יום ראשון, 6 ביוני 2021 השבוע, 30 במאי עד 5 ביוני 2021, בשטחים הכבושים

טרוריסטים ממאחזי דרום הר חברון הציתו שריפות בחרובה ובטובה, הצבא והמשטרה סירבו להתערב; אחרי הפוגה בזמן הלחימה בעזה, כוחות הכיבוש חזרו להרוס מבנים ודרכים של קהילות פלסטיניות בשטחי C – במקביל, המתנחלים זוכים לגיבוי מלא בעבודות ‘לא חוקיות’ של הרחבה, פריצת דרכים והקמת מאחזים חדשים; בהפגנת פלסטינים מהכפר ביתא נגד מאחז על אדמותיהם נורה גז מדמיע מרחפן וכן רימוני הלם, גומי ותחמושת חיה – עשרים פצועים, ביניהם חובש; מרתון שייח’ ג’ראח הגיע לקו הסיום בסילוואן, שם תקפו כוחות צבא ומשטרה את הרצים ברימוני הלם, ירי ספוג וגז מדמיע – 12 פצועים, 4 עצורים

בתמונה: כוחות מזויינים תוקפים את רצי מרתון שייח’ ג’ראח באוהל הסיום בסילוואן, ירושלים 4.6.2021

דרום הר חברון
השבוע, לאחר הפוגה קצרה בזמן הלחימה בעזה, חזרו כוחות הכיבוש למבצע הרס הקהילות הפלסטיניות בשטחי C. ביום שני (31.5) הרסו הכוחות שני אוהלי מגורים ודיר צאן גדול באזור תל זיף והותירו 15 נפשות, בהן 9 ילדים, וכ-300 ראשי צאן ללא קורת גג לקראת הקיץ. הכוחות המשיכו לבוואב, שם החרימו קראוון והורו לפרק שני אוהלים שלא הוחרמו. ביום המחרת הרסו והחרימו אוהל מגורים וסוכות בוידאד, בקרבת המאחז ‘הלא חוקי’ עשאהל.
באזור מסאפר יטא (שטח אש 918) נמסרו צווי הפסקת עבודה נגד 4 מבנים בפחית, וכן שני צווים המורים על ‘זכות להגשת השגות על צו הפסקת עבודה’ על שתי דרכי גישה בין יישובים פלסטינים.
במקביל, עבודות ההרחבה על אדמות עין אל בידא, מול התנחלות ‘מעון’, חודשו ביום ראשון (30.5) בהפרה בוטה של צו בית המשפט העליון שהורה להפסיקן. הרחבות מאחזים ‘לא חוקיים’ נוספות תועדו ביום חמישי ליד קהילת מע’ייר אל עביד (במקביל לאימוני רוגטקה של בריוני המקום), וב’מצפה יאיר’, לשם הובלו בשעת לילה מאוחרת כמה קראוונים חדשים. ביום שישי הוקם מאחז חדש, הכולל לפחות 4 קראוונים, על אדמות זנוטה ממערב לכביש 60, מול הכניסה להתנחלות ‘שמעה’. כמו כן, ב-1 ליוני תועדה פריצת דרך חדשה בין המאחזים ‘חוות טליה’ ל’מצפה יאיר’, חלקה על אדמות פלסטיניות פרטיות ליד ביר אל עיד.
בליל ה-1 ליוני הציתו מתנחלים שריפות בחרובה. מאוחר יותר הגיעו מתנחלים מהמאחז החדש שליד מע’ייר אל עביד לטובה והציתו 82 חבילות חציר שנקנו על ידי משפחה פלסטינית מהכפר. בני המשפחה נזעקו למקום, ראו את המציתים בורחים לוואדי, ושמעו יריות רבות מכיוון המאחז. המשפחה הצליחה להציל כחצי מהחציר, 41 חבילות נשרפו כליל. מכבי אש פלסטינים הגיעו למקום בסביבות 23:30 ועמלו על כיבוי השריפה שעות רבות. כוחות צבא שהגיעו למקום סירבו להתקרב, המשטרה הגיעה רק בארבע בבוקר ואף היא סירבה להתקרב – שוטר שלח את המשפחה להגיש תלונה בתחנה. תלונה הוגשה למחרת.
רועים פלסטינים גורשו ביום ראשון מאדמותיהם הפרטיות בתעאלה ובסוסיה על ידי מתנחלים, בסיוע וגיבוי מהחיילים המוצבים באזור לשירותם. בשבת (5.6), מתנחלי ‘מצפה יאיר’ חסמו שוב את רכבו של בעל האדמות הפלסטיני שהגיע כמדי שבת לחלקותיו באום אל עראייס עם משפחתו. הצבא עצר אחד מהפלסטינים ושחרר אותו לאחר שהמשפחה שהתה קצרות בחלקתה ועזבה. המתנחלים ניסו לתקוף את בתי סימרה הסמוכה, שם שהו פעילים מחשש לפגיעה בתושבים. הצבא מנע את כניסת המתנחלים.

