יום שבת, 13 באפריל 2013 עונת הקווים הצהובים בעיצומה

קבוצה גדולה יחסית של פעילים יצאה לליווי רועים בני הכפר אום אל עמד ממערב ליטא, שסמוך לו נבנתה ההתנחלות עתניאל. החיילים שהוצבו במקום חזרו וגירשו אותם ללא צו ותוך איומים חוזרים במעצרים, תוך שהם חוזרים ומזכירים קו צהוב דמיוני וחסר תוקף חוקי המופיע במפותיהם ושאותו, לדבריהם, “אסור לעבור”.

צילם וצייר: אמיר ביתן

המפות שבידי החיילים נערכו לא מכבר לאוגדן מרשים הנושא את השם “שבת בבוקר – מוקדי חיכוך”, כלומר אתרים בהם מבקשים פלסטינים לעמוד על זכותם החוקית לעבודה חקלאית באדמתם בליווי פעילינו.

צילם אמיר ביתן

יש לציין שהקו הצהוב אותו הזכירו החיילים אמנם מופיע במפותיהם, אולם שם הוא קרוב בכמה עשרות מטרים להתנחלות לעומת מיקומו בשטח על פי דברי החיילים. בעקבות מאמציהם החוזרים של החיילים להפר את הסדר הציבורי והחקלאי פנו חלק מהרועים למרעה בחלקה אחרת, אולם גם לשם הגיעו חיילים ושוטרי משמר הגבול, שקבעו את דרך העפר החוצה את הואדי כמחסום נוסף באופן שרירותי לחלוטין, בלא שום תוקף משפטי.
צפו בסרטון שצילם וערך אחד הפעילים: מניעת גישה לאדמה פרטית בקרבת הכפר אום אל עמד
 גם בסמוך למאחז הבלתי חוקי ההולך ומתרחב אביגיל חזרו והזכירו החיילים קו צהוב. אחד החיילים שהפריעו לרועים תושבי מופקרה שבאו עם עדרם לרעות בסמוך למאחז הזכיר שוב ושוב את המושג תוך שהוא דוחף באלימות את אחד הפעילים בהתרגשות רבה. פעיל אחר ניגש מאוחר יותר להמשך תיעוד הבנייה הבלתי חוקית באביגיל,  כולל הכנות ליציקת בטון, והצליח הפעם לחמוק מעיני החיילים להשלים את מלאכת התיעוד.

קבוצה נוספת של פעילים יצאה לאדמות אום אל עראיס שנגזלו בידי בריוני מצפה יאיר, שם מנע הצבא את כניסת משפחת עווד לאדמתה ללא צו ובאופן בלתי חוקי. כנהוג בשבועות האחרונים, עוכבו ארבעה פעילים לצורך “זיהוי שאינם מחבלים” ללא כל בסיס חוקי.

 צילם עמרי מצר

מאוחר יותר, פנו הפעילים לחלקת משפחת מור אשר בסמוך לה נבנתה משתלת סוסיא, לקציר מוצלח, וכן ליווי רועה תושב קואויס שהגיע למקום עם עדרו. כמה חיילים ושוטרי משמר הגבול עמדו בשולי החלקה והעבירו את הזמן בשיחת רעים עם אשר דוד שמח תמיד, מיודעינו תושב סוסיא שצולם תוקף שוטרים וחיילים.

צילם אמיר ביתן

למחרת, ביום ראשון, סולק אותו רועה תושב קואויס מהמקום בטענה ל”אדמה במחלוקת”.

 בדרך חזרה לירושלים הוזעקו כמה מהפעילים על ידי תושב סוסיא הפלסטינית שמתנחל פלש לשדותיו עם עדר כבשים, בשטח הסגור לישראלים. כאשר הגיעו לשם הפלסטינים תקף אותם המתנחל ויידה אבנים. הצבא עמד בצד ולא התערב. חיילי מג”ב שהגיעו למקום דרשו מהפלסטינים לעזוב את השטח בטענה שאסור להם להיות שם, והוציאו אותם מאדמותיהם. מאוחר יותר אישר קצין את זכותם של הפלסטינים לשהות באדמות, ובעל האדמות הגיש תלונה במשטרה.