יום שבת, 5 בינואר 2013 עוד שבת גשומה ובה שני ניסיונות כושלים לחרוש קרקע פלסטינית פרטית
בבוקר שבת יצאנו מירושלים במיניבוס לכיוון דרום הר חברון. כמה פעילים ירדו בקרבת  המאחז הבלתי חוקי אביגיל כדי לנסות וללוות חריש באדמות ג’בארין הסמוכות. מדובר בחלקה שהבעלות עליה מבוססת מבחינה משפטית ומוכרת ככזו בידי המנהל האזרחי. עד השנה הצליחו הבעלים, בליווי שלנו, לעבד את החלקה למרות שהיא סמוכה למאחז הבלתי-חוקי. השנה גישה זו נמנעה, וכשהגענו למקום הוצא צו סגירת שטח בניגוד לבג”צ הגישה לאדמות והוראות הצבא שנגזרו ממנו, האוסרות במפורש שימוש בצווי סגירת שטח המונעים מפלסטינים גישה לאדמותיהם.
קבוצה אחרת של פעילים המשיכה לכיוון המאחז הבלתי חוקי מצפה יאיר (בתמונה), גם שם בתקווה ללוות חריש, בחלקת אום אל-עראיס. בחלקה זו הקימו תושבי מצפה יאיר חממות, שנגדן הוצא צו הריסה שאינו נאכף מזה זמן רב. גם כאן, כמו בג’בארין, מציגים בעלי הקרקע מסמכים ברורים המעידים על שייכותה להם, אולם בעקבות פלישת המתנחלים הוכרזה הבעלות על הקרקע כנתונה במחלוקת והסוגיה ממתינה להכרעת בית המשפט. חלק מבעלי האדמות והפעילים הצליחו להיכנס לקרקע, אך נדחפו במהירות בחזרה בידי כוחות גדולים של צבא ומשטרה שהגיעו למקום. החיילים הציגו צו שטח צבאי סגור שלו צורף תצלום אויר, ובו סימון של גבולות השטח, ששורטט בערך על גבולות הוואדי בו שוכנת החלקה הממתינה להכרעה. בשלב זה שהו כל בעלי האדמות והפעילים מחוץ לחלקה, ולכן לא היה ברור אם הצו תקף לנקודה בה הם נמצאים.  למרות זאת, בהתאם להחלטת בעלי האדמות החליטו הפעילים לציית להוראת החיילים ולהתרחק מהמקום.
אולם, בשלב זה ראתה אחת הפעילות שבתוך הוואדי, בלב החלקה המעובדת, שוהים שלושה מתושבי מצפה יאיר, אחד מהם ילד. מכיוון שכל החיילים עמדו בגבם לחלקה, ניסתה הפעילה להפנות את תשומת לבם לעובדה שבלב השטח הצבאי הסגור נמצאים אזרחים, ושמן הראוי שיביטו לכיוונם. החיילים התעלמו מבקשתה וסירבו להביט לכיוון החלקה. הפעילה חזרה על הבקשה פעמים רבות, אך החיילים עמדו כאיש אחד, כחומה בצורה בגבם לשטח, בגבם לחממות שצו ההריסה שהוצא נגדן אינו נאכף ובגבם למאחז הבלתי חוקי, והחלו לדחוף את בעלי הקרקע והפעילים הרחק עוד יותר. בשלב זה החליטה שוטרת משמר הגבול על דעת עצמה ובאופן פתאומי לעצור את הפעילה ושלפה אזיקים. הפעילה הבהירה לשוטרת שבכוונתה להתרחק מהשטח בהתאם להחלטת הפלסטינים, יחד עם פעילים נוספים שעמדו לידה, אך זו הידקה את האזיקים שעל ידיה והודיעה לה שהיא עצורה. פעילה אחרת שניסתה להתקרב אליה נדחפה בכוח על הרצפה, עוכבה וסבלה מיחס אלים, בעוד חברתה העצורה נלקחת לבדה לניידת, וסובלת מיחס בלתי ראוי, כולל שקרים, האשמות שווא, לעג ואיומים שנמשכו גם בחדר העצורים שבתחנת המשטרה, בו המתינה במשך שעות ארוכות עד שנלקחה לחקירה ושוחררה בתנאים מגבילים לקראת הערב. שאר הפעילים חזרו לירושלים בסביבות הצהריים.