יום שלישי, 23 בדצמבר 2014 הזמנה לדיון בתיק 16877-02-14 – עזרא נאווי, גיא ב. וגיא ה. בתביעה נגד מדינת ישראל

הנכם/ן מוזמנים/ות לדיון מקדמי בתביעה של עזרא נאווי, גיא ב’ וגיא ה’ נגד מדינת ישראל  (ת”א 16877-02-14). הדיון יתקיים ביום חמישי 25.12 ,בשעה 9:00, בפני כב’ השופטת קרן אזולאי בבית משפט השלום בירושלים:

תביעה זו הוגשה על רקע שרשרת ניסיונות של חיילי צה”ל למנוע מפלסטינים את הגישה לאדמותיהם הפרטיות בליווי פעילי זכויות אדם, תוך שימוש לרעה בצווי סגירת שטח לא תקינים ו/או נטולי תוקף חוקי. אמירת אחד החיילים באירוע כי “השמאלנים הסרטן של העם” משקפת היטב את מדיניות המדינה ואת היד החופשית שהיא נותנת לחייליה כאשר מדובר באזרחים מצד שמאל של המפה הפוליטית.

סרטון המתעד את הארוע:

https://www.youtube.com/watch?v=UzpeHP77g5k

 

לפני כשנתיים הגיעו עזרא נאווי, גיא ב’ וגיא ה’, יחד עם חקלאים פלסטיניים ועיתונאים, כדי ללוות את החקלאים לאדמתם הפרטית הממוקמת ליד המאחז הישראלי הבלתי חוקי “תקוע ד”. ליווי זה התקיים מאחר שכמה פעמים בעבר עבודת החקלאים באדמתם נמנעה ו/או הופסקה שלא כדין, עקב התנגדות ואלימות מצד מתנחלים. חיילים שהגיעו למקום תקפו את שלושתם תוך שימוש באלימות פיזית ומילולית, ועצרו אותם על לא עוול בכפם, בטענת שווא שהשלושה הפרו צו סגירת שטח שלא היה קיים או לא היה בתוקף חוקי. עזרא, גיא ב’ וגיא ה’ הותקפו, הוכו, הושפלו וספגו איומים מן החיילים בנוכחות מפקדיהם ובעידודם. בין היתר, אחד החיילים ניסה לשבור את המצלמה של גיא ב’, וכאשר החיילים עצרו את גיא הם הפילו אותו על האדמה והכו בו נמרצות. אחד החיילים תפס בצווארו וחנק אותו; החיילים גררו את עזרא על האדמה לכיוון הרכב הצבאי, תוך כדי שהם בועטים בו, מקללים אותו ומאיימים עליו “נהרוג אותך, נפוצץ לך את הביצים, חכה, חכה”; לאחר מכן, כאשר גיא ב’ הוחזק כעצור ברכב צבאי, אחד החיילים ניסה לקחת ממנו את מכשיר הפלאפון. כאשר גיא ב’ סירב לתת את המכשיר, החייל איים עליו “אם אתה רוצה, נוציא אותך רגע, נפוצץ אותך מכות ואז ניקח את הפלאפון, אתה מעדיף? מה אתה מעדיף?”.

באופן פוליטי מובהק, הכרזת הקצין הבכיר בשטח על שטח צבאי סגור יושמה באופן סלקטיבי רק כלפי עזרא, גיא ב’ וגיא ה’. המתנחלים תושבי המאחז הבלתי חוקי “תקוע ד” המשיכו להסתובב במקום בחופשיות.

בחוסר אנושיות וזלזול בכבוד האדם של שלושתם, כאשר הם הוחזקו ברכבים הצבאיים החיילים הציגו אותם לראווה עצורים, מושפלים וחבולים, בפני מתנחלים ומתנחלות תושבי המאחז הבלתי חוקי “תקוע ד”, ואף אפשרו למתנחלים לצלם אותם למזכרת. במהלך מעצרם הממושך במשמורת החיילים הם לא זכו לטיפול רפואי ולמים. למשל, כאשר גיא ב’ התלונן בפני החיילים על כאבים עזים שהוא חש בידו בשל המכות שחטף, אחד החיילים אמר לו “היד שלך מעניינת לי ת’זין, באמת”.

השלושה גילו בתחנת המשטרה שהם חשודים גם בתקיפת החיילים.

בהמשך, החיילים שיבשו את חקירת המשטרה ומסרו עדויות שקר על התרחשות האירוע. בין היתר, במהלך האירוע מתנחל תושב “תקוע ד” תקף חקלאי פלסטיני והכה בו בעוצמה בבטן באמצעות אגרוף. בזכות צילומי וידיאו שצולמו באירוע הוגש נגד המתנחל כתב אישום. על אף שבסרטוני הוידיאו מהאירוע רואים בברור את החיילים עומדים ליד החקלאי הפלסטיני בעת שהותקף ע”י המתנחל, החיילים שיקרו כולם בחקירתם ואין בעדויותיהם במשטרה אזכור של התקיפה.

זאת ועוד, התברר מחומר המשטרה בתיק כי חטיבת עציון זייפה את צו סגירת השטח בדיעבד, וכי מח”ט עציון חתם על תצהיר שיקרי לפיו הוא חתם וכתב את הצו בעצמו (בחקירתו במשטרה הוא הודה כי מישהו אחר חתם על הצו בשמו).

עזרא, גיא ב’ וגיא ה’ הגישו תביעה נזיקית נגד המדינה בגין מעצר השווא ותקיפתם הפראית ע”י החיילים. נוכחותכם/ן בדיון חיונית ביותר! אלימות כוחות הביטחון כלפי פעילי זכויות אדם חייבת להיפסק! לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם עו”ד איתי מק בטלפון 050-7583741 או באימייל eitaymack@gmail.com