יום ראשון, 4 ביולי 2021 השבוע, 27 ביוני עד ה-3 ביולי 2021, בשטחים הכבושים

שבוע של טרור מתנחלים לילי בכפרים הפלסטינים סביב ‘חוות מעון’, ‘מצפה יאיר’ ו’סוסיא’; בעלי אדמות פלסטינים הסירו מבנה שהוקם על שטחם השבוע ליד מאחז ‘אביגיל’, ונעצרו – המבנה הוקם מחדש במוצאי שבת; מתנחל הביא 4 כלבים להציק לעדר בחמרה שבבקעת הירדן – הרועה הפלסטיני ניסה להרחיק כלב ונעצר; משטרת ירושלים פיזרה באלימות הפגנת תושבים שנערכה ביום שלישי נגד הריסות הבתים בסילוואן; חיילי צה”ל הרגו ביריות בחזה את מוחמד חסן מהכפר קוסרה בזמן שהגן על ביתו מפני כנופיות טרור מ’אש קודש’; 3,100 פלסטינים נעצרו ברחבי הגדה ומזרח ירושלים בחודש מאי השנה

תמונה: הריסות בשכונת אל-בוסתאן בסילואן, ירושלים, 29 ביוני 2021

דרום הר חברון
השבוע תקפו כנופיות הטרור ממאחזי ‘חוות מעון’, ‘מצפה יאיר’ והתנחלות ‘סוסיא’ חקלאים ורועים פלסטיניים בטוואני וסוסיה בימים ראשון, שלישי ורביעי, בעיקר בשעות הערב והלילה. בלילה בין יום חמישי לשישי תקפו מתנחלים שני פועלים שעסקו בעבודות תשתית ליד מע’ייר אל עביד.
גם עבודות בניית מאחז חדש מצפון ל’אביגיל’ נמשכו בלילות השבוע. בבוקר יום שישי (2.7) הגיעו בעלי האדמות הפלסטינים למקום והסירו את המבנה שהוקם על חלקותיהם. למקום הגיע מתנחלים וכוחות רבים. שניים מבעלי האדמות נעצרו ואחד מהם הואשם שתקף מתנחל. השניים שוחררו בשעות הצהריים של אותו היום. באותו יום, בשעות הצהרים התכנסו תושבים פלסטינים במתחם אבו האני הסמוך ל’אביגיל’ לפעולת מחאה ותפילה, וכוחות הכיבוש פיזרו אותם והכריזו על שטח צבאי סגור בהיקף נרחב, שכלל חלק ניכר מהכפרים באזור, עד למחרת בצהרים. אחר הצהרים ביום שישי פלשו מתנחלים שוב לאדמות חומרה, ובערב תקפו רועה שיצא להשקות את עדרו בבור מים מעל מע’ייר אל עביד. בבוקר שבת תקפו הטרוריסטים מ’מצפה יאיר’ רועים ליד עטאריה.
בשבת השתתפו פעילים רבים ביום עבודה לשיקום נזקי התקיפה בטוואני וברכיז בשבוע שעבר. פעילים שהו בסימרה בלילה שבין שישי לשבת ועד לאחר שהסתיים ביקורו השבועי של בעל האדמות באום אל עראייס בחלקותיו שבסמוך, הפעם ללא הפרעה.
מבנה המאחז שהוסר מצפון לאביגיל הוקם מחדש בלילה שבין שבת לראשון.
ביום רביעי (30.6) החרימו כוחות הכיבוש שני מבנים וחומרי בניה רבים בזנוטה.

