יום ראשון, 8 במאי 2022 השבוע, 1 עד ה-7 במאי 2022, בשטחים הכבושים

ב-4 במאי, ערב יום העצמאות של ישראל, סמוך לשעה אחת-עשרה בלילה, פורסם פסק דין של בית המשפט העליון, הדוחה פה אחד את עתירות תושבי הכפרים הפלסטינים במסאפר יטא נגד צווי הפינוי שהוצאו נגדם בשטח שהוכרז על-ידי צה”ל כ’שטח אש 918′; זאת, מקץ 22 שנות התדיינות ודחיות מטעם המדינה. העתירות הוגשו מטעם כפרים המונים כ-1500 נפש ויושבים באזור שהצבא מייעד לאימונים בנשק חי. ואולם, הפסיקה משליכה על כפרים נוספים בשטח האימון ה’יבש’, המונים עוד כ-1300 נפש. בנוסף לעיגון בחוק של הריסת הבתים, השדות והדרכים, וההתנכלות הנמשכת לחייהם ולפרנסתם של תושבי מסאפר יטא הפלסטינים – משמעות הפסיקה היא שרשויות הכיבוש חופשיות לגרש את תושבי הכפרים מבתיהם בכל רגע נתון. נימוקי הפסיקה שוללים, בין היתר, את מחויבותה של מדינת ישראל לאמנת ז’נבה ה-4 ולחוק הבינלאומי בדיני אוכלוסיה תחת כיבוש.

עוצרים את טרנספר מסאפר יטא (שטח אש 918)
שבוע שעבר פסק בג”צ שהצבא ומדינת ישראל רשאים לגרש את מעל 1000 תושבי מסאפר יטא מבתיהם ומכפריהם בהם התגוררו עשרות שנים.

דרום הר חברון
בווידאדה (סמוך לזנוטה) הוצבו חיילים שמנעו השבוע פלישת מתנחלים ועדריהם לשדות הפלסטינים המעובדים, כנראה בעקבות תקיפות המתנחלים האלימות במקום בשבוע שעבר.
המתנחלים ממשיכים בעבודות תשתית ליד הכביש המוביל למאחז ‘אביגיל’. הכביש ממוקם בתוך שטח האש 918 על אדמות פלסטיניות פרטיות, ורשויות הכיבוש התחייבו בפני בג”ץ להעבירו משם. כמו כן תועדה ביום שני השבוע הצבת מבנה חדש בכרם שנטעו מתנחלים על אדמות עין א-בידא, מול הרפת של התנחלויות ‘כרמל’ ו’מעון’. ביום רביעי הגיע כוח צבאי לסוכה שהקים בעל האדמות הפלסטיני במקום, איים עליו בהריסה, החרים כלי עבודה ומסר את מספר הטלפון שלו למתנחל האלים מהמאחז. מאוחר יותר חזר הכוח למקום עם צו שטח סגור, עצר באלימות את בעל הקרקע וגירש את הפעילים הפלסטינים והישראלים מהמקום.
אותו מתנחל אלים תקף ביום שישי, 6.5, רועה ועדר מ אום אל חיר בחורשה ליד ‘כרמל’, ופצע עז. אחרי כן נכנסו המתנחלים עם עדריהם לשדות פלסטינים מעובדים בסמוך. המתנחלים איימו באבנים על שוטר שהוזעק כאשר זה ניסה לעכב אחד מהם. הפלסטינים הגישו תלונה במשטרה והמתנחל התוקף עוכב לחקירה.
ביום שישי הטיסו מתנחלים רחפן כדי לגרש עדר ורועה פלסטיני ליד סוסיה. באותו יום עצר הצבא בתוך הכפר טוואני רכב לבדיקה והחיילים איימו על פעילים ומנעו מהם לצלם את התקרית. בשבת מסר קצין המנהל צו סילוק מבנים ללול של משפחה מטוואני. באותו יום, שבת, יידו ילדי מתנחלים אבנים לעבר סוסיה.
פעילים ליוו בשבת מרעה באזור סימרה-פחית וקציר בעטריה, והתלוו למשפחת בעל האדמות באום אל עראייס – ללא הפרעות.
בעקבות פסיקת בג”ץ (ראו כותרת) נערכו במסאפר יטא סיורי עיתונאים בימים שישי ושבת.

