יום ראשון, 1 במאי 2022 השבוע, 24 עד 30 באפריל, בשטחים הכבושים

פעילי שלום ישראלים הצטרפו בשבת לקואליצית הבקעה וחתכו כ-1.5 ק”מ מגדר שהוקמה על ידי מתנחלים ללא היתר, בתוך שטח אש ובשמורת הטבע אום זוקא, במטרה למנוע מעבר רועים ועדרים של הקהילות הפלסטיניות באזור;מחבלים ממאחז בדרום הר חברון פלשו לאדמות ווידאדה, כלבם נשך את בעל הקרקע הפלסטיני לעיני חיילים, ושוטר שהוזעק למקום נגח בפעילה ועצר אותה; מורים פלסטינים עוכבו גם השבוע בדרכם לבית הספר במסאפר יטא ורכבם הוחרם; 42 עצי זית נכרתו בגן ציבורי על אדמות טוואני; עבודות עפר להקמת מאחז חדש על אדמות פארסיה בצפון הבקעה; נמשכות פלישות עדרים מהמאחז ‘מעלה אהוביה’ ש’פורק’ לכאורה לשדות פלסטיניים בגב ההר; בית משפט השלום החזיר את הדיון בפינוי משפחת סאלם מביתה בשייח’ ג’ראח להוצאה לפועל; צו ההריסה שהוציאה עיריית ירושלים לבניין דירות בן 5 קומות בא-טור הוקפא על ידי בית המשפט; עשרות פצועים פלסטינים בעימותים בין המשטרה למפגינים במסגד אל אקצה ביום שישי האחרון לרמאדן; אוטובוס שהוביל מתפללים מנצרת לאל אקצה נחסם ונרגם באבנים בשכונה חרדית והנוסעים, בהם ילדים וקשישים, הותקפו באלימות בזמן שהמשטרה איחרה להגיע; ארגון ‘חוזרים להר’ מפרסם ‘קורס למסתערבי הר הבית’ שידריך יהודים כיצד להסתנן לאל אקצה דרך השערים השמורים למוסלמים

בתמונה: השוטר יניב נחשון תוקף פעילת שמאל בווידאדה, דרום הר חברון, שבת, 30 באפריל 2022

דרום הר חברון
פעילים שליוו רועים ליד זנוטה תיעדו ביום שלישי השבוע מאחז חדש שהוקם על-ידי מתנחלים באזור. באותו יום, 26.4, נמסר צו תפיסת קרקע חדש במג’אז שבשטח מסאפר יטא (שטח אש 918) על ידי רשויות הכיבוש לצורך הקמת כביש פטרול צבאי, הכולא 250 דונם של אדמות פלסטיניות בין הקו הירוק לבין הכביש העתידי.
בטוואני דווח גם השבוע, ביום שלישי, על כשעה איחור בהגעת הליווי הצבאי לילדי בית הספר בחזרה לבתיהם בטובא. למחרת, ביום רביעי, פלשו מתנחלים עם עדרים לאדמות הכפר הסגורות לישראלים בצו אלוף, אך הסתלקו כשהגיעו למקום פעילים. ביום חמישי, 28.4, גילו תושבי טוואני ש-42 עצי זית נכרתו בגן הציבורי שהקימו על אדמת אחת ממשפחות הכפר.
מורים בדרכם לבית הספר בג’ינבה (מסאפר יטא) עוכבו גם השבוע, ביום רביעי, 27.4, לפני הגיעם לכפר. רכבם הוחרם והם הורשו להמשיך ברגל.
ביום שישי פלשו מתנחלים מהמאחז ליד ‘מיתרים’ עם עדרים לאדמות מעובדות של פלסטינים בווידאדה (סמוך לזנוטה) פעמיים: בשעות הבוקר הגיע כוח צבא לסילק אותם, בערב הוזעקה משטרה אך לא הגיעה. למחרת, בשבת (30.4), שוב פלשו מחבלי המאחז לשדות הפלסטינים, והפעם עם כלבי תקיפה שנשכו שנים מבעלי הקרקע. אחד מהשניים פונה לטיפול רפואי. חיילים היו במקום אך לא הרחיקו את המתנחלים, וצפו ללא התערבות בתקיפת פעילים שהגיעו למקום. קצין המנהל האזרחי הוזעק, הודה בפירוש בכך שהאדמות הן בבעלות פלסטינית פרטית, אך לא טיפל בהרחקת המתנחלים, על אף שאלה המשיכו לרעות את עדריהם בשטח והשמידו את היבול. השוטר יניב נחשון תקף בנגיחה פעילה ואז האשים אותה בתקיפתו ועצר אותה. פעילים הציגו וידאו בו מתועד בבירור השוטר נוגח בפעילה, וזו שוחררה לאחר חקירה מבלי שחתמה על תנאים. הפעילים הגישו תלונה במשטרת חברון נגד המתנחלים שזוהו והשוטר התוקף. הצבא הוציא צו שטח צבאי סגור על כל השטח וגירש ממנו גם את הפעילים ואת בעלי הקרקע.
פעילים ליוו בשבת את בעל האדמות באום אל עראיס וכן מרעה פלסטיני בעטריה ובסימרה-פחית, ללא הפרעות.

