יום שבת, 16 במרץ 2013 עוד שבת עמוסה ובליבה פונפון

שלושה פעילים הגיעו לסוסיא, לליווי רועי צאן וחריש. בתחילה נשמר הסדר החקלאי על כנו ובעלי האדמה הצליחו לחרוש חלקה גדולה יחסית, אלא שאז הגיעה למקום דליה, גבירת המאחז הבלתי חוקי חוות הר סיני עם מפות צבאיות בידיה,  והורתה לחיילים לסלק את הרועים והעדרים מהאזור. אחריה בא אבידן אופיר, תושב המאחז הבלתי חוקי מצפה יאיר בליווי כלב ענק שהצטרף למלאכת הגירוש. הצבא הכריז על כל האזור כשטח צבאי סגור בגלל “חיכוך” וגירש את כל הרועים ואת הטרקטור והפלסטינים שחרשו.

אותם פעילים המשיכו לכיוון המאחז הבלתי חוקי אביגיל, לליווי רועה תושב כפרון המערות קוואויס. שם פגשו חייל נחוש במיוחד שהקפיד על הופעה מושקעת ואמצעי הסוואה שגרמו לו להיבלע בשטח באופן מושלם.

אותו חייל עיכב את אחד הפעילים שהחזיק ציוד הקלטה בולט בידו בחשד להאזנות סתר.  הפעיל הסביר לחייל שאין כל איסור על צילום בשטחים פתוחים, קל וחומר על שטח פרטי פלסטיני, וסירב לחתום על דו”ח העיכוב שמילא החייל.

אחד מחיילי משמר הגבול כינה את הפעיל “עבריין עם פונפון”, ואז הכחיש מיד את דבריו למרות שהוקלטו. חלק מהחיילים הורו לרועה להתרחק מהאזור, וחזרו ואמרו לפעילים הישראלים שלהם מותר להישאר. הפעילים הישראלים חזרו והסבירו לחיילים שאין כל תוקף להוראות בעל פה, גזעניות ככל שיהיו. לבסוף הציגו החיילים צו שטח צבאי סגור וגירשו את הרועה והפעילים מהשטח. הפעילים הזכירו לחיילים שהם פוגעים בפרנסתו של אדם שנולד במקום, כדי למלא אחר הוראותיהם של עבריינים המתגוררים במאחז בלתי חוקי. אחד החיילים ענה שפרנסתו של הרועה היא הכספים שאנו הפעילים משלמים לו כדי שיגיע למקום.

ארבעה פעילים אחרים התחילו את היום באדמות שוויכה שליד המאחז הבלתי חוקי מצפה אשתמוע. שני הרועים ניסו להוביל את עדריהם במעלה השלוחה עליה נבנה המאחז, וגורשו שוב ושוב על ידי החיילים ללא צו.  אותם רועים הוכו בעבר על ידי חיילים אחרים ששהו במקום, ושדותיהם אשר בוואדי הוצתו בקיץ האחרון על יד תושבי המאחז הבלתי חוקי. הפעם, לעומת זאת, עצרו החיילים את המתנחלים שביקשו לרדת אל הוואדי והתירו רוב הזמן את המרעה בתוך הוואדי.

קבוצה נוספת של פעילות ופעילים ליד א-טוואני, בח’אלי, ליוו רועים ליד מעון, והתכוננו לבנות אוהל במקום שבו הילדים מא-טוואני מחכים לליווי צבאי בדרך לבית הספר (בעקבות תקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלי חוות מעון שזורקים אבנים על הילדים).  הצבא פירק את האוהל, המציא צו שטח צבאי סגור ועיכב פעיל בינלאומי על הפרתו.


קבוצה אחרונה של פעילים ליוותה בהצלחה, וללא הפרעות הפעם, רועים באום אל עמד.

לקראת סוף היום הוזעק אחד הפעילים לסביבת ההתנחלות  מעון, שם השליכו מתנחלים אבנים על תושב פלסטיני. הוא מיהר למקום ברכבו הפרטי, וספג גם הוא אבנים שהשליכו המתנחלים. משטרה הוזעקה למקום.