יום ראשון, 8 בנובמבר 2020 השבוע, 1 עד 7 בנובמבר 2020, בשטחים הכבושים

מבצע חורבן והרס בהיקף שלא נראה כמותו זה שנים בחומסא א-פוקא שבצפון בקעת הירדן – 83 מבנים, בתים, אוהלי מטבח, שירותים, מיכלי מים, מערכות סולריות ועשרה טון מזון ומים לצאן הושמדו על ידי צבא ההגנה לישראל – 74 אנשים ונשים, ביניהם 41 ילדים, נותרו חסרי כול; גל ההרס של שלטונות הכיבוש נמשך גם באזור מזרח ירושלים

בתמונה: חומסה א-פוקא, צפון בקעת הירדן, אחרי ביקור צה”ל, 3 בנובמבר 2020

בקעת הירדן
הריסות בהיקף בלתי נתפס, הגדול מזה שנים רבות, בוצעו על ידי כוחות הכיבוש הישראלי בחומסה א-פוקא שבצפון בקעת הירדן ביום שלישי, ה-3 בנובמבר. מספר רב של בולדוזרים, כלי רכב וחיילים הגיעו אל הקהילה והרסו 83 מבנים, כולל מבני מגורים, אוהלים ששימשו כמטבח, מבני שירותים, דירים, מיכלי מים ומערכות סולריות. כן החרימו 2 טרקטורים והשמידו למעלה מעשרה טון של מזון ומים לצאן.
11 משפחות, 74 נפש, מתוכם 41 ילדים, נותרו חסרי כל, ללא קורת גג ובלי מחסה לצאן.
במקחול הסמוכה דווח באותו יום שמתנחלים תקפו שני נערי רועים בסמוך לבסיס הצבאי שבכניסה להתנחלות ‘חמדת’. בימים רביעי, חמישי ושישי ליוו פעילים את הרועים באזור, והמרעה עבר בשקט למעט ניסיון של חיילות לגרש את הרועים ללא סמכות ביום שישי. בראשית השבוע דווח שמתנחלים מהמאחז שליד ‘חמדת’ החלו בהכנות לחריש באדמות פרטיות של הפלסטינים.
ביום שישי התקיים בחומסה סיור בהשתתפות 15 נציגים של מדינות האיחוד הארופי ואחרות. במקביל החלו פעילים פלסטינים וישראלים לסייע לתושבים בפינוי הריסות וניסיון להציל חלק מרכושם שנקבר תחתם. בעת הפעילות במקום הגיעו כוחות צבא הכיבוש להשגיח שהתושבים או הפעילים אינם מעזים לבנות מחדש.
בנועימה שבדרום בקעת הירדן פעילים ליוו ביום חמישי מרעה שעבר ללא הפרעה, אך הסתיים במהרה בשל הגשם.

דרום הר חברון
ביום שני הרסו כוחות הכיבוש מבנה מגורים סמוך לתל-מעין, וביום רביעי ערכו אנשי המנהל האזרחי סיור באזור דקיקה וחילקו צווי הריסה.
בטוואני מתרבים המקרים שבהם הצבא מזלזל במשימת ליווי ילדי בית הספר המגיעים מטובה, לה הוא מחויב מתוקף החלטת הכנסת. ביום שני השבוע הליווי לא הגיע כלל, והילדים לוו בידי פעילים מקומיים. במקרה נוסף, חיילים מלווים אפשרו למתנחל מחוות מעון להתנכל לילדים בדרכם.
בשבת, 7 בנובמבר, ליוו פעילים מרעה באום זיתונה. למקום הגיעו מתנחלים עם כלביהם, חיילים ואנשי מנהל אזרחי ומשטרה. הללו גירשו את הרועים ואיימו עליהם ועל הפעילים במעצר.
פעיל מקומי ביקש מאנשי המנהל האזרחי והמשטרה שיבואו גם לאזור סוסיה, שם מחנים מתנחלים את מכוניותיהם בתוך אדמה פלסטינית פרטית הסגורה בפני ישראלים בצו אלוף, אך לכך הם סירבו.
פעילים סייעו באותו יום גם במסיק ליד סוסיה.

כללי
בדיר איסתיא שבמחוז סלפית ממשיכים חיילי הכיבוש להגן על מתנחלים שפלשו לאדמות פרטיות של תושב הכפר והקימו בהן בריכה. ביום שלישי השבוע, כשהגיע בעל הקרקע מלווה בשני פעילים כדי לבדוק את המצב באדמתו, הם עוכבו בידי החיילים כשלוש שעות.
קראו עוד בכתבה בשיחה מקומית

בשבת, 7.11, התלוו פעילים ישראלים למשפחה פלסטינית שהמאחז ‘ברוכין’ נבנה על אדמותיה. כבר שנים רבות שהמשפחה לא הצליחה לטפל בכרם והכוונה היתה לעבוד בחלק שנמצא בדיוק מחוץ לשער ההתנחלות. רבש”צ ההתנחלות גרש את המשפחה והפעילים מהמקום, אולם איפשר לאחד מבני המשפחה להיכנס להתנחלות ולבחון את מצב הכרם שבתוכה.
ביום ששי, 6.11, ניסתה משפחה פלסטינית מוולאג’ה להיכנס לאדמותיה לאחר תיאום מאושר עם שלטונות הכיבוש, ואולם, מפקד בשטח סירב לפתוח את השער דרכו עליהם לעבור לאדמותיהם, וכך נמנע מהם להגיע לכרם הזיתים שלהם ולמסוק.
משמרת המחאה השבועית בשייח ג’ראח ממשיכה להתקיים תוך הקפדה על נהלי החירום. התושבים מוחים על גזל בתיהם, השתלטות המתנחלים על השכונה, וייהוד מזרח ירושלים וקוראים לכל מי שתומך/ת במאבקם להצטרף אליהם. נפגש ביום שישי בשעה 15:00, בגן שייח ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.
במזרח ירושלים הרסו השבוע רשויות הכיבוש 4 מבנים בג’בל מוקבר, 3 בעיסאוויה, וכן מבנה אחד בבית חנינה, מבנה נוסף בבית צפאפה, ועוד מבנה בסילוואן.
בעיסאוויה ממשיכים כוחות המשטרה להיכנס בכוחות גדולים לכפר בכל שעות היום והלילה, להתעמת עם התושבים, ולהתעמר בחיי התושבים בירי חסר הבחנה של גז מדמיע בתוך שכונות מגורים צפופות.