בקעת הירדן
פעילים ליוו רועים ורועות פלסטינים באזור עוג’ה בדרום הבקעה כל ימי השבוע. ביום ראשון הצליחו הפעילים למנוע ממתנחלים לגרש את העדרים הפלסטינים משטחי המרעה שלהם, אך ביום שישי הבריחו מתנחלים רעולי פנים את העדרים, פעילים הזעיקו את המשטרה, שהגיעה אך לא הרחיקה את המתנחלים.
גם בצפון הבקעה, פעילים ליוו רועים מחמרה כל השבוע. ביום שני, חיילים בהוראת מתנחלים מהמאחזים הסמוכים הגבילו את המרעה, וביום חמישי (28.4) ניסו קצין וחיילת לגרש את הרועים ואיימו לעצור אותם, אך נוכחות הפעילים מנעה זאת. ביום שלישי, פעילים תיעדו עבודות עפר והקמת מאחז חדש על אדמות פארסיה.
בדיר ג’ריר שבגב ההר נמשכות פלישות עדרים מהמאחז ש’פורק’ לכאורה, ‘מעלה אהוביה’, לשדות מעובדים בבעלות פלסטינית פרטית, וחיסול היבול שנזרע בהם. פעילים הזעיקו משטרה למקום ביום שני, אך השוטרים לא טיפלו בפלישה. ביום חמישי תיעדו פעילים פלישת עדר פרות של מתנחל ממאחז לא חוקי נוסף לאדמות פלסטיניות בצומת טייבה.
בשבת בבוקר הגיעו פעילי הבקעה והארגונים ‘לוחמים לשלום’, ‘מסתכלים לכיבוש בעיניים’ ו’אמהות נגד אלימות’ לאזור הסמוך להתנחלות ‘משכיות’ וחתכו כ-1.5 ק”מ מן הגדר שהקימו מתנחלי המאחזים הסמוכים ללא היתר, באזור המוכרז כשטח אש וכן בשמורת הטבע אום זוקא. הגדר חוסמת מעבר רועים ועדרים מהקהילות הפלסטיניות בסביבה לכ- 70% משטחי המרעה שלהם. הפעילים סיימו את חיתוך הגדר וחזרו למכוניותיהם, שם תקפו אותם מתנחלים מהמאחזים ומנעו מהם לעזוב. רבש”צ חמוש בנשק חטף את מפתחות אחת המכוניות. רק לאחר שמשטרה וצבא הגיעו למקום הצליחו הפעילים לצאת לדרכם. ראו כתבה ב’שיחה מקומית’:
https://www.mekomit.co.il/%d7%94%d7%99%d7%aa%d7%94-%d7%92%d7%93%d7%a8-%d7%94%d7%a7%d7%a8%d7%91-%d7%9c%d7%a9%d7%97%d7%a8%d7%95%d7%a8-%d7%a9%d7%98%d7%97%d7%99-%d7%94%d7%9e%d7%a8%d7%a2%d7%94-%d7%91%d7%91%d7%a7%d7%a2%d7%aa-%d7%94/

