יום ראשון, 13 ביוני 2021 השבוע, 6 עד 12 ביוני 2021, בשטחים הכבושים

מוחמד חמאייל, בן 15, הוא ההרוג הרביעי מירי חי של צבא הכיבוש בהפגנות תושבי הכפר ביתא נגד הקמת המאחז ‘אביתר’ על אדמותיהם; מחבלי ‘חוות מעון’ פינו את המאחז החדש שהקימו ליד מע’ייר אל עביד ולמחרת תקפו שם באבנים רועה ועדרו ופצעו כבשים – המשטרה עצרה את הרועה המותקף; כוחות הכיבוש הרסו מאהל בן 13 מבנים של משפחה פלסטינית, שהתמקמה על אדמותיה ליד צומת טייבה בשל התנכלויות מתנחלים ליישוב הקיץ שלה; במסאפר יאטה הרסו הרשויות שתי דרכים וחתכו צינורות מים המשרתים את רוב כפרי האזור

בקעת הירדן וגב ההר
בצומת טייבה שבגב ההר פלשו מתנחלים עם עדריהם לאדמות פלסטיניות מעובדות בימים ראשון, שני ושלישי, בשיתוף פעולה עם המשטרה שסירבה להתערב. ביום שני הגיעו כוחות צבא והרסו את המאהל של משפחת בעלי האדמות הפלסטינים באל מואג’ארת. 13 מבנים, ביניהם 4 מבני מגורים נהרסו – וזאת לאחר שהמשפחה עברה להתגורר בחלקה מפחד איומי המתנחלים והתנכלויות במקום יישוב אביב/קיץ הקבוע שלה. פעיל עוכב במהלך ההריסות. ביום שישי השתתפו פעילים ביום קציר במקום.
ביום שלישי הרסו כוחות הכיבוש שלושה מבנים בברדלה, בצפון הבקעה.
בעוג’ה, חמרה ופארסיה וכן בעין אל חילווה נערך ליווי רועים במהלך השבוע. ביום שני תיעדו המלווים בחמרה את המתנחל מהמאחז הסמוך מציק לרועה שאליו הוא נטפל על בסיס קבוע. המתנחל נצמד לרועה תוך קללות ואיומים שעה ארוכה ואז רץ לתוך העדר שהתפזר בבהלה. ביום שישי הצטרף הצבא להצקות וניסה לגרש את העדר ללא עילה. הרועה והמלווים התעקשו ונשארו עד תום המרעה. בעוג’ה, ביום חמישי, הגיע אדוני המאחז ‘חוות עומר’ רכוב על טרקטורון ומלווה בחיילי צה”ל להפחיד עדר כבשים.
ביום שישי ערכו פעילים יום עבודה בסמרה.

דרום הר חברון
ביום שלישי (8.6) פירקו מתנחלים את המאחז החדש ליד מע’ייר אל עביד והחזירו את העדר שהוחזק שם למאחז האם ‘חוות מעון’. למחרת, ביום רביעי, תקפו מתנחלים מ’חוות מעון’ רועה ועדרו באבנים במע’ייר אל עביד. כמה כבשים נפצעו ואחת מתה. המשטרה הגיעה למקום ואף ביצעה מעצר – של הרועה הפלסטיני המותקף. באותו ערב המתין אביו של הרועה למעלה משלוש שעות בפתח משטרת חברון כדי להגיש תלונה על התקיפה וכניסתו סורבה. הוא ויתר על הגשת התלונה. למחרת מחו פעילים מול ‘בית המשפט’ בעופר בזמן שמעצר הרועה הוארך עד יום ראשון ה-13 ביוני, אז הורה השופט לשחררו ונזף במשטרה על שלא בדקה את תיעוד התקיפה בטלפון שלו שהוחרם. באותו יום, חמישי, ירדו כנופיות מתנחלים לעבר הכפר מע’ייר אל עביד. פעילים הוזעקו והגיעו למקום ופנו לרשויות, והמחבלים מ’חוות מעון’ נסוגו. גם ביום שישי הופיעו מתנחלים רעולי פנים לאיים על המרעה, אך כוחות צבא הגיעו למקום והמתנחלים הסתלקו.
ועוד ממעללי ‘חוות מעון’: ביום ראשון פלש מתנחל עם עדר לשדה תבואה בחארובה וחולל שם נזק. עבודות ההרחבה של המאחז מול הכניסה להתנחלות ‘מעון’ נמשכו השבוע ותועדו בימי ראשון ורביעי, כולל יציקות משטחי בטון וגידור.
ביום שלישי (8.6) הרסו כוחות הכיבוש מבנה בראכיז ודיר בטוואני, וביום רביעי הרסו וחסמו שתי דרכים במסאפר יאטה, האחת יורדת מחאלת-א-דבעה והשניה מסימרה למסאפר, וכן חשפו וחתכו צינורות מים שעברו שם. מהחסימה וניתוק המים בבוא עונת החום הכבד נפגעים רוב כפרי האזור: ג’ינבה, מארכז, חלאווה, תבאן, פחית, ספאי פוק ותחתה, מע’ייר אל עביד ומג’אז.
בשבת (12.6) הגיע בעל האדמות הפלסטיני לאום אל עראייס ושהה שם ללא הפרעה ובלי מתנחלים. זאת לאחר שבשיחת טלפון מהצבא, התבקש להגיע ללא הפעילים ולא לחצות קו שהוגדר מראש על אדמותיו. הפעילים נשארו במעלה הגבעה בסימרה, שם שהו גם בלילה שבין שישי לשבת ובליל מוצאי שבת כדי להגן על התושבים מפני מחבלי ‘חוות יאיר’ שפרצו לבתיהם והתפרעו במקום בתקופה האחרונה.

ירושלים
ביום חמישי, 10 ביוני, נערכה מול בית המשפט המחוזי הפגנת סולידריות עם מאות הפלסטינים העומדים בפני פינוי מבתיהם בשכונת סילוואן על ידי עמותות מתנחלים, בזמן הדיון על ערעור שהגישו כמה משפחות פלסטיניות. המשטרה פיזרה את ההפגנה באלימות קשה, ועצרה 4 ממשתתפיה.
ביום שישי הצטרפה ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל למחאת שייח’ ג’ראח, ומאות מפגינים ערבים ויהודים צעדו ממרכז ירושלים לשכונה, שם קיימו את משמרת המחאה השבועית נוכח מחסומי האפרטהייד שהציבה משטרת ישראל בכניסה לאזור עליו משתלטים מתנחלים.

**
צה”ל הרג ביום שישי (11.6) בירי חי את הנער מוחמד חמאייל מהכפר ביתא (נפת שכם) במהלך ההפגנה השבועית נגד הקמת המאחז ‘אביתר’ על אדמות הכפר. שישה נפצעו מירי חי ופונו לבית חולים. מוחמד חמאייל הוא ההרוג הרביעי (!) בחודש וחצי של המאבק נגד המאחז ה’לא חוקי’.