יום ראשון, 2 במאי 2021 השבוע, 25 באפריל עד 1 במאי, 2021

בגב ההר נמשכות פלישות מתנחלי “מעלה אהוביה’ לשדות תבואה ולכרם ענבים, ובאזור עוג’ה מציית הצבא בגלוי להוראות המתנחל עומר עתידיה ומגרש בפקודתו רועים פלסטינים מאדמותיהם; פורעי ‘חוות מעון’ הקימו מחדש את המאחז הנוסף שפורק לאחרונה והם מתנכלים לתושבי האזור הפלסטינים, וכנופיות ‘מצפה יאיר’ פולשות לאדמות ‘אום אל עראייס’ ומאיימות – לעיני הצבא – על בעל האדמות הפלסטיני שאותו פצעו קשה; בירושלים פיזרה המשטרה באלימות הפגנת פלסטינים נגד גירוש תושבי שייח’ ג’ראח ומסירת בתיהם למתנחלים

בתמונה: מתנחלי ‘חוות מעון’ וחיילי צבא מגרשים רועים פלסטינים ממע’ייר אל עביד, שבת 1.5.2021

בקעת הירדן וגב ההר
מתנחלים באזור דיר ג’ריר בגב ההר פולשים כבר שבועות רבים עם עדריהם לשדות התבואה של פלסטינים תושבי האזור ומכלים את התבואה, והשבוע פרצו גם שער כניסה לכרם ענבים והכניסו את עדריהם לאכול את הגפנים שאך זה החלו להצמיח עלים. ביום רביעי (28.4) גילו בעלי הכרם ששערו נפרץ שוב. פעילים הגיעו למקום ותיעדו את העדר של מאחז ‘מעלה אהוביה’ בתוך הכרם. בשבת, 1 במאי, שוב תועד העדר בתוך הכרם. במהלך כל ימי השבוע עסקו פעילים בגירוש עדרי המתנחלים מתוך חלקות התבואה של תושבי אזור צומת טייבה ודיר ג’ריר.
בעוג’ה שבדרום בקעת הירדן חזרו חיילים לגרש רועים מאדמות מותרות להם במרעה, בהוראת מתנחלים. ביום חמישי (29.4), מול מצלמות הפעילים, הצהיר חייל שנשאל מדוע הוא מגרש את הרועים בלא עילה חוקית: “עומר והצבא זה אותו דבר” ו”מה שהוא אומר אני עושה”. עומר הוא עומר עתידיה, בעל ‘חוות בודדים’ ומפקד במיל. של יחידה צבא סודית, יחידת הניוד, שהולך ומרחיב את שלטון היחיד שלו באזור. פעילים ליוו מרעה באזור זה בימים ראשון, שלישי, חמישי ושישי, ותיעדו גירוש עדרים בידי הצבא בימים ראשון וחמישי.
בפסאיל שבמרכז בקעת הירדן ליוו פעילים מרעה ביום רביעי. כשהיו ליד המעיין, הגיעו בדהרה שתי מכוניות של ישראלים, כמעט דרסו את הכבשים, עשו לרועים אצבע משולשת ועצרו במעיין. ששה בחורים ירדו מהרכב לשחות. אחר כך פתחו בדהרה חזרה לכיוון העדר. הפעילים שליוו את המרעה אילצו אותם להאט.
בצפון בקעת הירדן ליוו השבוע פעילים מרעה בפארסיה ביום שלישי, בחמרה ביום רביעי, ובמקחול בשישי. בכל המקרים המרעה עבר ללא הפרעה.

