יום ראשון, 21 במרץ 2021 השבוע, 14 עד 21 במארס 2021, בשטחים הכבושים

מתנחלים מ’חוות טליה’ תקפו והכו קשה ילד שקטף עכוב, דקרו את חמורו בסכין וגנבו את העכוב; פלסטינים רבים ופעילים הגיעו לאום אל עראייס למחות נגד תקיפתו הנפשעת של בעל האדמות הפלסטיני על ידי מתנחלי ‘מצפה יאיר’; פעילים הותקפו שוב ושוב השבוע על ידי מתנחלי המאחזים בגב ההר, אך ליווי הרועים והחקלאים במקום נמשך מדי יום; חיילים וסיירת ירוקה החרימו עדר פלסטיני ליד ג’ימבה ועצרו את הרועה תוך ירי באוויר; הפגנת מחאה גדולה בשייח’ ג’ראח נגד פינוי התושבים הפלסטינים מבתיהם כדי ליישב בהם מתנחלים; כוחות הכיבוש הרגו מפגין פלסטיני שמחה על הקמת מאחז חדש ליד בית דג’ן

בתמונה: מחאה באום אל עראייס בעקבות תקיפת משפחת בעל האדמות, בחזית המכונית שהושחתה כשילדים בתוכה, מאחור מאחז ‘מצפה יאיר’), שבת, 20.3.2021

בקעת הירדן וגב ההר
מתנחלים ממשיכים לשלח את עדריהם במכוון לתוך אדמות פלסטיניות פרטיות ומעובדות באזור צומת טייבה ודיר ג’ריר. השבוע הגיעו פעילים למקום מדי יום ביומו וגירשו את העדרים מהשדות בהצלחה לא מעטה. קצין המנהל האזרחי הורה למשטרה לפני כשבוע שחובתה למנוע את הפלישות הבלתי חוקיות, ואכן ביום ראשון (14.3) הורו שוטרים למתנחלים לצאת מהשדות – אבל בהמשך השבוע, חזרה המשטרה לסירובה לטפל בקריאות בנושא. השבוע תקפו מתנחלים את הפעילים ואיימו עליהם בשלושה מקרים שונים, אך נוכחות הפעילים ממשיכה מדי יום. גם ביום ראשון, 21.3, תקפו מתנחלים פעיל שפונה לבית חולים ונזקק לתפרים. הפעיל חזר לפעילות במקום כבר למחרת.
בעוג’ה שבדרום בקעת הירדן ליוו השבוע פעילים את הרועים בימים בימים ראשון עד חמישי, והמרעה עבר ללא הפרעה. ביום רביעי הרסו כוחות הכיבוש 11 מבנים בנעיימה הסמוכה.
בצפון בקעת הירדן ליוו פעילים מרעה בחומרה בימים שלישי וחמישי, והמרעה עבר בשקט. במהלך ליווי רועים בפארסיה ביום שלישי ניסה מתנחל מהמאחז הקרוב לגרש את הרועים ולאיים עליהם ועל הפעילים שליוו אותם, אך המרעה המשיך כסדרו. ביום חמישי שוב ליוו שם פעילים מרעה, והפעם ללא הפרעה. בסמוך לעין אל חילווה תועדה ביום שני השחתה במזיד של שדה תבואה בידי חיילים וכלי רכבם. בסמוך לנביעה של עין אל חילווה החלו מתנחלים בעבודות בלתי חוקיות להקמת בריכה. כוחות צבא ומשטרה שנקראו לשם השבוע סרבו להגיע.

