יום ראשון, 28 במרץ 2021 השבוע, 21 עד 27 במארס, בשטחים הכבושים

תושבי שכונת שייח’ ג’ראח בירושלים קוראים לפעילים ותומכים להצטרף להפגנה ביום שישי הקרוב, כדי לעצור פינוי המשפחות מבתיהן על ידי מתנחלים – המועד שקבע בית המשפט לפינוי קרוב; לאחר פציעת פעיל בידי מתנחלים ליד צומת טייבה ביום ראשון, הופסקו השבוע פלישות מתנחלים ועדריהם לאדמות פלסטיניות באזור, כנראה בלחץ המשטרה; מתנחלים הקימו בריכה ליד מעיין עין אל חילווה, מקום המים היחיד של קהילות רועים באזור; אתר עין חניה, על המעיין הגדול שהופקע מתושבי וולאג’ה, נפתח לישראלים; מתנחלי ‘מצפה יאיר’ השליכו נבלות כבשים באום אל עראייס, על אדמות הפלסטיני שפצעו קשה לפני כשבועיים; הדרך לביר אל עיד הסמוכה, שנחסמה בסלעים על ידי מתנחלי ‘מצפה יאיר’, פונתה על ידי פעילים

בתמונה: פינוי הדרך לביר אל עיד בדרום הר חברון, שבת 27.3.2021

בקעת הירדן וגב ההר
לאחר פציעתו של פעיל בידי מתנחלים באזור צומת טייבה ביום ראשון, 21.3, נראה שהמשטרה החלה להתייחס מעט יותר ברצינות לאלימות המתנחלים ולפלישותיהם עם עדרים לאדמותיהם של פלסטינים. פעילים שהיו באזור השבוע לא נתקלו בעדרי מתנחלים באדמות אלה.
בעוג’ה שבדרום בקעת הירדן ליוו השבוע פעילים מרעה בימים שני, שלישי וחמישי. בניגוד לעבר, כוחות צבא לא הפריעו למרעה באזור, אך ביום שלישי שוב הפעילו מתנחלים רחפן שהבהיל את הצאן וגרם להתפזרות העדר ומניעת המרעה.
בצפון בקעת הירדן השלימו מתנחלים הקמת בריכה סמוך למעין עין אל חילווה המשמש מקור מים יחיד לקהילות הרועים באזור. תושבי חומסה, שכפרם נהרס עד היסוד שוב ושוב בחודשים האחרונים, וכל רכושם הוחרם בידי שלטונות הכיבוש, מדווחים שמתנחלים מן האזור מגיעים מדי יום לצפות בהם מרחוק ועוקבים אחר ניסיונותיהם לשקם את הריסות כפרם. כמו כן, דווח שכוחות צבא גירשו ביום שישי האחרון רועים פלסטינים מקהילת מקחול הסמוכה שרעו בקרבת מחנה צבאי. פעילים ליוו השבוע מרעה באזור פארסיה בימים ראשון ורביעי, ובאזור חומרה בימים רביעי ושישי, במרבית המקרים בלא הפרעה. ביום שישי דהר מתנחל על טרקטורון אל תוך העדר בדרכו אל אזורי המרעה של חומרה, אך עזב את המקום בלי לפגוע בצאן והמרעה התקיים כסדרו.

דרום הר חברון
ביום שישי השבוע דווח על מתנחלים ממאחז ‘מצפה יאיר’ שגנבו צאן של תושבי סימרה. התושבים הלכו לכיוון המאחז, דרשו שהצאן יוחזר, וקיבלו אותו בחזרה. בשבת הגיעו לאדמות הסמוכות באום אל עראיס בני משפחתו של בעל האדמות שהותקף במקום, מלווים בפעילים, וגילו שמתנחלים מהמאחז זרקו באדמותיהם גופות וחלקי גופות של כבשים. בני המשפחה ניסו להרחיק את הגופות לאזור סמוך למאחז, אך כוחות צבא שנכחו בהתרחשות אילצו אותם להחזירן אל אדמותיהם. כך, בהוראת הצבא, נאלצו בני המשפחה לערוך את הפיקניק השבועי ומשחקי הכדור של הילדים בין חלקי גוויות כבשים שפיזרו בשטח מתנחלי המאחז המנסים להשתלט על אדמותיהם.

עבודות העפר של מתנחלים על אדמות פלסטיניות מול התנחלות ‘מעון’ המשיכו במהלך השבוע האחרון בחסות חיילי צבא הכיבוש. ביום שישי שוב קיימו שם בעלי הקרקע, תושבים פלסטינים מהאזור ופעילים הפגנת מחאה על גזל האדמות, והחיילים פיזרו אותם.
בשבת עסקו פעילים בפינוי הדרך לביר אל עיד. כפי שקרה לא פעם בחודשים האחרונים, מתנחלים ממאחז ‘מצפה יאיר’ חסמו לפני שלושה שבועות בסלעים גדולים את הדרך לביר אל עיד ומשם לג’ינבה ולכפרים שבשטח אש 918. מאז הבטיחו שלטונות הכיבוש לעו”ד המייצגת את הפלסטינים שהצבא יפתח את הדרך, אך בפועל הדרך נותרה חסומה. פעילים שהגיעו למקום בשבת הצליחו לפנות את הסלעים ולפתוח את הדרך למעבר התושבים. בנוסף ליוו פעילים בשבת מרעה שקט בסביבות זנוטה.

ביום חמישי גילו תושבי כפר קאסם שבתוך תחומי הקו הירוק שאלמונים ניקבו את צמיגיהם של עשרות כלי רכב, ריססו על חלקם סמלי מגן דוד וכתובות בנוסח “לגרש או להרוג”.

בירושלים הרסו השבוע שלטונות הכיבוש שלושה מבנים בעיסאוויה, בג’בל מוקבר ובשועפט.
השבוע פתחה רשות הטבע והגנים הישראלית את אתר עין חניה לציבור הישראלי. מדובר במעיין הגדול של הכפר וולאג’ה. גדר ההפרדה מפרידה את הכפר מהמעיין ומשטח נרחב של אדמות חקלאיות שסביבו. המעיין מוקף כיום בגדר ועם פתיחתו מוצבים בו מאבטחים חמושים. נכון לעכשיו פתיחת המעיין לא הביאה עימה התנכלויות לחקלאי וולאג’ה מצד חיילים או אנשי רשות הטבע והגנים, אבל המעיין עצמו נלקח מהכפר.