בקעת הירדן וגב ההר
השבוע גברה אלימות מחבלי המאחזים, הן בצפון הבקעה והן בדרומה ובגב ההר.
בחמרה שבצפון הבקעה, ביום רביעי (4.5) מנעו פעילים נסיון של חיילים לגרש רועים ועדרים משטחי מרעה. למחרת, ביום חמישי, גירשו חיילות את הרועים וניסו להחרים את חמורם. כשלא הצליחו להעלות אותו לרכב הצבאי, הסתפקו בהחרמת החבל שהיה קשור לצווארו. ביום שישי רכב המתנחל האלים מהמאחז הסמוך על טרקטורון לתוך עדר והניס אותו. המחבל וחברו איימו על הילדים הרועים (בני שבע עד עשר) בגז פלפל וניסו לשדוד את חפציהם; הילדים ברחו. בשבת חזר המחבל להטריד את הרועים עם כלבו לאחר שמלוויהם עזבו. ליווי רועים בפארסייה ובחלת’ מכחול התנהל רוב השבוע ללא אירועים מיוחדים, אך בשבת פלשו מתנחלים עם עדריהם לשדות מעובדים בחלת’ מכחול.
באזור עוג’ה בדרום הבקעה ליוו פעילים מרעה כל השבוע. ביום חמישי גירש מתנחל ברכב רועים ועדרים שהיו בדרכם חזרה לכפר. בבוקר יום שישי חסמו 4 מחבלי מאחזים רעולי פנים רכב של פעילים בדרכו לליווי, ולאחר מכן התנפלו על פעיל מבוגר שנותר לבד בשטח בקללות ואיומים.
רועה מתורמוס ע’יה דיווח ביום רביעי שהותקף על ידי מתנחלים מהמאחז האלים ש’פורק’ ‘מעלה אהוביה’, שיצאו ל’חיפוש’ אחרי סוס מהמאחז. הרועה הצליח להימלט אך מחבלי המאחז פצעו וחטפו 28 כבשים מעדרו. פעילים הזעיקו משטרה ש’שוחחה’ עם בריוני ‘מעלה אהוביה’ אך לא ערכה חיפוש אחר הכבשים, והמליצה לפלסטינים לחפש אותן בעצמם – מחוץ למאחז, כמובן.
כוחות הכיבוש הרסו ביום שני (2.5) מבנה בעוג’ה ומבנה בכפר דומא שבגב ההר.
ביום חמישי (5.5) ביצעו המתנחלים עבודות עפר להרחבת המאחז ‘גבעת סלעית’, שהוקם על אדמות פלסטיניות בצפון הבקעה.

השבוע במזרח ירושלים – 1 עד 7 במאי – דוח עיר עמים
ביום ראשון, 1.5, התפרסמה כתבה באל ג’זירה המתארת את מעורבותם של עמותות אמריקאיות ואזרחים יהודים אמריקאים בהתנחלויות בלב שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים, ובעיקר בשייח ג’ראח.
בין הימים שני 2.5 עד רביעי 4.5 חל החג עיד אל פיטר אותו חגגו מאות אלפי פלסטינים מוסלמים בעיר.
ביום שלישי, 3.5, פורסם כי עיריית ירושלים מתכננת להציב דגל ישראל ענק בגודל 24 על 33 מטרים בטיילת ארמון הנציב בעיר – בעלות 10.5 מליון ₪. זאת, בעוד שירושלים היא בין הערים העניות במדינה וכ-70 אחוז מאוכלוסיית ירושלים הפלסטינית חיה מתחת לקו העוני.
ביום חמישי, 5.5, יום העצמאות – נפתח הר הבית/אל חרם א-שריף לביקורי יהודים לאחר 12 ימים שהיה סגור – נוהל קבוע בימי רמדאן האחרונים מזה מספר שנים. כ-700 יהודים ביקרו באתר והחלו עימותים בין פלסטינים ובין כוחות המשטרה, במהלכם מספר פלסטינים נעצרו.