דרום הר חברון
ביום ראשון (14.3), לקראת ביקור של נתניהו באתר העתיקות בסוסיא, פיזרו כוחות הכיבוש משמרת מחאה של תושבי סוסיה הפלסטינית ופעילים ברימוני הלם וסגרו על הכפר. הכוחות גם ניסו למנוע מחברי כנסת של מר”צ להגיע לכפר ולתמוך בתושביו. ביום שישי (19.3) קיימו תושבי האזור משמרת מחאה ליד התנחלות ‘מעון’, במקום בו החלו לאחרונה מתנחלים בעבודות עפר על אדמות פלסטינים. גם במקרה זה פיזרו כוחות הביטחון את ההפגנה. בשבת (20.3) הגיעו פלסטינים רבים מלווים בפעילים לאדמות אום אל עראיס, שם הותקפה באכזריות בשבוע שעבר משפחה פלסטינית בידי מתנחלים מהמאחז ‘מצפה יאיר’. בני משפחת המותקפים, תושבים מהאזור וילדיהם ערכו שם פיקניק והמחישו את נחישותם להיאחז באדמתם על אף אלימות המתנחלים והעלמת העין של כוחות הכיבוש מכנופיות הפורעים, שעמדו וצפו בהם בגלוי, ללא כל חשש מעונש, מגדר המאחז. הפעילים ביקרו גם את בעל האדמות, שנפצע קשה בראשו בהתקפת המתנחלים, והוא מרותק למיטה לאחר ניתוח בלסת.
ביום ראשון תקפו מתנחלים מהמאחז ‘חוות יעקב טליה’ נער שיצא לקטוף עכוב בין ביר אל עיד לג’ימבה, היכו אותו, גזלו את העכוב שקטף ופצעו בסכין את חמורו.
ביום שני החרימו אנשי הסיירת הירוקה וחיילים עדר ליד ג’ינבה, ועצרו את הרועה. במהלך האירוע ירו חיילים אש חיה באוויר. בהוראת בית המשפט הרועה נעצר עד תום הליכים, ובני משפחתו חוייבו בכנס כספי. ביום רביעי החרימו כוחות הכיבוש אוהל עונתי של פלסטינים בחאלת א-ד’בע.
בשבת ליוו פעילים מרעה ליד סוסיה ובזנוטה, בשני המקרים ללא אירועים מיוחדים. רועה שרעה עם עדרו בוואדי סוויד דיווח שגורש מאדמות המרעה בידי מתנחלים.

בירושלים וברחבי השטחים הכבושים
ביום חמישי השבוע קיימו פעילים משמרת נוכחות בעיסאוויה בשל התעמרות המשטרה בתושבי השכונה. המשמרת עברה בשקט. ביום שישי התקיימה הפגנה גדולה בשיח ג’ראח במחאה על הכוונה לפנות רבים מתושבי השכונה מבתיהם ולהעביר את הבתים לידי מתנחלים. כוחות משטרה שהגיעו למקום השתמשו ברימוני הלם, אך אף על פי כן ההפגנה נמשכה כסידרה, בהשתתפות תושבים ופעילים רבים.
כוחות הכיבוש הרסו בימים ראשון ושני השבוע בית בג’בל מוכבר ובית נוסף בסילוואן.
משמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח ממשיכה להתקיים תוך הקפדה על נהלי החירום. התושבים מוחים על גזל בתיהם, השתלטות המתנחלים על השכונה, וייהוד מזרח ירושלים וקוראים לכל מי שתומך/ת במאבקם להצטרף אליהם. נפגש ביום שישי בשעה 15:00, בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.

בעין נקובא הסמוכה לאבו גוש (בתוך תחומי הקו הירוק) היה ביום שני ניסיון להצית בית על יושביו. על קירות הבית נכתבו כתובות “די להתבוללות”.
ביום שישי הציתו מתנחלים שני כלי רכב בבית איכסא הסמוכה לירושלים וריססו כתובת “ד”ש מאהוביה”.
בהפגנת הכנופיות הנקראות “נוער גבעות” שהתקיימה ביום חמישי בירושלים תקפו מפגינים נהג משאית פלסטיני שעבר במקום.
כוחות הכיבוש עקרו למעלה מ-20 עצי זית סמוך לכפר ראס כרכר (נפת רמאלה) באדמות שנגזלו מתושבי הכפר במטרה להעבירן למתנחלים. כן הרסו כוחות הכיבוש 2 מבנים בזאעיין שממזרח לירושלים, ומבנה נוסף בחלחול (נפת חברון).
ביום שישי הרגו כוחות הכיבוש מפגין במהלך פיזור אלים של הפגנת המחאה השבועית על הפקעת אדמות בכפר בית דג’ן (נפת שכם). עדי ראייה לתקרית סיפרו כי ההרוג, עאטף חנאיישה, נורה באש חיה בראשו מטווח קצר.