יום ראשון, 24 באפריל 2022 השבוע, 17 עד 23 באפריל 2022, בשטחים הכבושים

מתנחל קטין תקף פעיל בסימרה באלה ופצע אותו בראש, הפעיל פונה לבי”ח; חיילי הכיבוש ירו באוויר במהלך מרדפים אחרי פועלים שניסו להיכנס לישראל במסאפר יטא; המשטרה שוב גרמה לתאונה באום אל חיר בניסיון להחרים רכב, שהתהפך ונהגו נעצר ללא קבלת טיפול רפואי; מורים פלסטינים בדרכם לבית הספר במסאפר יטא עוכבו שעות במחסום ושוחררו רק אחרי תום יום הלימודים, נהגם נעצר; כוח צבא בשירות מתנחל גירש רועים מחמרה בירי אש חיה; קצין צה”ל חטף וזרק באלימות טלפון מידי פעילה בדרום הבקעה; פעילות קיימו במהלך חול המועד מחאה יומית בעין אל חילווה נגד גידור המעיין, חסימתו בפני עדרים פלסטינים והפיכתו לעוד ‘בריכת שכשוך’ למתנחלים ותיירי הכיבוש; שני אוטובוסים של מתנחלים, מאובטחים בכוחות צבא ומשטרה גדולים, יצאו מטוואני לטיול בתוך שטח A; מחבלי מאחז סמוך לזנוטה פלשו עם עדרים וכלבי תקיפה לשדות פלסטינים, פעיל הזעיק משטרה ועוכב באשמת ‘תלונת שווא’

בתמונה: פעילים בעמדת הסברה ומחאה ליד מעיין שגודר על ידי מתנחלים בעין אל חילווה, בקעת הירדן, חול המועד פסח 2022

דרום הר חברון
באזור מסאפר יטא (שטח אש 918) ניהלו חיילי הכיבוש מרדפים אחרי פועלים פלסטינים בדרכם לעבודה לישראל בימים ראשון ושלישי, ובמהלך המרדפים ירו באוויר. ביום שני החלו החיילים בחפירת מכשולים באזור, חלקם באדמות פלסטיניות פרטיות ומעובדות. באותו יום עיכבו מכונית עם מורים במחסום על הדרך הראשית המובילה ל בית הספר והחרימו את רכבם; פעילים שהגיעו למקום עוכבו גם הם לזמן קצר. ביום רביעי חסמו כוחות צבא שוב את המורים בדרכם לבית הספר בג’ינבה והפעם עיכבו אותם שעות ארוכות; המורים שוחררו רק לאחר סיום יום הלימודים, הרכב והטלפון של הנהג הוחרמו. בשבת עצרו חיילים אם ובנה ממרכאז שרעו עדר סמוך לביתם, הממוקם בתוך גבולות הקו הירוק, בתואנה שנכנסו לשטחי ישראל. הם שוחררו רק בשעות הלילה.
באום אל ח’יר, ביום שני ה-18 לאפריל, שוב הסתיים מרדף של המשטרה אחרי רכב משטובה בתאונה: הרכב התהפך וצוותים רפואיים לא הורשו להגיש עזרה לנהג, שנעצר. ביום שישי נכנס מתנחל עם רכב לתוך הכפר ואיים על התושבים, אך הסתלק לאחר הגעת כוחות צבא (שהקימו מחסום בכניסה לכפר).
מתנחל ברכב עקב ביום שני אחרי ילדי טובא בדרכם עם ליווי צבאי לבית ספרם בטוואני, וחיילי הליווי אסרו על הילדים לצלמו. ביום חמישי איחרו החיילים כמעט בשעה לליווי הבוקר, ומתנחל אלים הגיע למקום. בליווי חזרה, החיילים התנו את הליווי בכך שקבוצת פעילים ותיירים תצא מהאזור. כמו כן דווח על מבנה חדש שהקימו המתנחלים על אדמות חרובה ליד טוואני.
בת’עאלה ניסו השבוע חיילים להגביל מרעה ולגרש רועים פלסטינים בהוראת המתנחל ממאחז ‘חוות מן’, אך פעילים שליוו את הרועים בימים שלישי וחמישי מנעו זאת, וכן התערבות עורכת הדין של התושבים. בשבת הגיע המתנחל מהחווה להטריד את הרועים והפעילים. גם בעטריה הצליחו פעילים למנוע ממתנחלים לגרש רועים בימים שני ושישי, אך ביום רביעי פלש מתנחל עם עדר לשדה פלסטיני מעובד וגרם נזק.
ביום רביעי (20.4) יצא סיור של מתנחלים בשני אוטובוסים, מאובטחים בכ-10 רכבי צבא ומשטרה, לבריכת מים ליד כרמיל, בתוך שטח A. הכוחות איימו על פעילים שהגיעו למקום במעצר.
בזנוטה פלשו מתנחלים (אחד מהם רעול פנים) עם עדרים וכלבי תקיפה לשדות פלסטינים מעובדים ביום חמישי, 21.4. פעילים הזעיקו משטרה, אך השוטר שהגיע באיחור ניכר עיכב את אחד הפעילים באשמת ‘תלונת שווא’. הפעיל הובא לתחנת המשטרה, לא נחקר ושוחרר ללא תנאים. גם בשבת ניסה מתנחל לפלוש עם רכבו לשדות זנוטה.
בזמן שליווי בעל האדמות באום אל עראיס התנהל בשבת ללא הפרעה, הטריד מתנחל עם עדר פעילים שעמדו על גבעת סימרה הסמוכה, תקף אחד מהם מאחור והיכה אותו בראשו באלה. הפעיל נפצע בראשו ופונה לבית חולים.
רועים מבני נעים דיווחו השבוע על מתנחלים שגירשו אותם מאדמות המרעה הסמוכות ל ‘פני חבר’, ויידו אבנים בעדרים.

