יום ראשון, 10 בנובמבר 2019 דוח שבועי, 3-9 בנובמבר: מזרח ירושלים, בקעת הירדן ודרום הר חברון

שיא חדש באלימות המשטרה בעיסאוויה השבוע, עשרות מוכים, פצועים ונפגעי גז מדמיע, כולל תינוקות; מחוז ירושלים הסתבך שוב במסכת כזבים בנוגע להפרת ההסכם עם תושבי עיסאוויה שלא להיכנס לבתי הספר בשעות הלימודים; לקראת בוא החורף, החרימו כוחות הכיבוש אוהלים שנתרמו על-ידי ארגון סיוע לקהילות בדרום הר חברון בעקבות גל הריסת הבתים בחודש שעבר, וחילקו צווי הריסה נוספים; מתנחלים משתמשים ברמקולים לגרש רועים פלסטינים מאדמותיהם באזור רשאש, וגם היכו נער רועה ופגעו בפעיל ישראלי – כאשר כל זה לא הועיל, הוזעק כוח צבאי וסייע למתנחלים

עיסאוויה
שקרים, הפרות הסכמים והסלמה נוספת באלימות המשטרה. בעקבות פריצת כוח משטרה בשבת שעברה (2 בנובמבר) לבית ספר במהלך הלימודים, החליטו התושבים להשבית את הלימודים בכל בתי הספר בכפר כל עוד אין ערובה לביטחון התלמידים. בתגובה עצרה המשטרה ביום ראשון שניים מחברי ועד ההורים של הכפר. ביום שלישי קיימו תושבים ופעילים ישראליים ובינלאומיים משמרת מחאה בכניסה לכפר, במהלכה דווח על הסכם חדש בין התושבים, העירייה והמשטרה, שעל פיו כוחות משטרה לא יכנסו לאזור בתי הספר בשעות תחילת הלימודים וסיומם. כבר למחרת הפרה המשטרה באופן בוטה את ההסכם, והכניסה כוחות רבים לאזור בתי הספר במשך כל שעות הלימודים. בתגובתה לדיווח עיתונאי על הפרת ההסכם התכחשה המשטרה לעצם קיומו, אף שזה אושר בידי נציגי העירייה. בהמשך פורסמה גם תכתובת אלקטרונית של מפקד תחנת שלם במשטרה המוכיחה שאכן היה הסכם כזה, שהוא הופר בהחלטת המשטרה, ושבתגובתה לעיתונות המשטרה שיקרה.
במקביל, בכל ימות השבוע פשטו כוחות גדולים של יס”מ ומג”ב על השכונה, בעיקר בשעות הערב והלילה, ועשו כל שביכולתם כדי ליצור חיכוך עם התושבים. הם תקפו באלימות חסרת פרופורציות גם עוברי אורח תמימים ומי שלרוע מזלו מתגורר בסמוך למוקדי חיכוך. ילדים, חלקם תינוקות בני פחות משנה, נפגעו משאיפת גז מדמיע, אזרחים הוכו ונזקקו לטיפול רפואי. אישה אחת נפגעה קשה במצחה, פעילים מבין תושבי הכפר הוכו קשות, ופעילה בינלאומית אחת נפגעה באורח קל.
פעילים שקיימו משמרות נוכחות בכפר במשך כל ימי השבוע תיעדו את התנהגות המשטרה, וזו החלה להפנות את אלימותה גם כלפיהם. פעיל מקומי אויים שלא ימשיך לתעד, ואל עבר משתתפי המשמרות נורו רימוני הלם וגז מדמיע.

בקעת הירדן וגב ההר
ברשאש מנצלים המתנחלים את הסיוע האוהד של כוחות הביטחון ומעלים את רף האלימות במטרה לגרש את הרועים. השבוע הם החלו להשתמש ברמקולים כדי לגרש עדרים. ביום חמישי (7.11), תקף מתנחל רכוב על סוס פעיל שליווה את הרועים והפילו ארצה וביום שישי היכו מתנחלים נער רועים. כוחות צבא ומשטרה שמוזעקים למקום נמנעים מלהגיע בזמן במקרה הטוב, ובמקרים אחרים מסייעים למתנחלים על ידי סגירת השטח וגירוש הרועים. פעילים ליוו את הרועים במקום בימים שלישי עד שישי, וביום שישי ביקרו במקום נציגי ארגון זכויות אדם בין לאומי וזכו להדגמה חיה של שיתוף הפעולה ההדוק בין מתנחלים לכוחות הכיבוש בשטח.
גם באזור חמדת, בצפון בקעת הירדן, הצבא ממלא בנאמנות את הוראות המתנחלים. ביום רביעי (6.11), כאשר נוכחות פעילים מנעה ממתנחלים לגרש רועי צאן, המתנחלים הזעיקו את כוחות הצבא שעיכבו ותיחקרו את הפעילים.
ביום שני (4.11) תועדו אנשי המאחז החדש באזור עין חילווה (מול משכיות) חורשים חלקה בבעלות פלסטינית פרטית שמצויה בתוך “שטח אש”.

דרום הר חברון
ביום רביעי, 6 בנובמבר, החרימו כוחות הכיבוש שלושה אוהלים בחאלת א-ד’בע ושני אוהלים במע’ייר אל עביד. האוהלים נתרמו לתושבים בידי ארגון סיוע לאחר גל ההריסות שביצעו שם השלטונות לפני כחודש. בזמן ההחרמה גם חולקו לתושבים צווי הריסה חדשים על מבנים נוספים במקום, כולל מבנה שירותים ומטבח. בשבת, 9 בנובמבר, הגיעו לשם פעילים וסייעו בהמשך פינוי הריסות הבתים מהגל הקודם.
מתנחלים גירשו רועי צאן פלסטינים באזור ואדי סוויד פעמיים, ביום שלישי וביום חמישי, מאדמות שבהן שהותם מותרת. בשבת (9.11) התקיים שם מרעה בליווי פעילים, שעבר בשקט.
פעילים ליוו רועים בשבת גם באום אל עמאד, ובאזור עטאריה.