יום שבת, 9 בפברואר 2013 שבת עמוסה בפעילות, פרחים ושמש

חלק מהפעילים פנו למרעה המסורתי באום אל עמד, בקרבת ההתנחלות עתניאל. שני מתנחלים רצו לעבר הכבשים בצעקות והבריחו את העדר מהאזור שבו רעה, מסיבה לא ברורה לעבר אזור קרוב יותר להתנחלות. חיילים ששהו במקום לא הגיבו.

שאר הפעילים פנו לאום אל עראיס, לניסיון החריש המסורתי והכושל בקרבת המאחז הבלתי חוקי מצפה יאיר ובצל החממות של המתנחלים, העומדות על תילן מזה זמן רב חרף צו הריסה מפורש שהוצא לגביהן.  למקום הגיעו מתנחלים רבים, שהפגינו אלימות בוטה ובעטו בבעלי הקרקע הפלסטינים, כולל ילדים וזכו ליחס סלחני ואוהד מכוחות “הביטחון” הרבים ששהו במקום. צו השטח הצבאי הסגור נאכף כמובן קודם כל על הצד שלא הפגין אלימות, ותושבת פלסטינית נעצרה. כמה מתנחלים יצאו לכיוון הכפר הסמוך בליווי פעילים ישראלים, והציקו לתושביו בטענה שהם מקבלים תשלום מארגונים בינלאומיים עבור ניסיון החרישה של אדמתם. כוחות הביטחון עצרו את המתנחלים רק כשהגיעו ממש לפאתי הכפר.

הפעילים שגישתם לאום אל עראיס נמנעה המשיכו לביקור חטוף באזור מעין, שבה הוקם אוהל סמלי בשם “כפר כנען” על אדמה פלסטינית במחאה על המשך ההתנחלות הישראלית בשטחים הכבושים. למקום הגיעה כמות עצומה של רכבים צבאיים, חיילים ושוטרים, וממנו עלה ריח עז של נשק ה”בואש” הצה”לי בו נעשה שימוש קודם לכן. ומאוחר יותר נעצרו במקום עשרה פלסטינים ובינלאומיים.

אותם פעילים המשיכו לדרך העפר המחברת בין היישובים א-טוואני וכרמל, עליה הוקמה חסימה שבה הבטיח המנהל האזרחי לטפל אולם עד כה לא קיים את הבטחתו. גם לשם הגיעו כתשעה ג’יפים צבאיים. אחרי שהייה במקום הבטיח המנהל לתושבים שיפרק את החסימה עד יום שני.