בקעת הירדן וגב ההר
פעילים ליוו רועים ועדריהם בעוג’ה בימים ראשון, שני, שלישי וחמישי. ביום שני ניסה שוטר למנוע את המרעה בטענה שקרית שכל השטח הוא בבעלותו הפרטית של עומר עתידיה מ’חוות עומר’, מאחז לא חוקי, ובשמו המכובס – ‘עינות קדם’.
ליווי רועים נערך רוב ימות השבוע גם בחמרה. בימים ראשון ושני הסתפקו המתנחלים בהטרדת הרועה והפעילים, ובהתערבות המשטרה הסתלקו. ביום שלישי הגיע המתנחל האלים מהמאחז הסמוך עם ארבעה כלבים שהפחידו את הכבשים ומנעו מהן לאכול. המשטרה הוזעקה והתעכבה, בינתיים ניסה הרועה להרחיק כלב בבעיטה וכשהגיעה המשטרה הוא נעצר, והפעילים זומנו לחקירה. הרועה שוחרר בערבות מכלא עופר, ושב לרעות בליווי פעילים בימים חמישי ושישי ללא הפרעה.
בסמרה ליוו פעילים מראה בבוקר יום שישי, והדפו נסיון של הצבא להוציא את העדר משדה חיטה בבעלות הרועה הפלסטיני, סמוך לבסיס צבאי בצומת חמדת.

ירושלים
ביום שלישי התקיימה בסילוואן הפגנה נגד הריסות הבתים בשכונת אל-בוסתאן ומדיניות הטיהור האתני בשכונה. כוחות משטרה ומג”ב פיזרו את ההפגנה באלימות, 3 פלסטינים נעצרו והסהר האדום דיווח על 13 פצועים. כ-100 בתים בשכונה עומדים בפני הריסה לטובת פרויקט ‘גן המלך’ שיחבר בין התנחלויות ‘עטרת כהנים’ בסילוואן לבין ‘עיר דוד’ של עמותת המתנחלים אלע”ד. בלילה (29.6) התגודד המון מתנחלים בבית ראווי הגזול שבשייח ג’ראח והמתנחלים השליכו אבנים על בתי הפלסטינים בשכונה. באותו לילה תקפו יודונאצים בירושלים נהג אוטובוס ערבי.
ביום שישי, במהלך משמרת המחאה הקבועה בשייח’ ג’ראח, חטפו שוטרים מידי המשתתפים תמונה של הרוג פלסטיני שהוצגה לזכרו, וכן דגלי פלסטין.

הריסות
בירושלים הרסו כוחות הכיבוש מבנה בסילוואן ביום ראשון ומבנה נוסף ביום שלישי. ביום שלישי הרסו גם מבנה בראס אל עמוד, ברביעי שני מבנים בצור באהר וביום חמישי מבנה בבית צפאפה.
ביום שני הרסו 4 מבנים ליד חברון, וביום רביעי מבנה בבורקין (נפת ג’נין).

**
ישראל מנהלת מבצע מעצרים עצום בהיקפו ברחבי הגדה ומזרח ירושלים. 3,100 פלסטינים נעצרו במהלך חודש מאי בלבד, על פי דיווחי רשת אל ג’זירה.

**
עשרות טרוריסטים מהמאחז האלים ‘אש קודש’ תקפו בשבת (3.7) פלסטינים ששיפצו בית בפאתי הכפר קוסרה, בגיבוי כוחות צה”ל. הפועלים נמלטו תחת ירי גז ורימוני הלם. על פי מקורות פלסטינים, מוחמד חסן, בן 21, נעל את הדלתות, עלה על גג הבית והשליך משם אבנים כדי להרחיק את המון התוקפים מביתו, ונורה על ידי צלפים שלוש יריות באש חיה ישירות בחזה. הצבא הניח למתנחלים לפרוץ לבית ולהשתולל בפנים, ולא אפשר למשפחה ואף לא לצוותים רפואיים להיכנס לבית ולהגיש לו עזרה. הצבא לקח אתו את הגופה. הדיווח על התקרית וההרג בתקשורת הישראלית היה מינימלי, כרגיל, והסתמך על הודעת צה”ל כי החשוד השליך מטען חבלה מאולתר ונורה למוות על ידי חיילים.