יום שבת, 2 במרץ 2013 שבת עמוסה בארועים ודלה בפעילים

חלק מהפעילים יצא לכיוון אדמות שמאסטי, סמוך להתנחלות סוסיא. בני המשפחה בליווי פעילים הגיעו עד לאזור בור המים, שם נבלמו בידי כוחות צבא ומג”ב. במקום התקיימה משמרת מחאה עם כרזות נגד גזל האדמות. לאחר זמן קצר הגיעו גם כוחות משטרה, והוצא צו שטח צבאי סגור. בני המשפחה והפעילים צייתו לצו.

בתוך כך, קיבלו אותם פעילים הודעה שחבורת מתנחלים ממעון החלה מגרשת עדרים באדמות חאלה, כשכוחות צבא נמצאים במקום ואינם מתערבים. שניים מהם מיהרו למקום, ומצאו שם חבורת מתנחלים בתוך חלקות פלסטיניות מעובדות ומוכרות, וכמה רועים פלסטינים שנהדפו על ידי הצבא מערבה לדרך, כנהוג בזמן האחרון. הפעילים ירדו אל החלקה והוקפו מיד בידי המתנחלים. רק אז החליטו גם אנשי המשטרה לרדת לחלקה, וניסו לעכב אחד מהם שסירב להזדהות. בהמשך, ולשם האיזון, עוכב גם נער פלסטיני, ב”חשד לזריקת אבנים”. בסופו של דבר שני המעוכבים, המתנחל והנער הפלסטיני, שוחררו בשטח, המתנחלים נותרו מרוחקים על הגבעה ממול, והרועים נשארו באדמות שממערב לחלקה בלבד.

פעילים אחרים ברכב פרטי יצאו לכיוון שוויכה, לגבעה ממערב למצפה אשתמוע, שם פגשו ברועה שחשש להוביל את עדרו לערוץ המפריד בין הגבעה ובין המאחז. כעבור זמן קצר הגיעו שלושה עדרים נוספים, מובלים על ידי נערים, ואלה ירדו מיד לערוץ בליווי הפעילים, תוך התעלמות מקריאות “רוח מן הון” מפי חייל מתוך המאחז. החייל תוגבר עד מהרה בעוד כעשרה חיילים שעמדו בשולי המאחז וצפו על העדרים, שהחלו לעלות בינתיים מתוך הערוץ על הגבעה עליה נבנה המאחז. החיילים ירדו מיד ופגשו בעדרים באמצע הדרך, תוך שהם משכנעים את המתנחלים להימנע מלרדת אליהם. הקצין הכריז כי השטח אסור לכניסת פלסטינים, אם כי מותר לכניסת פעילים (?) ודרש מהרועים לרדת חזרה לערוץ. לאחר כעשר דקות ירדו למקום שני מתנחלים שווידאו כי הקצין הכריז על השטח כאסור. הפעילים דרשו שיוצג בפניהם צו שטח צבאי סגור, והקצין מצדו טען שהשטח מוכרז כסגור אך נמנע מלהראות צו. במקביל הוא דיווח על כניסת העדרים למפקדת הגדוד שלו תוך שהוא מציין שעדיף להקפיא את המצב מאשר להתעמת. למרות דבריו אלה, התפרשו חייליו לאורך מחצית היקף גבעת המאחז שמעל הערוץ והחלו לנסות ולגרש את הכבשים כלפי מטה, אך בכל פעם שניסו לגרש עדר אחד, התחיל עדר מרוחק יותר לעלות חזרה בסיוע הנערים הרועים והפעילים.

קבוצה שלישית של פעילים יצאה ללוות כמה עדרים מהכפר אום אל עמד לאזור הנמצא מזרחית ל “נחלת עמי”, מעל מטע עצי הזית. טרם הגעתם התייצבו במקום חיילי מג”ב ואנשי הביטחון של ההתנחלות. חיילי המג”ב ביקשו מהפעילים להזדהות, ואלה סרבו. אז ניסו לגרש את הרועים ואת העדרים. למקום הגיע כוח צבאי נוסף בפיקודו של רס”ן שרון שהצליח לסלק את הרועים והעדרים מאדמתם הפרטית, בניגוד אפילו למפות האוגדן שהיו כמובן ברשותם. כעבור כמה דקות הגיעו גם מתנחלים, ביניהם שני רעולי פנים. הפעילים הפצירו בחיילים לגלות את פניהם ולעכב אותם, אולם החיילים העדיפו ללחוץ את ידיהם בחמימות.

אחד הפעילים התקשר למשטרה. בתחילה הנחתה אותו השוטרת להתקשר רק כשתהיה תקיפה, ולאחר מכן התרצתה והודיעה שתשלח ניידת, שמעולם לא הגיעה למקום. כעבור כמה דקות החלו רעולי הפנים ללכת לכיוון הערוץ, להיכנס לשדות המרעה ולגרום נזק. הם התקדמו לכיוון בתי הכפר אום אל עמד. אחד הפעילים צעק לעבר החיילים והקצין שעלול להתרחש אסון, אך אלה סירבו להגיב. הפעיל התקשר לעורכת דין, שגם התקשרה למשטרה כמה פעמים. רעולי הפנים הגיעו עד כמאה מטר מבתי הכפר, ושני הפעילים אחריהם, חמושים במצלמות ממרחק ביטחון. אז פנו רעולי הפנים דרומה, עלו על ההר והלכו לכיוון שטחי מרעה אחרים תוך שהם מפחידים רועים אחרים באזור. לבסוף חזרו לעתניאל, וגם אז לא הגיעה משטרה, וכך לא עוכבו וזהותם לא נודעה. בינתיים הגיעו העדרים לערוצים שמתחת ל”נחלת עמי”. החיילים שוב הגיעו וגירשו אותם, והפעם אסרו עליהם לעבור את הדרך החוצה את הערוץ.

IOF and settlers collaborating in expelling Palestinian from their lands. Umm Al Amad 2.3.2013

בחלקו השני של היום, ליוו כמה פעילים עדר קטן ליד המאחז הבלתי חוקי אביגיל. הכבשים התקרבו מאד לבתי המאחז, והחיילים אפשרו זאת, בניגוד להרגלם.