יום ראשון, 26 בדצמבר 2021 השבוע, 19 עד 25 בדצמבר 2021, בשטחים הכבושים

כוחות הכיבוש הטילו סגר על הכפר בורקה, חסמו את כביש 60 לתנועת פלסטינים ופצעו עשרות מוחים פלסטינים כדי לאפשר צעדת מתנחלים למאחז המפונה ב’חומש’ – המשתתפים קינחו את הצעדה בפלישה לבורקה, השחתת מצבות, יידוי אבנים ופציעת תושב מבוגר; כלב של מתנחלים תקף רועים פלסטינים בחמרה, הרועים ו-3 פעילים שהגנו עליהם נעצרו; כנופיית מתנחלים תקפה ופצעה רועים פלסטינים בעין אל חילווה, 3 מהפלסטינים פונו לבית חולים ו-4 נעצרו, לתוקפים שלום; מחבלי ‘מצפה יאיר’ חסמו שוב את הדרך לביר אל עיד בסלעים וקישטו את צדיה בכתובות ‘מוות לערבים’ – פעילים הצליחו לפנות את החסימה על אף מאמצי הצבא למנוע זאת; עשרות מתנחלים, חלקם בליווי צבא ומשטרה, פשטו בשישי ובשבת על דרכים וכפרים פלסטינים במסאפר יטא וערכו חיפושים במכוניות, בתים ודירים בתואנה שנגנבו מהם כבשים; כוחות הכיבוש הרגו בירי חי את מוחמד עבאס ממחנה הפליטים אל אמערי; פעילת שמאל נפצעה מירי כדור ספוג בפניה בהפגנה בביתא; משטרת ירושלים בפיקוד סנ”צ חזוט תקפה שוב מפגינים בשייח’ ג’ראח ברימוני הלם, שלושה נעצרו ושוחררו בהרחקה במוצאי שבת

בתמונה: כלב של מתנחל תוקף רועה פלסטיני בחמרה, בקעת הירדן, יום שישי 24 בדצמבר 2021 (צילום: SK)

דרום הר חברון
תושב מפאקרה ובנו, שבשבוע שעבר מנע מהם הצבא לחרוש את אדמתם והטרקטור שלהם הוחרם, זומנו ביום ראשון לחקירה. בשעות הלילה דווח על מתנחלים מאביגיל ששתלו עצים באדמה אותה חרשו. ביום רביעי גילה תושב מפקארה שעשרה עצי זית בחלקתו נכרתו.
מתנחלים חסמו שוב ביום שני (20.12) את הדרך לביר אל עיד בסלעים גדולים וקישטו את הסלעים לאורך הדרך ממאחז ‘מצפה יאיר’ בכתובות ‘מוות לערבים’. בשבת הגיעו למקום פעילים כדי לסלק את הסלעים, שהיו גדולים וכבדים מאי פעם. כוח צבאי ניסה למנוע מהפעילים להסיר את החסימה בתואנות שווא (ביניהן טענה שמעבר בדרך בשבת ‘ירגיז את המתנחלים’), אך הפעילים התעקשו והצליחו לפנות את הסלעים מהדרך.
כוחות גדולים מלווים בכלים כבדים הגיעו ביום רביעי 22.12 לצומת פאוור, הרסו והחרימו דוכנים לממכר תוצרת חקלאית וחפרו תעלה עמוקה לצד הכביש כדי למנוע הקמת הדוכנים מחדש.
ביום שישי פשטו כנופיות מתנחלים על הכפרים הפלסטיניים באזור מסאפר יטא (שטח אש 918), עצרו מכוניות וערכו בהן חיפושים, נטפלו לרועים ופלשו לבתים ודירים, בתואנה שהם מחפשים אחר עדר כבשים שנגנב מהם. בהמשך היום הצטרפו כוחות משטרה וצבא לכ-60 מתנחלים שפשטו על הכפרים. מבצע ה’חיפושים’ של המתנחלים נמשך למחרת, בשבת, לאורך כל היום.
פעילים הצטרפו ביום שישי לעבודות חריש בגן הצומוד בכפר טוואני, הסובל מחבלות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשבת הגיעו מחבלי ‘חוות מעון’ לפאתי טוואני באיומים וקללות, וכנופיה נוספת ירדה לבור מים בחלקה פלסטינית הסגורה לישראלים בצו אלוף. פעילים הגיעו למקום והצליחו לגרום לצבא להרחיקם.
כמו כן ליוו הפעילים בשבת את בעל האדמות הפלסטיני באום אל עראייס ומרעה בעטרייה ללא אירועים מיוחדים.

