יום ראשון, 9 בינואר 2022 השבוע, 2 עד 8 בינואר 2022, בשטחים הכבושים

נהג רכב גרר משטרתי דרס קשיש פלסטיני באום אל חיר, פצע אותו אנושות והמשיך בנסיעה, המשטרה שנכחה במקום הפקירה את הפצוע ללא עזרה; כנופיות מתנחלים ממאחז ‘אביגיל’ חגגו בלילות השבוע על אדמות פלסטיניות פרטיות במפאקרה, הצבא סילק את בעל האדמות ופעילים ברימוני הלם; פלישות חקלאיות וגירוש רועים בדרום הר חברון, בקעת הירדן וגב ההר; מחבלי ‘חומש’ תקפו שוב את הכפר בורקה והשחיתו בתים ומצבות, הצבא הגיב בירי על הפלסטינים ופצע שלושה; משמרות מחאה נגד הכיבוש התקיימו בשבת בצמתים ברחבי הארץ

בתמונה: מתנחלים שותים ורוקדים על אדמות מפקארה, יום רביעי סמוך לחצות הלילה, 5 בינואר 2022

דרום הר חברון
כוחות הכיבוש יצאו ביום רביעי, ה-5 בינואר, למבצע החרמה של מכוניות לא תקינות שחנו ליד המסגד באום אל חיר – החרמה האמורה להתבצע רק אם המכונית נתפסת בנסיעה. במהלך המבצע דרס נהג גרר משטרתי – מתנחל מחברון – קשיש פלסטיני שעמד מולו ופצע אותו אנושות. הנהג המשיך בנסיעה כשהוא גורר תחתיו את הקשיש הפצוע, תושבים נזעקו וניסו לעצור את הפשע, כל זאת לעיני ניידת משטרה שנסעה במקביל. בתגובה יצא חייל וירה באוויר והמשטרה הסתלקה והפקירה את הפצוע, שפונה לבסוף ברכב פרטי פלסטיני. מצבו של הפצוע הפלסטיני אנוש. דובר המשטרה הודיע בתגובה לתלונה על ההתנהלות הנפשעת שהם ימשיכו ו”יפעלו בנחישות למימוש המשילות” באזור. ואכן, ביומיים הבאים, חמישי ושישי, חזרו כוחות רבים להחרים רכבים בזווידין ובאזור אום אל חיר הסמוך להתנחלות ‘כרמל’, ורחפנים חגו מעל הכפר שעות רבות.
השבוע יצאו כנופיות מתנחלים לחגוג בלילות על אדמות פרטיות של פלסטינים מהכפר מפאקרה (אותו כפר שבו ביצעו פוגרום בחודש ספטמבר האחרון). בלילה של יום רביעי דווח על מתנחלים שנוטעים עצי זית באדמה פרטית של תושב הכפר. פעילים הגיעו למקום עם בעל האדמה ומצאו שם כ-10מתנחלים חמושים באקדחים, שותים ורוקדים. צבא ומשטרה הוזעקו למקום והוציאו צו שטח צבאי סגור. למחרת בלילה דווח על כ-20 מתנחלים שפלשו לאותה חלקה, החלו לבנות אוהל והדליקו מדורה. פעילים הגיעו למקום, הצבא הוזעק אך איפשר למתנחלים להישאר עוד כשעתיים ולשיר סביב המדורה. בבוקר יום שישי הגיעו פלסטינים ופעילים לחלקה ונטעו בה עצים. הצבא איפשר להם לעבוד אך בצהרים הכריז על שטח צבאי סגור במקום, גירש את הפלסטינים ברימוני הלם – אז חזרו המתנחלים ממאחז אביגיל ועקרו את השתילים.
באותו יום, שישי, פלשו מתנחלים לאדמה פרטית של פלסטינים בסוסיה ויידו אבנים בבעלי החלקה. מתנחלים נוספים ניסו לפלוש לסוסיה ואחד מהם ירה לעבר הכפר. התושבים חסמו את הפולשים. בשלב זה התאספו כ-60 מתנחלים ופצחו בשירה וריקודים על האדמות הפרטיות הסגורות בצו אלוף לישראלים.
בתעאלה פלשו ביום שישי מתנחלים עם עדר לאדמות פלסטיניות מעובדות, ובמקביל גירשו רועים פלסטינים מהאזור.
פעילים ליוו בשבת מרעה בעטארייה ותיעדו כוחות צבא ומשטרה גדולים שמנעו חריש פלסטיני על אדמות הכפר. כן ליוו את בעל האדמות באום אל עראייס ללא אירועים מיוחדים, וביקרו באום אל חיר ושמעו עדויות על הדריסה המחרידה של תושב הכפר.

