבנה בו יהיה מועד להריסה – כמו זו שקרתה ביום זה. יש לציין כי עיריית ירושלים נוהגת שלא להרוס בתים במהלך רמדאן ועל כן, ההריסות בשנה זו קרו במעט יותר משלושה חודשים בסך הכל וכרגע נמצאות במספר גבוה מאוד: מעל 65 יחידות דיור נהרסו מאז תחילת השנה.
עוד ביום רביעי: מספר שעות לאחר שנהרגה העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה, הגיעו כוחות משטרה לביתה בדרישה כי בני המשפחה יורידו את דגלי פלסטין מהבית. בערב חלו עימותים בין פלסטינים בבית חנינא ובין המשטרה, לאחר הפגנת מחאה בעניין הריגת העיתונאית אבו עאקלה.
עוד באותו היום נכנסו אנשי עמותת המתנחלים עטרת כהנים לבית בשכונה הפלסטינית א-טור.

יום שישי, 13.5
ביום זה התקיימה הלווייתה של שירין אבו עאקלה. מסע הלוויה יצא מבית החולים סנט ג’וזף, עבר דרך העיר העתיקה והסתיים בבית הקברות היווני-קתולי בהר ציון. במהלך מסע הלוויה התפתחו עימותים בין המשטרה ובין המשתתפים בלוויה. השוטרים תועדו מכים את נושאי ארון הקבורה באלות. ביום ראשון ה-15.5 התפרסם כי מפקד מחוז ירושלים, דורון תורג’מן, הנחה להחרים דגלי פלסטין בלוויה – מה שהיה אחת הסיבות לעימותים בזמן הלוויה. בלוויה הונפו מאות דגלי פלסטין. יש לציין כי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה היא כי יש להחרים דגלי פלסטין רק אם יש “חשש ברמת הסתברות גבוהה שהנפת הדגל תוביל להפרה חמורה של שלום הציבור”. כמו כן בשנה שעברה פנה השר לבטחון פנים עמר בר לב למפכ”ל המשטרה בקריאה להגביל את החרמת דגלי פלסטין במהלך הפגנות – ולאפשר אותה רק במקרים חריגים.

יום שבת, 14.5
הצעיר ואליד א-שריף בן ה-21 שנפצע מירי כדור ספוג ע”י המשטרה בהר הבית/אל חרם א-שריף לפני 3 שבועות, נפטר מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם.

ועוד בירושלים:
ביום שני (9.5) הפגינו עשרות פעילות ופעילים מחוץ לבית המשפט בתמיכה במשפחת אל-חלאק ובדרישתה לצדק בעקבות רצח בנם איאד ב-2020 על ידי שוטר, כאשר היה בדרכו לבית הספר שלו בעיר העתיקה.
בהפגנה השבועית שנערכה בשייח’ ג’ראח ביום שישי תקפו פעילי ימין מפגין פלסטיני שנעצר מיד כאשר ניסה להדוף אותם מעליו. פעיל ימין תקף גם נערה פלסטינית שעברה ברחוב ונפנפנה לשלום למפגינים; שוטרים תפסו אותו אך בהוראת מפקדם שחררו אותו מיד.