יום ראשון, 17 באוקטובר 2021 השבוע, 10 עד ה-16 באוקטובר 2021, בשטחים הכבושים

עם פתיחת עונת המסיק, מחבלים יהודים יצאו ממאחזים והתנחלויות לתקוף מוסקים, להשחית כרמים, להצית ולגנוב את יבול המסיק הפלסטיני ברחבי השטחים הכבושים, כשכוחות צבא עומדים לרוב מנגד, ואף מגבים את הטרור נגד פלסטינים; מחבל מ’חוות מעון’ ירה באוויר באקדח מול משתתפי חתונה בטוואני, ולא נעצר – הצבא עצר פעיל פלסטיני מהכפר בטענה שתקף ופצע רועה מהמאחז, הפולש קבוע לאדמותיו; תושבים פלסטינים יצאו למחאה נגד העבודות הפיראטיות ומגדל המים שהקימו מתנחלים על אדמות עטאריה; משטרת ירושלים חזרה השבוע להתפרע באלימות בשער שכם, בין היתר תועד שוטר מכה פלסטיני שניגש אליו להתלונן שהוכה בידי שוטר אחר

תמונה: פעילי ימין ושוטרים מול משמרת המחאה נגד גזל בתי פלסטינים בשייח’ ג’ראח, ירושלים, שישי, 15 באוקטובר 2021

דרום הר חברון
השבוע נמשכו עבודות הגזל הליליות של מתנחלים באדמות עטאריה. כלים כבדים חצבו תעלה ממגדל המים שהקימו במקום ופרצו דרך חדשה, בלילה שבין ראשון לשני. למחרת הבחין תושב פלסטיני במתנחלים מוסקים וגונבים את יבול עצי הזית שלו סמוך למגדל המים. ביום שבת ערכו עשרות פלסטינים ופעילים פעולת מחאה נגד הגזל בעטאריה, והניפו דגלים על המגדל, ללא הפרעה מצד כוחות הצבא במקום.
ביום שלישי תועדו עבודות הקמה מחדש של המאחז האלים על אדמות הכפר טוואני, שחלקו פורק על ידי המתנחלים בשבוע שעבר. באותו יום התגלתה חבלה בכ-100 עצים, ביניהם עצי פרי שונים וזית, באדמות משפחה פלסטינית מטוואני. ביום שישי עצרו כוחות הכיבוש מסיק פלסטיני על אדמות חומרה הסמוכה, לאחר שמתנחלים טענו שרועה מ’חוות מעון’ הותקף כשפלש לאדמות שם (הסגורות לישראלים בצו אלוף), וידו נשברה.
בצהרי אותו יום, שישי, יצא מחבל חמוש באקדח מהמאחז וירה באוויר מול משתתפי חתונה פלסטינים בבית בפאתי טוואני. מאוחר יותר התגודדו מול בית החתונה עשרות מתנחלים, רובם חמושים. כוחות צבא הגיעו למקום, אך לא עצרו את המחבל היורה. במקביל ירדו מתנחלים עם עדר לחומרה ורעו בין עצי הזית. למחרת, בבוקר שבת, פשטו כוחות צבא על טוואני ועצרו פעיל פלסטיני שהואשם בשבירת ידו של המתנחל הפולש בקביעות לאדמות הכפר.
בשבת מנעו חיילי הכיבוש ממשפחה פלסטינית לשאוב מים מבור בבעלותה בזמן מסיק בחומרה. אחר הצהרים פלשה כנופיית מתנחלים מ’חוות מעון’ לאדמות חומרה והגיעה לבור המים, אך הצבא פינה אותם מהמקום. כמו כן, כנופיות מחבלים רעולי פנים וחמושים באלות מ’חוות מעון’ ארבו לפעילים שעשו את דרכם לטוואני, ונחסמו על ידי הצבא בתואנת צו סגירה. באותו יום תיעדו פעילים מתנחלים מהמאחז שפלשו למערות של תושבי טוואני בחרובה ולאחר מכן מצאו שם שיירי מזון ומדורות, ונראה שבשתי מערות מתבצעת פעולת חציבה והרחבה.
ביום רביעי יצאו מתנחלים ממאחז הטרור ‘חוות מעון’ ל’סיור’ רגלי בקהילות פלסטיניות מבודדות באזור, ופעילים הוזעקו לבלות את הלילה בסימרה מחשש להתנכלויות.
הליווי הצבאי, האמור לספק הגנה לילדי טובא מפני המחבלים היושבים במאחז הלא חוקי החולש על דרכם לבית הספר בכפר טוואני, שוב התעכב השבוע קרוב לשעה ביום ראשון, וכן כשעה ביום חמישי. ביום שני הגיעו החיילים בזמן אך נטשו את הילדים באמצע הדרך, וחזרו רק לאחר שמתנחל הגיע למקום והציק לילדים.
בסוסיה הפלסטינית התגלו פלישות חקלאיות חדשות של מתנחלים השבוע, וביום שני תקפו מתנחלים מהתנחלות ‘סוסיא’ רועים פלסטינים באבנים.