בקעת הירדן
שני מחבלים רכובים על טרקטורון ממאחז סמוך לחמרה הציקו ביום שישי לעדרים ורועים פלסטינים, וכלבם תקף את הרועים. פעילים הגיעו למקום והצליחו להרחיק את המתנחלים, אך אלה הזעיקו את ‘כוחות הבטחון’ שעיכבו את שלושת הפעילים ואת שני הפלסטינים, שעיניהם כוסו בפלנלית ונלקחו בנפרד. שנים מהפעילים שוחררו בהרחקה לאחר חקירה ואחד סירב, נשאר במעצר ושוחרר בערבות עצמית במוצאי שבת. מעצרם של הרועים הפלסטינים הוארך.
ביום שבת (25.12) דווח על מחבלים יהודים שתקפו רועים פלסטינים בעין אל חילווה ופצעו שלושה מהם, הסובלים משברים בכל גופם ונזקקו לאשפוז בבית חולים. על פי הדיווח, כוחות הכיבוש הצטרפו לתוקפים ועצרו 4 רועים פלסטינים – איש מהתוקפים לא נעצר.
בשאר ימי השבוע ליוו פעילות מרעה פלסטיני בחלת’ מכחול, סמרה, חמרה ועוג’ה ופארסיה ללא הפרעות. בפראסיה החרימו כוחות הכיבוש ביום ראשון טרקטור ששימש לחריש.

ירושלים
בהוראת השר לבטחון פנים עומר בר-לב (מפלגת ‘העבודה’) פיזרה משטרת ירושלים ביום ראשון (19.12) מפגש של אנשי עסקים פלסטינים במזרח ירושלים.
במחאה על הסלמת מדיניות האפרטהייד במזרח ירושלים, הריסות ופינויי משפחות פלסטיניות מבתיהן לטובת עמותות מתנחלים, הודבקו ביום רביעי האחרון ‘צווי פינוי’ על דלתות מאות בתים במערב העיר, כשמצידם השני סיפורה של משפחת סאלם העומדת בפני גירוש משיייח’ ג’ראח.
משטרת ירושלים בפיקודו של סנ”צ רונן חזוט תקפה באלימות את משתתפי משמרת המחאה השבועית בשכונת שייח ג’ראח ביום שישי. השוטרים השליכו רימוני הלם לתוך הקהל, חטפו דגלי פלסטין ועצרו שלושה מפגינים, שהושארו במעצר עד שבת בערב. משמרת מחאה קבועה התקיימה במהלך השבת מול כלא נווה תרצה, לשם הובלו שתי עצורות, והפגנה נערכה בערב במגרש הרוסים בזמן הדיון במעצר. המשטרה עיכבה את הגעת העצורות לדיון בניסיון לשכנען לחתום על צו הרחקה כדי להתחמק מדיון במעצר שווא, והן סירבו. השופטת מיכל הירשפלד פסקה לשחרר את שלושת העצורים בהרחקה לשבוע מהשכונה, ללא התייחסות למעצר השווא.
כוחות הכיבוש הרסו ביום שלישי מבנה מגורים בשכונת ג’בל מוקבר.
להצטרפות למשמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח: יום שישי בשעה 15:00 בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.

ברחבי הגדה
מחבלים יהודים רגמו באבנים בית משפחה בכפר ראמון (נפת טול כרם) בלילה שבין שבת לראשון, 19 בדצמבר.
ביום חמישי הטיל צבא הכיבוש סגר על הכפר בורקא (נפת שכם) וחסם את כביש 60 לתנועת פלסטינים, כולל מחסומים ביציאות לכביש מכל היישובים הפלסטינים לאורכו, כדי לאפשר צעדת כ-1500 מתנחלים לאתר ההתנחלות המפונה ‘חומש’. כשסיימו את מעשיהם ב’חומש’ יצאו כנופיות מחבלים לפשוט על הכפר בורקא , יידו אבנים על הבתים, השחיתו מצבות בבית הקברות ופצעו פלסטיני מבוגר שפונה לבית חולים.
באותו יום הרגו חיילי צה”ל בירי חי את מוחמד עבאס, בן 26 ממחנה הפליטים אל אמערי (אל בירה, נפת רמאללה).
במסגרת העימותים סביב צעדת המתנחלים ל’חומש’ פצעו חיילי הכיבוש 68 פלסטינים בכפר בורקה: שלושה מירי חי, עשרה מכדורי גומי והיתר משאיפת גז מדמיע. בשעות הערב של שבת דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על עוד עשרה פצועים מירי חי, ביניהם פצוע קשה, 48 פצועים קל מכדורי גומי ועוד 185 בני אדם שנפגעו מגז מדמיע.
ביום שישי, במהלך ההפגנה השבועית נגד גזל אדמות הכפר ביתא, פצעו חיילי הכיבוש מספר מפגינים, ביניהם פעילת השמאל ורכזת קשרי חוץ בארגון ‘בצלם’ שרית מיכאלי, שנורתה בפניה בכדור ספוג כשתיעדה את המחאה.
ביום שלישי (21.12) הרסו כוחות הכיבוש שני מבנים בנחלין (נפת בית לחם).