בקעת הירדן וגב ההר
בעוג’ה שבדרום הבקעה עסקו כל השבוע מתנחלים ממאחזי האזור ואורחיהם לחג בהתנכלות וגירוש רועים ורועות פלסטינים ועדריהם משטחי המרעה שלהם, אך ליווי יומיומי של פעילים סייע להמשך המרעה. פעילים תיעדו בנייה במאחז חדש סמוך לכביש עוג’ה-צומת טייבה.
בצפון הבקעה התלוו פעילים מדי יום למרעה בחמרה וחלת’ מכחול . ביום שני, 18 באפריל, כוח צבאי בשירות המתנחל האלים מהמאחז הסמוך לחמרה ירה על רועים אש חיה בזמן שרדף אחריהם כדי לגרשם, וקצין חטף טלפון מידי פעילה והטיח אותו לקרקע.
למחרת, ביום שלישי, שוב הגיעו חיילות בהוראת המתנחל וניסו לגרש את הרועים ועדריהם, אך פעילים שהיו במקום מנעו זאת. בעין אל חילווה הציבו פעילות עמדת הסברה בכל ימי חול המועד פסח נגד תיירות הגזל באזור ובמחאה על גידור המעיין במקום, מניעת גישת הרועים הפלסטינים עם עדריהם למי הנביעה והפיכתה ל’בריכת השתכשכות’ למתנחלים. הפעילות ספגו הצקות, קללות ואף הטרדות אלימות של המתנחלים ואורחיהם. נגד הגדר הוצא צו הריסה, שלא נאכף.
בגב ההר טיפלו פעילים בפלישות החוזרות ונשנות של מתנחלים עם עדריהם לאדמות פלסטיניות מעובדות ליד דיר ג’ריר וצומת טייבה. הפעילים תיעדו את הפלישות בימים שני ורביעי, ודיווחו למשטרה.

ירושלים – דוח עיר עמים
השבוע בירושלים עמד שוב בסימן אירועים אלימים סביב הר הבית/אל חרם א-שריף. המשטרה תקפה פלסטינים רבים בשבוע זה ויש תיעוד רב ברשתות של שוטרים מכים פלסטינים במתחם הקדוש – גם נשים, עיתונאים ומי שלא היו מעורבים בשום פעילות.
ביום ראשון, 17.4 החלה המשטרה בהגבלות על פלסטינים עת ניסו להיכנס למתחם. חלק נאלצו להשאיר את תעודת הזהות עם השוטרים כדי להיכנס. כוחות משטרה גדולים נכנסו למתחם ואפשרו את הביקורים של קבוצות יהודיות במקום.
עוד באותו היום, נכנסו כוחות ישראליים לבית משפחת אל-ג’ולאני בשכונת באב חוטה בעיר העתיקה, תקפה צעירים בו ועצרה מספר מהם.
גם ביום שני 18.4 המשיכה המשטרה בכניסה בכוחות גדולים למתחם הר הבית/אל חרם א-שריף והרחיקה באלימות מתפללים מוסלמים כדי לאפשר ביקורים של קבוצות יהודיות. בעימותים בין השוטרים ובין הפלסטינים נפצעו פלסטינים ונעצרו רבים. בחלק מהמקרים נכנסו השוטרים לתוך המסגדים.
ביום רביעי 20.4 צעדו מאות פעילי ימין קיצוני בירושלים והתעמתו עם כוחות משטרה באזור שער שכם. הם הצליחו להיכנס לצעוד ברובע המוסלמי שם קיללו ותקפו פלסטינים. לאחר מכן, תקפו פעילים יהודים עוברי אורח פלסטינים גם ברכבת הקלה.
באותו ערב נערכה ארוחת איפטאר משותפת בשייח ג’ראח, בה השתתפו כמאתיים פעילים ותושבים בשלווה וללא הפרעה. ואולם, לאחר הארוחה, המשטרה הגיעה בכוחות גדולים, עצרה צעירה פלסטינית ותקפה את הפעיל מוחמד אבו-חומוס שרוסס בגז פלפל על-ידי מתנחלים.
ביום חמישי 21.4 נכנסה המשטרה בכוחות גדולים והפעילה אלימות בשכונת עיסאוויה.
ביום שישי 22.4 הפעילה המשטרה רחפן שהטיל רימוני עשן כדי לפזר פלסטינים ברחבת הר הבית/אל חרם א-שריף – זו הפעם הראשונה שמקרה כזה קורה במקום. המשטרה תקפה צעיר פלסטיני – ואליד אשריף, תושב העיר העתיקה בן 21, ופגעה בראשו, והוא הועבר לבית החולים במצב אנוש.
ביום שבת 23.4 עת חל טקס שבת האור של הנצרות המזרחית, הגבילה המשטרה באופן קיצוני כניסת מתפללים לאזור כנסיית הקבר, למרות התערבות בג”ץ. תועדו גם מקרים בהם הפעילה המשטרה אלימות כנגד מתפללים.