בקעת הירדן
לאחר עבודות גידור בהיקף עצום, וחפירת תעלה עמוקה בצמוד לבתי הכפר הפלסטיני דיוק, המונעת מהתושבים הפלסטינים לרעות בסמוך לכפרם ומסכנת את חייהם – החל השבוע עדר מהמאחז החדש של התנחלות ‘מבואות יריחו’ לחסל את שארית המרעה שנותרה בצדו המזרחי של הכביש. ביום רביעי רדפו הרועה המתנחל ועדרו, מלווים ברכב מהמאחז, אחרי רועה פלסטינית וילד קטן שרעו הרחק מעבר לכביש. המתנחל ניסה לדהור עם רכבו לתוך העדר שברח לואדי, ונבלם על ידי פעילים. רועה נוסף מהכפר מיהר לחזור עם עדרו כדי לא להיתקל במתנחלים מהמאחז. ביום שישי, אותו רועה נאלץ לברוח שוב מפני המתנחל ועדרו כשרעה הרחק מעבר לכביש. גם רועה מעוג’ה גורש על ידי מתנחל מ’חוות עומר’ באותו יום, שישי. המתנחלים מהמאחז החדש תועדו רועים מעברו המזרחי של הכביש גם בשבת.
פעילים שליוו רועה פלסטיני מחלת’ מכחול ביום ראשון היו עדים לניסיון של כוח צבאי, בהוראת מתנחל, למנוע את המרעה. ביום שלישי ושישי עבר המרעה ללא הטרדות, אבל ביום חמישי גורש הרועה על ידי מתנחל שתועד מאיים לבוא אליו בלילה למאהל.
בחמרה התנכל המתנחל האלים מהמאחז הסמוך לרועים כל השבוע, בחסות הצבא. ביום ראשון הגיע מתנחל לשטח המרעה עם טרקטורון ורמקול שהפעיל כדי להבריח ולהבהיל את העדרים, ולגרום להפלת ולדות בעונת ההמלטה; צבא הכיבוש צפה מבלי להתערב. בהמשך החליט הצבא בשירות המתנחל לעצור בתואנת שווא את הרועה הפלסטיני, ואולם פעילים במקום מנעו את המעצר. למחרת שילח המתנחל את הרחפן שלו להטריד את העדרים. בימים שלישי ורביעי עבר המרעה בשקט, כנראה בגלל נוכחות מוגברת של פעילים, שאף תיעדו חומרי בניה שהובאו להמשך הבניה הלא חוקית במאחז האלים, אך ביום חמישי שוב חזר המתנחל להטריד את העדרים עם הרחפן.
ליווי מרעה עבר ללא הפרעות בסמרה בימים שלישי ושבת. בעין סכות, מתנחל מנע בשבת מרעה מפלסטיני בסיוע שוטר, שלקח מהרועה את הטלפון שלו ואחר כך החזירו, כאיום לבאות.