דרום הר חברון
כנופיות מתנחלים ממשיכות להשתולל באזור בגיבוי חיילי הכיבוש הישראלי. ביום ראשון (25.4) פלשו מתנחלים מסוסיא לאדמות פרטיות של תושבים פלסטינים, באזור סגור לכאורה לכניסת ישראלים בצו אלוף, ואיימו על בעלי הקרקע. בליל אותו יום נכנסו מתנחלים ממאחז ‘חוות מעון’ לכפר טוואני. במהלך השבוע, מתנחלי ‘חוות מעון’ בנו מחדש את המאחז שהקימו לפני כמה שבועות, ושפורק בידי הצבא בשבוע שעבר, וחזרו להתנכל לרועים תושבי מע’ייר אל עביד הסמוכה. פעילים שליוו שם מרעה בשבת הזעיקו את כוחות המשטרה והצבא, אך כשאלה הגיעו הם גירשו את הרועים הפלסטינים.
בשבת הגיעה משפחת בעלי אדמות באום אל עראיס לאדמתם, כפי שהם עושים מדי שבת מזה שנים רבות, ומצאו שם מתנחלים ממאחז ‘מצפה יאיר’ מזויינים באלות ומלווים בכח צבאי. בין המתנחלים שחיכו במקום היו גם כאלה שהיו מעורבים בתקיפת בעל הקרקע במקום לפני כחודשיים. הפורעים לא היססו גם השבוע לאיים על חיי בעל הקרקע, בני משפחתו והפעילים שליוו אותם, וחיילי הכיבוש אסרו על בעלי הקרקע להיכנס לאדמתו. מתנחלת מהמאחז נכנסה לאדמות במופגן וכאשר משפחת בעל הקרקע מחתה על כך, הוציאו החיילים צו שטח צבאי סגור וגרשו אותם מהאזור.
ביום שישי (30.4) פוזרה פעולת מחאה נגד עבודת שמבצעים מתנחלים באדמות פלסטינים מול ‘מעון’ באמצעות צו שטח צבאי סגור שהציגו כוחות הכיבוש.
במהלך השבוע ליוו פעילים את ילדי בית הספר המגיעים מקהילת טובה לטוואני, וכן את הרועים ממע’ייר אל עביד הסמוכה למקום הקמתו של המאחז החדש בידי מתנחלי ‘חוות מעון’. כן ליוו הפעילים רועים באזור עטאריה ובחרובה הסמוכה לטוואני. במהלך ארבעה לילות שהו השבוע פעילים בלילה בסימרה, מחשש להתנכלויות מתנחלים מ’מצפה יאיר’.

ירושלים
ביום חמישי בלילה, ליל ל”ג בעומר, פרצו עשרות מתנחלים מתפרעים לחצר משפחה בשיח ג’ראח. ההפגנה השבועית בשכונה ביום שישי עברה בשקט, אך בשבת פיזרה המשטרה באלימות רבה הפגנה של ארגונים פוליטיים פלסטיניים, שנערכה במקום במחאה על הכוונה לפנות משפחות פלסטיניות בשכונה מבתיהן ולמסור אותם למתנחלים. שלושה מהמפגינים נעצרו משום שהניפו דגלי פלסטין – אף שהנפת דגל פלסטין אינה עבירה, ומפגין נוסף עוכב מוקדם יותר כאשר המשטרה עצרה אוטובוס של המפגינים בדרכו לירושלים.
בשבת הציבה המשטרה מחסומים בסמטאות המובילות לכנסיית הקבר בעיר העתיקה של ירושלים, ומנעה באלימות השתתפות חוגגים בטקס שבת האור הקדוש של הכנסיה האורתודוקסית.
להצטרפות למשמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח: יום שישי בשעה 16:00, בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.

*****
ביום שלישי (27.4) דווח שמתנחלים עקרו גידולים של פלסטינים תושבי ברוקין (נפת סלפית), וביום רביעי הוצתו שלוש מכוניות בבית איכסא, הסמוכה לירושלים, ורוססה הכתובת: “יהודים בואו ננצח” לצד מגן דוד. בטבריה הותקף בשבת (24.4) פלסטיני אזרח ישראל מכפר מע’אר בידי חבורת פורעים לאחר שענה בחיוב כשנשאל אם הוא ערבי. הפלסטיני נפצע ונזקק לטיפול בבית חולים.