ירושלים – דוח עיר עמים
ביום שבת, 23.4, בזמן אירועי שבת האור (טקס נוצרי החותם את שבוע הפסחא) התפרסמו סרטונים ודיווחים כי המשטרה, שאבטחה את העיר העתיקה, הפרידה נוצרים ערבים מלא ערבים.
ביום שני, 25.4 התקיים בבית משפט השלום דיון בעניין פינוי משפחת סאלם מביתה בשכונת אום הארון בשייח ג’ראח. לבית המשפט הגיעו בני המשפחה וכן הטוען לבעלות על הבית – יונתן יוסף. כ-100 מפגינים התייצבו מחוץ לבית המשפט בקריאה שלא לפנות את המשפחה מביתה. בית המשפט החליט (בשלישי) להחזיר את הדיון להוצאה לפועל, בו התקיים קודם לכן, ולאפשר לבני משפחת סאלם להשמיע שם את טיעוניהם.
באותו היום, הקפיא בית משפט עירוני את צוי ההריסה לבניין הדירות בשכונת א-טור עד להודעה חדשה. מדובר בבניין בן חמש קומות בו מתגוררות 10 משפחות. הבניין נבנה ב-2011 ללא היתר – ומאז כל נסיון של המשפחות לאשר לו היתר אל מול הרשויות, נכשלו.
ביום שלישי 26.4 הודיע שר השיכון אלקין על כך שההגרלה לדירות בגבעת המטוס תהיה ההגרלה הראשונה במסגרת פרויקט ‘דירה בהנחה’. מדובר במאות דירות בעיר שמתוכננות להיבנות מעבר לקו הירוק, בשכונה חדשה בשם ‘גבעת המטוס’, שתוקם על אדמות הכפר בית צפאפא. מאות הזוכים במכרז יוכלו לקנות דירות מוזלות בשכונה, לאחר שייבנו. כלל הדירות בפרויקט ‘דירה בהנחה’ בירושלים מוצעות בשכונה זו.
שבוע לאחר שהותקפה בהר הבית/אל חרם א-שריף בידי שוטרים, הגישה אללא סוס תלונה למח”ש, שפתחה בחקירה. חקירה נפתחה גם בעניין שבירת ידו של הצלם ראמי ח’טיב שהותקף במקום על ידי שוטרים.
ארגון ‘נחלת שמעון’ הגישו בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב בעליון בתביעת הפינוי שנדחתה במרץ נגד המשפחות בשכונת כרם ג’עוני.
ארגון ‘חוזרים להר’ פרסם ‘קורס מסתערבי הר הבית’, בו ידריך כיצד לעלות להר הבית דרך השערים בהם המשטרה מאפשרת כניסה למוסלמים בלבד, ובכך שומרת על הסטטוס קוו באתר.
המשטרה ביצעה מעצרים במזרח ירושלים; מעל 20 צעירים נעצרו והוגשו זימונים לחקירות לאחרים.
חברת החשמל המזרח ירושלמית (חברה שפועלת באופן נפרד מחברת החשמל הישראל ופעילה במזרח ירושלים ובשטחי הגדה, על אף שמקבלת את החשמל מהחברה הישראלית) קיבלה הודעה שניה על התחלת ניתוקי חשמל באיזוריה, שיתחילו בתאריך ה-8.5. הניתוקים מתוכננים למשך 6 שעות רצופות בכל פעם ומתוכננים לקרות 6 פעמים בחודש בכל אזור.
התפרסם כי ישראל וירדן יכנסו ועדה לענייני ירושלים והר הבית, היא צפויה להתכנס בתום חודש הרמדאן ותדון בבקשה הירדנית להגדלה של מספר השומרים של הווקף בהר הבית.
בערב לילת אל קאדר, הלילה ה-27 בחודש הרמדאן ובו מיוחסת תחילת ירידת הקוראן לנביא מוחמד, הגיעו כ-200,000 מתפללים להר הבית/אל חרם א-שריף. חלק השתתפו בהפגנה לא אלימה במקום. האירועים במהלך הלילה עברו ברובם באופן שקט ומאות אלפי פלסטינים זכו להתפלל במקום הקדוש.
ביום חמישי 28.4 חל יום השואה – פעילי תנועות המקדש תלו שלטים על שער הכניסה הסגור לביקורי יהודים (האתר סגור לביקורי יהודים עקב ההגעה לעשרת הימים האחרונים של רמדאן, מנהג שהתחיל עוד בימי נתניהו כראש ממשלה) שלטים ובהם טלאי צהוב עם הכיתוב ‘אין כניסה לכלבים וליהודים’.
באותו היום התפרסם כי המשטרה עשתה שימוש ברחפן לפיזור גז מדמיע במתחם הר הבית/אל חרם א-שריף. פעולה חריגה זו קרתה לראשונה בשבוע לפני כן וחזרה וקרתה גם השבוע.
ביום שישי 29.4 בשעה מוקדמת בבוקר החלו עימותים בין פלסטינים למשטרה במתחם הר הבית/אל חרם א-שריף. העימותים התרחשו לאחר תפילת הפג’ר המוקדמת בזמן הפגנה שנערכה בתוך המסגד במחאה על אירועים שקרו במהלך השבוע במתחם. המשטרה פיזרה את המפגינים הפלסטינים ובמשך זמן מה סגרה את השערים למתחם ולא אפשרה כניסה. על פי הסהר האדום, 42 נפצעו ו-22 הועברו לטיפול בבית חולים אל מקאסד במזרח העיר.
באותו לילה הגיע אוטובוס של מתפללים מוסלמים מנצרת לירושלים, עבר דרך שכונה חרדית בעיר, ונרגם באבנים. באוטובוס היו ילדים וקשישים שדיווחו שהותקפו באלימות על ידי תושבי השכונה ושחיכו זמן רב למשטרה עד שהגיעה למקום.