ירושלים
משטרת מחוז ירושלים שוב משתוללת בשער שכם. ביום שני סולקו פלסטינים מרחבת השער באלימות קשה. ביום רביעי תועד שוטר מרביץ לצעיר פלסטיני שניגש אליו להתלונן על שוטר אחר שהיכה אותו. השוטר תועד אומר: “אתה רוצה שאני ירביץ לך ברגל השנייה?”, מוציא אלה וחובט בפלסטיני שהעז להתלונן. באותו לילה נעצר במקום ילד בן 11 ונזרק בכוח לתוך הניידת אף שלא התנגד למעצר. ביום חמישי תועדו כוחות מג”ב מגרשים עיתונאים ויושבי בית קפה ברחוב הנביאים מעל רחבת השער.
בית המשפט נתן השבוע ליועמ”ש אורכה עד יום רביעי 20/10 להגשת עמדתו בתיק בטן אלהווא, סילוואן. כ-86 משפחות נמצאות בסכנת פינוי בעקבות תביעות מתנחלים בשם הקדש יהודי שפעל שם לפני 1948. ביום שני, 25/10/21 יתקיים דיון בערעור הראשון שמגיע לביהמ”ש העליון בנוגע לתיק.
ביום שישי נערכה משמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח אל מול בריוני הימין, שהגיעו בכוחות מתוגברים והטיחו קללות במפגינים באמצעות מגפון, כולל בחבר הכנסת מוסי רז שהשתתף במחאה.

ברחבי הגדה
חיילי הכיבוש עצרו באלימות קשה פעיל פלסטיני ושני ישראלים שעסקו במסיק על אדמות פרטיות של כפר א-דיק (נפת סלפית) ביום שני. החיילים, בשרות מתנחל ממאחז ‘לא חוקי’ סמוך בשם ‘חוות נופי אב”י”, סילקו את המוסקים מהשטח, ותועדו מכים את הפעיל הפלסטיני באגרוף בפניו ודורכים על גבו אחרי שהפילו אותו. שני הפעילים הישראלים הובאו למחרת לפני שופט ושוחררו עם הרחקה, ובעקבותיהם שוחרר גם הפעיל הפלסטיני אחרי דיון ב’עופר’.
באותו יום, שני, תקפו מתנחלים מוסקים פלסטינים בכפר דיר חטאב (נפת סלפית), ועשרות מתנחלים גנבו את יבול הזיתים של תושבי חירבת יאנון (נפת שכם).
ביום רביעי, מתנחלים חיבלו ברכבים וריססו כתובות נאצה גזעניות על קירות בתי מרדה (נפת סלפית). באותו יום, רביעי, פלסטיני שדיווח למת”ק על השחתת היבול והצתות בשדותיו במע’ייר (נפת רמאללה) הותקף במוט ברזל על ידי מחבלים מהמאחז ‘עדי עד’, שרדפו אחריו ואחרי קצין המנהל האזרחי וחייל ותקפו גם אותם בגז מדמיע.
80 עצי זית נכרתו על ידי מתנחלים בכפר דומא (נפת שכם) בליל שישי. באותו יום ביאסוף (נפת סלפית), מוסקים פלסטינים הותקפו באבנים על ידי כ-40 מחבלים יהודים מהמאחז שהוקם על אדמתם, ‘רחלים’. המחבלים ריססו גז פלפל בפני פלסטינית כבת 50, רגמו רכבים וגנבו את יבול הזיתים וחפציהם האישיים של המוסקים. ארבעה מהפלסטינים נפצעו.
בשבת, מחבלים רעולי פנים הציתו אש באדמות הכפר בורין ויידו אבנים, לעיני חיילים. בהמשך הגיעה למקום תגבורת צבאית והמתקפה נפסקה, אך אף מתנחל לא נעצר ולעומת זאת נזרקו רימוני הלם לעבר הפלסטינים.

הריסות ברחבי הגדה
רשויות הכיבוש הרסו שנים עשר (12) מבנים בראס א-טין (נפת רמאללה, גב ההר) ביום חמישי, וכן מבנה אחד באבו נוואר (ממזרח לירושלים) ומבנה בחרס (נפת סלפית) ביום שלישי.