יום ראשון, 25 באפריל 2021 השבוע, 18 עד 24 באפריל 2021, בשטחים הכבושים

עשרות פורעים מ’חוות מעון’ תקפו במכות, אבנים וגם ירי חקלאים פלסטינים ופעילים בדרום הר חברון, גרמו לפציעות ונזק כבד למכוניות – כוחות צבא שהוזעקו בוששו להגיע, וכשהגיעו הצטרפו לפורעים וירו רימוני הלם וגז מדמיע בפלסטינים; משטרת ירושלים הצליחה להבעיר את העיר בחודש הרמדאן במסכת התעמרות שיטתית ואלימה בפלסטינים, ואליה הצטרפו כנופיות להב”ה שיצאו לצוד ערבים ברחובות וצרו על שער שכם; בסוף השבוע נערכו בירושלים הפגנות נגד הכיבוש, הגירוש והגזענות בשכונת שייח ג’ראח ובכיכר ציון

בתמונה: כנופיית ‘חוות מעון’ בפעולה, שבת 24.4.2021

דרום הר חברון
עשרות פורעים חמושים באלות ובנשק חם ממאחז ‘חוות מעון’ תקפו בשבת (24.4) חקלאים פלסטינים ופעילים בסמוך לטוואני. הפורעים היכו באלות, יידו אבנים, ניסו לשדוד בכוח טלפונים ומצלמות וירו כמה יריות מנשק שהיה בידיהם. כתוצאה נפגעו מספר תושבים ופעילים, ושניים מהם פונו לטיפול רפואי. כן גרמו הפורעים נזקים כבדים לשש מכוניות. כוחות צבא שהוזעקו למקום מיד עם ראשית האירוע, הגיעו רק לאחר זמן רב – וכשהגיעו הצטרפו לתוקפים וירו גז מדמיע ורימוני הלם בפלסטינים המותקפים. במשך כל נוכחותם בתקרית עמדו החיילים מאחורי המתנחלים, בזמן שאלה יידו אבנים ופגעו בתושבים וברכושם. לאחר מכן היתלוו החיילים אל כנופיית הפורעים שעשו את דרכם עד רכיז, סארורה ומפקארה. איש מהתוקפים לא עוכב או נעצר.
גם בשבוע שקדם לתקרית פעל צבא הכיבוש בגלוי באותה מתכונת של סיוע ותמיכה בפרעות המתנחלים. ביום רביעי (21.4), כאשר מתנחלים ניסו לגרש עדרי פלסטינים בסמוך למע’ייר אל עביד ויידו אבנים בצאן, הוזעקו כוחות צבא ומשטרה, וכשהגיעו גירשו את הפלסטינים ועדריהם. ביום שישי שוב הזעיקו תושבים ופעילים את כוחות הצבא כאשר מתנחלים ממאחז ‘אביגיל’ החלו לבצע עבודות חקלאיות באדמות פלסטינים ליד מפקארה. גם במקרה זה הכוחות עמדו מנגד ולא מנעו את העבודות.
ביום שלישי החרימו כוחות הכיבוש מכולה ואוטובוס בוואדי רחים, סמוך לבית הספר בסוסיה.
פעילים ליוו השבוע את ילדים בדרכם מטובה לבית הספר בטוואני ובחזרה, וכן ליוו רועים במע’ייר אל עביד כמעט מדי יום, ובעטאריה בימים שני ושלישי. ושהו שני לילות בסימרה שתושביה חוששים ממתנחלי המאחז ‘מצפה יאיר’. בשבת ליוו פעילים מרעה בזנוטה, ותעדו את נזקי הפלישות של מתנחלים ועדריהם אל שדות התבואה של הפלסטינים תושבי המקום.
ביום רביעי סייעו פעילים בפינוי הריסות בחאלת א-דבע, ובשבת בפינוי הריסות ברכיז.

בקעת הירדן וגב ההר
בצפון בקעת הירדן ליוו השבוע פעילים בפארסיה בימים שלישי, רביעי וחמישי, במקחול ביום ראשון, ובחמרה ביום שישי.
ביום חמישי קיבלו 25 פלסטינים מאבזיק צווי פינוי ממגוריהם לארבעה ימים, בין 26-29.4.21. צוו הפינוי מורה להם לעזוב את השטח בשעה 20.00 בערב כל יום עד למחרת היום בשעה 9.00 בבוקר. במילים אחרות, לשהות מחוץ לביתם כל הלילה.
בדרום בקעת הירדן ליוו פעילים מרעה בעוג’ה בימים שני, שלישי, ושישי. כל המרעים עברו ללא הפרעה.
באזור צומת טייבה ודיר ג’ריר ממשיכים המתנחלים להכניס את עדריהם במכוון לתוך שדות התבואה וכרמי הזיתים של התושבים הפלסטינים. פעילים היו שם השבוע כמעט מדי יום, הוציאו את עדרי המתנחלים מהאדמות המעובדות, וניסו להזעיק כוחות משטרה וצבא.

ירושלים
קלגסי המשטרה ממשיכים להתעמר בתושבי ירושלים הפלסטינים ולהצית עימותים בעיצומו של הרמאדן, תוך שימוש אינסנסיבי במכות, רימוני הלם, בואש, גז מדמיע ומעצרים. מדי יום מצטבר תיעוד של תקיפות שרירותיות של פלסטינים בידי המשטרה.
במהלך השבוע כולו דווח על תקיפות של פלסטינים בידי יהודים בירושלים. מדי ערב השבוע הסתובבו במרכז העיר עשרות צעירים יהודים, תוך שהם קוראים “מוות לערבים” ותוקפים עוברי אורח במכות, באבנים ובגז מדמיע או פלפל. ביום חמישי בלילה תועדו פורעים יהודים כשהם תוקפים בית פלסטיני בתוך העיר העתיקה. דווח גם על תקיפות יהודים בידי פלסטינים בשכונות שבמזרח העיר. ביום חמישי איפשרה המשטרה ליודונאצים מארגון הטרור להב”ה ותומכיהם לצעוד ממרכז העיר לכיוון שער שכם תוך קריאות “מוות לערבים” ו”שישרף לכם הכפר”. במהלך הערב כולו הסתובבו פעילים ברחובות שבהם עברו הפורעים ובקרבתם, במטרה להגן על פלסטינים שנקרו לאזור. כמה פעילים הותקפו בידי הפורעים. במוצאי שבת התקיימה בכיכר ציון הפגנה במחאה על הפרעות שעורכים היודונאצים בעוברי אורח ערבים בעיר.
ביום שישי התקיימה עוד הפגנה גדולה בשיח ג’ראח במחאה על הכוונה לגזול מפלסטינים תושבי השכונה את בתיהם ולהעבירם לידי מתנחלים.
להצטרפות למשמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח: יום שישי בשעה 16:00 בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.

******
בחארס שבנפת סלפית נוסרו השבוע 13 עצי זית בוגרים בכרם שקרוב להתנחלות ‘רבבה’. זו השחתת העצים החמישית בשנה האחרונה במקום זה. מאז הרמדאן הקודם (2020) נעקרו מסביב ל’רבבה’ מעל 500 עצי זית – מעל 200 בידי מתנחלים שלא הועמדו לדין ומעל 300 בידי המנהל האזרחי, העומד מעל לדין.