יום ראשון, 15 בדצמבר 2019 השבוע (8 עד 14 בדצמבר) דו”ח תעאיוש – בשטחים הכבושים
צילום: עדה בילו

המשטרה לא מרפה מעיסאוויה; במשמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח חטפו שוטרי מג”ב שלט שעליו נראה דגל פלסטין, בניגוד לפסיקת בית המשפט; מתנחלי המאחזים בגב ההר ובבקעה ממשיכים בגירוש רועים וחריש אדמות פלסטיניות פרטיות בעיסאוויה ממשיכה המשטרה לשקוד על שיבוש החיים בכפר. משמרות הנוכחות שקוימו בשכונה ברוב ימי השבוע ליוו את הכוחות, ונראה שנוכחות המצלמות גורמת להם לקצר את ההתעמרות ולצאת מהכפר.

ביום שישי האחרון (13.12) חזרה המשטרה להתנכל גם למשמרת המחאה בשיח ג’ראח, ושוטרים החרימו בכח כרזה שעליה דגל פלסטין למרות שצויין בפניהם שיש פסיקה ברורה של בית המשפט שאין כל מניעה חוקית להצגת הדגל ודווקא החרמתו בידי שוטרים היא שבלתי חוקית.

ברשאש מתנחלים גירשו את הרועים בחמישי ובשבת, גם מאזורי מרעה רחוקים מאד מהמאחז הלא חוקי. ליווי רועים התקיים גם בעוג’ה שבדרום הבקעה, ובאזוריפארסיה וחדידיה שבצפון הבקעה, בכל המקרים ללא אירועים מיוחדים. לעומת זאת, בשבת (14.12) דווח על גירוש רועים בידי מתנחלים באזור עין חילווה. כן דווח שמתנחלים מהמאחזים החדשים חורשים קרקע פלסטינית פרטית עמוק בתוך שטחי האש. בנוסף, השבוע סגר רבש”צ ההתנחלות רועי את שער המעבר של תושבי חדידיה לכביש הראשי, מהלך שפוגע בעיקר בהסעות הילדים אל בית הספר.

בדרום הר חברון ליוו בשבת האחרונה פעילים מרעה וחריש באום אל עמאד, וואדי סוויד, ובעטאריה, והמשיכו בפינוי ההריסות במע’ייר אל עביד.