בקעת הירדן וגב ההר
פעילים ליוו כל ימי השבוע מרעה ב סמרה, חמרה, חלת’ מכחול ופארסיה שבצפון הבקעה, בעוג’ה שבדרומה וכן בגב ההר באזור צומת טייבה ודיר ג’רייר.
בסמרה עיכב הצבא רועים ופעילים ביום ראשון (2.1) בתואנות שווא, ובחמרה חסמו מתנחלים רכב של פעילים באותו יום, וגירשו עדרים ורועים פלסטינים ביום שישי (7.2). גם בחלת’ מכחול ניסו מתנחלים לגרש רועה ביום שני (3.1), ובשבת (8.1) שילחו המתנחלים חמור, סוס וארבעה כלבים לתוך עדר, אך פעילים שהיו במקום הצליחו למנוע מהכבשים להתפזר. בעוג’ה מנעו פעילים ממתנחלים וחיילים הסרים למרותם לגרש עדר ביום שלישי.
באזור צומת טייבה דווח ביום שני על מאחז חדש, וכוח צבא ניסה למנוע מרעה בתואנה של שטח אש (שבתוכו הוקם המאחז החדש ללא הפרעה). ביום שלישי תיעדו פעילים פלישה של מתנחלים ועדריהם לאדמות פלסטיניות מעובדות באזור ודיווחו על כך לרשויות. פעילים שליוו רועה מערב אל קעאבנה הסמוכה שמעו ממנו על פלישה של מחבלים מהמאחז לכפר ותקיפת ילד בשבוע הקודם. הפלישות נמשכו ביום רביעי: עדר צאן ממאחז ‘מעלה אהוביה’ פלש לכרם זיתים פלסטיני וחיבל בו, ועדר פרות של מתנחל פלש לשדות טייבה. פעילים הזעיקו משטרה שלא הגיעה. למחרת, חמישי, תועדו פלישות של עדרי מתנחלים בדיר ג’רייר ובטייבה, פעילים שוב הזעיקו משטרה וזו שוב לא הגיעה.
ביום שני עלו כוחות הכיבוש בדחפורים על שדות חקלאים באיבזיק (נפת טובא) והשמידו כ-500 דונם שנחרשו ונזרעו חיטה. למחרת, שלישי, הרסו 12 מבנים בכפר, מהם 4 מבני מגורים. לכתבה של גדעון לוי ב’הארץ’:
https://www.haaretz.co.il/magazine/twilightzone/.premium.HIGHLIGHT-1.10520882
כוחות הכיבוש עצרו ביום שישי ללא עילה רועה פלסטיני מעין אל חילווה ושחררו אותו במקום לאחר שהתקשר לפעילים. הרועה דיווח שאמרו לו: “אנחנו צריכים אותך אבל לא עכשיו”.

ירושלים
משמרת המחאה נגד גירוש המשפחות הפלסטיניות משייח’ ג’ראח עברה השבוע ללא הפרעות המשטרה.

הריסות בירושלים
כוחות הכיבוש הרסו ביום שלישי (4.1) מרפאה בשכונת ג’בל מוקבר ובית מגורים בבית חנינא. ביום רביעי הרסו בית בשכונת סילוואן.
92 פלסטינים, מתוכם 41 קטינים, איבדו את בתיהם בירושלים בהריסות בחודש דצמבר 2021. במקביל אישרה עיריית ירושלים בניית אלפי יחידות דיור ליהודים מעבר לקו הירוק.

ברחבי הגדה
מחבלים יהודים ממאז ‘חומש’ פרצו לכפר בורקה ביום שני (3.1) וגרמו נזק לבתי תושבים ולבית הקברות. כוחות הכיבוש הגיעו למקום, ירו כדורי גומי וגז מדמיע ופצעו 3 פלסטינים מהכפר.
בשבת (8.1) גילה תושב הכפר מע’ייר (נפת רמאללה) שעצים שנטע יום קודם לכן נכרתו והושחתו, ושער הכניסה למטע נותץ.

*
בצומת נהלל ובצמתים אחרים ברחבי הארץ נערכו בשבת (8.1) משמרות מחאה נגד הכיבוש.