יום שבת, 9 במרץ 2013 עוד שבת עמוסה בפעילות, כולל סרטון של תקיפה ליד אביגיל

שלושה פעילים יצאו לאדמות חרובה, סביב ערוץ שלמרגלות המאחז הבלתי חוקי אביגיל, לצד הגדר המפרידה בין החלקות בערוץ, כדי ללוות רועה תושב כפרון המערות אל-מופקרה ורועה אחר תושב כפרון המערות קואויס. חייל ששמר על המאחז ירד לכיוונם והורה להם לא לעבור את הגדר. מאוחר יותר, התיישבו הרועים והפעילים בתוך הערוץ ואכלו, כאשר העדרים רועים משני עברי הערוץ על השלוחות. לפתע, רץ לכיוונו של אחד הרועים רכז הביטחון של המאחז, מלווה בחייל. הוא החל להבריח את העדר, נעמד מול הרועה, דחף אותו וטלטל אותו. החייל עמד מהצד ולא פצה את פיו. הפעילים נעמדו בין רכז הביטחון לבין  העדר. שני חיילים נוספים ירדו אל הערוץ, ביניהם אותו חייל שהורה לפעילים שלא לעבור את הגדר. אחת הפעילות הבהירה לחייל שרכז הביטחון פלש לאדמה פרטית, תקף את הרועה והבריח את העדר. היא ביקשה מהחיילים להחזיר את הרכז לשטח שבו הותר לו לשוטט. בתגובה, ציין החייל שראה שני ילדים עוברים את הגדר. אחרי ויכוח, החליט התוקף לחזור לביתו ושוב ליוו אותו שלושת החיילים. פעילים נוספים הגיעו למקום, והעדרים המשיכו במרעה עד החורשה הסמוכה למאחז, משם הורחקו בטענה שנכנסו לשטח המאחז.

סרטון התקיפה באביגיל

פעילים אחרים יצאו לכיוון שוויכה. זמן קצר לאחר הגעתם החלו מתנחלים לרדת לכיוון העדרים, ובעקבותיהם חיילים. אחד המתנחלים החל להרחיק את העדר, ובעקבותיו דרשו החיילים מהרועים להתרחק, והם אכן התרחקו מעט. גם המשטרה הגיעה ודרשה מהפעילים להציג תעודות זהות. בשלב מסוים, הסביר סגן מפקד הגדוד לאחד החיילים שזו אדמה פלסטינית פרטית ומותר לבעליה גם לחרוש בה באמצעות טרקטור.

קבוצה נוספת של פעילים יצאה לכיוון אום אל עמד. כחמישה מתנחלים צעירים מעתניאל ניסו להפריע למרעה. הפעילים הזמינו משטרה שבוששה לבוא. אחרי זמן מה אמרו החיילים לפלסטינים להתרחק והרחיקו גם את המתנחלים. סגן מפקד החטיבה הגיע ואיתו חיילים מצוידים במצלמות אותן קירבו מאד לפני הפעילים וצילמו אותם. הוא הרחיק עוד יותר את העדרים.

צילום: גיא הירשפלד

בשלב זה המשטרה הגיעה, וזימנה את אחד הפעילים לחקירה. גם הרועים צולמו וסומנו “הקיצוניים” שביניהם – אולי אלה שהעלו על דעתם להתווכח. מאוחר יותר התקדמו העדרים לעדר ההתנחלות, שם נראתה דרך חדשה להתנחלות שנפרצה באמצע החלקה הפלסטינית, וכן שביל הביטחון שהוזז מעט למטה לכיוון החלקה.

קבוצה רביעית של פעילים יצאה לכיוון אום אל עראיס, שם לא הוצג צו שטח צבאי סגור הפעם. חלקם המשיכו לאדמות חאלה, בין א-טוואנה למעון, שם עוכבו שני נערים כי “הוזהרו שלא להיכנס לחורשה”, אך שוחררו כעבור זמן קצר.

פעילים נוספים יצאו לאדמות שמאסטי וכן למרעה לצד המחנה הצבאי בסוסיא.