בקעת הירדן וגב ההר
מאז הקמתו ה’לא חוקית’, מאחז ‘מעלה אהוביה’ בגב ההר מתמיד בהפצת אלימות ואימה באזור. ביום ראשון דווח על מתנחלים שיצאו מהמאחז עם עדר לרעות על אדמות מעובדות של הכפר דיר ג’רייר, השליכו אבנים על שתי מכוניות פלסטיניות במקום וניפצו את חלונותיהן באלות. פלסטיני שהיה באחת המכוניות נפצע קל. גם ביום שלישי, רביעי וחמישי דווח על פלישות עדרי מתנחלים לאדמות הכפר. כל פניות הפעילים למשטרה בנושא לא נענו.
בצומת טייבה, פעילים חזרו ביום שלישי וחמישי השבוע לסייע בקציר, שעבר ללא הפרעות. ואולם, לאחר תקופת שקט, מתנחלים חזרו לפלוש לאדמות פלסטינים במקום עם עדריהם. בימים שלישי וחמישי הצליחו הפעילים להוציא את העדרים מהחלקות.
ליווי רועים התקיים רוב ימי השבוע בעוג’ה ובחמרה, בצל הצקות בלתי פוסקות של מתנחלים והצבא המציית לפקודותיהם. ביום ראשון ניסו חיילים בשרות ‘חוות עומר’ למנוע מרעה בעוג’ה ואף השמיעו מוזיקה בעוצמה, אך הרועים והפעילים נשארו במקום עד סיום המרעה. גם בחמרה, ביום רביעי, ניסה מתנחל לגרש באלימות עדר פלסטיני ומלוויו, אך המרעה הושלם. ביום חמישי הותקפה רועה מעוג’ה בדרכה חזרה מהמרעה על ידי רבש”צ ‘מבואות יריחו’, שהפחיד אותה עד דמעות לפני שפעילים הגיעו למקום. ביום חמישי, נוכחות פעילים בעין אל חילווה מנעה את גירוש עדרי הפלסטינים ממי המעיין על ידי מחבלים מהתנחלויות האזור.
ביום שני נערך סיור פעילות.ים למורי דרך ממכון ‘אבשלום’ בבקעת הירדן, שבמהלכו הגיעו לכמה קהילות פלסטיניות ושמעו מהן על הצורך בליווי פעילים וסיוע בניקוי בורות מים ושיקום הריסות. בעין סקות גילו משתתפי הסיור שהמעיין מגודר, וכי השער הצפוני, דרכו הובילו עד כה הרועים את עדריהם להשקיה, נעול. בחמרה נחסמו רכבי הסיור על דרך שסלל לעצמו מתנחל מהמאחז הסמוך, וספגו קללות ואיומים. תלונה הוגשה למשטרה.

ירושלים
בהפגנה השבועית נגד השתלטות המתנחלים על שכונת שייח’ ג’ראח ביום שישי, 4.6, נעצרה מפגינה בטענה של העלבת עובד ציבור. באותו יום יצא מהשכונה ‘מרתון שייח’ ג’ראח’. הרצים הגיעו לקו הסיום בסילוואן, שם התכנסו להתרענן באוהל שהוקם בשכונת בטן אל הווא שאף עליה מאיימים המתנחלים להשתלט. הם שתו מים, שרו שירים ונחו כאשר כוחות הכיבוש פרצו ללא סיבה לאוהל ותקפו אותם ברימוני הלם, ירי כדורי ספוג וגז מדמיע. ארבעה משתתפים נעצרו, הסהר האדום דיווח על 12 פצועים.
בשבת עצרו כוחות המשטר הצרים על שייח’ ג’ראח מזה שבועות את כתבת רשת אל ג’זירה בירושלים, ג’יפארא אל-בודרי, אזקו אותה, שברו את מצלמתה ואחר כך את זרועה. בחודש האחרון מורשים רק תושבי השכונה ועיתונאים בעלי תעודת מלשכת העיתונות הממשלתית להיכנס למקום. לאל-בודרי, מוותיקות הכתבים בעיר, יש כמובן תעודה כזו. למחרת עצרה המשטרה את מונא אל-כורד, תושבת השכונה ומהדוברות הבולטות שלה בתקשורת הבינלאומית, את אחיה מוחמד אל-כורד ואת הפעיל זוהיר רג’בי מסילוואן.
להצטרפות למשמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח: יום שישי בשעה 16:00, בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.

****
ביום שישי, 4.6, בהפגנה שנערכה בכפר ביתא (נפת שכם) נגד המאחז החדש שהוקם על אדמות פלסטיניות, השתמשו כוחות הכיבוש ברחפן כדי לירות גז מדמיע במפגינים. בנוסף ירו תחמושת חיה וכדורי גומי במפגינים, בין היתר בחובש מתנדב. הסהר האדום דיווח על עשרים פצועים, אחד מהם פצוע קשה.
הריסות הבתים בשטחים הכבושים חודשו לאחר הפוגה בזמן הלחימה בעזה. בוואדי פוקין (נפת בית לחם) הרסו רשויות הכיבוש 2 מבנים, מבנה אחד נהרס בפורידיס מדרום לבית לחם, ושני מבנים נוספים בחיזמה ובטולמס סמוך לירושלים.

השבוע התפרסם דוח עמותת ‘יש דין’ העוסק בעברינות מתנחלים המשתוללת ביישובים פלסטינים בחסות הצבא והמשטרה. לדוח:
https://www.yesh-din.org/%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%a8-%d7%a2%d7%9e%d7%93%d7%94-%d7%a2%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%95%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%aa%d7%a0%d7%97%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%aa/

כתבה של אורלי נוי בשיחה מקומית בנושא:דוח חדש מפרק את מושג “אלימות המתנחלים”: יומיומית, בחסות הצבא – שיחה מקומית